10 powodów, dlaczego wciąż nie możemy schudnąć

Dziś miliony osób na całym świecie cierpią z powodu otyłości. Większość z nich od czasu do czasu podejmuje próby pozbycia się zbędnej wagi. Cały czas poszukują skutecznych sposobów na odchudzanie, ponieważ źle się czują we własnym ciele.

Osoby otyłe dość często są obiektem kpin w pracy, szkole, na podwórku, w sklepie. Mają trudności z doborem ubrań i oczywiście borykają się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Niektórym z nich udaje się schudnąć i utrzymać wagę, natomiast inni po schudnięciu powoli wracają do poprzednich zwyczajów żywieniowych, więc po niedługim czasie wracają do poprzedniej wagi, po czym znowu zaczynają odchudzanie. Wszyscy doskonale rozumiemy, że każdego odchudza się inaczej. Nie ma jednego modelu, sposobu odżywiania, który byłby zdrowy, bezpieczny dla każdego.

Jesteśmy niepowtarzalni, a powody naszego tycia mogą być rozmaite. Zalecenia dietetyków powinny uwzględniać predyspozycje organizmu i styl życia pacjenta. Tylko wtedy odchudzanie będzie naprawdę skuteczne. W niniejszym zestawieniu 10 powodów, dlaczego wciąż nie możesz schudnąć.

1. Jelita

brzuch

Florę bakteryjną w jelitach człowieka stanowią biliony mikroorganizmów. Odpowiadają za wchłanianie do krwiobiegu składników odżywczych z pokarmu, rozprowadzanie ich po całym organizmie i wykorzystywanie ich w procesach niezbędnych do życia. Każdy z nas ma swoją unikalną mikrobiotę jelit, więc każdy ma inny sposób trawienia i wchłaniania pokarmu.

Naukowcy z Izraela zauważyli, że poziom cukru we krwi u niektórych osób bardziej się podnosi po spożyciu sushi niż po spożyciu jogurtu. Każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania mikroflory jelit, aby później zasięgnąć porady dietetyka.

2. Za mało się ruszasz

sport

Wysiłek fizyczny to najlepszy sposób na przyśpieszenie przemiany materii i spalanie tłuszczu. Człowiek, który się nie rusza, ma spowolniony metabolizm, na skutek czego aktywnie przybiera na wadze. Odchudzanie jest mało efektywne, jeśli stosujesz dietę, ale nie uprawiasz sportu. Siedzący tryb życia (komputer, samochód, telefony, telewizor) to główna przyczyna otyłości i nadwagi.

3. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy

leczenie

Hormony wytwarzane przez tarczycę odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Jeśli tyjesz albo gwałtownie chudniesz, choć nie zmieniłaś nawyków żywieniowych, może przyczyną jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Hipertyreoza powoduje utratę masy ciała przy dobrym apetycie, natomiast osoba, która cierpi na hipotyreozę, szybko tyje.

4. Jesz za mało domowego jedzenia

obiad

Jeśli rzadko spożywasz domowe jedzenie, to oznacza, że jesz w zakładach żywienia zbiorowego. To z kolei może oznaczać, że spożywasz zbyt tłuste, zbyt słone lub słodkie potrawy.

Kiedy sama gotujesz posiłki w domu, z umiarem solisz, słodzisz, doprawiasz. Czas, który wydasz na przygotowanie posiłków, zmniejszy apetyt.

5. Niedobór snu

czas

W wielu artykułach na temat odchudzania dietetycy ciągle podkreślają znaczenie snu. Sen pozytywnie wpływa na naszą przemianę materii. Chociaż podczas snu dochodzi do spowolnienia metabolizmu, jednak badania dowodzą, że brak snu może powodować tycie.

Brak snu wpływa na różne typy cukrzycy, która bezpośrednio wpływają na naszą wagę. Oprócz tego naukowcy doszli do wniosku, że brak snu jest ściśle związany z niskim poziomem tkanki mięśniowej.

6. Różne techniki gotowania

jedzenie

Techniki gotowania różnych dań bezpośrednio wpływają na naszą wagę, ponieważ ilość kalorii zwiększa się pod wpływem różnych temperatur i czasu przygotowania. Najzdrowsza technika – gotowanie na parze.

7. Stres i podjadanie

stres

Stres może powodować tycie. Kortyzol, który jest wydzielany przez korę nadnerczy w odpowiedzi na każdy rodzaj stresu, pracuje w zespole z insuliną, mając wpływ na poziom glukozy we krwi i zwiększenie apetytu. Kiedy się stresujemy, cały czas podjadamy.

8. Problemy hormonalne

hormony

Istnieje kilka hormonów, na przykład, grelina, które mają bezpośredni wpływ na naszą wagę. Nasza dieta może się przyczynić do nadmiernej bądź zmniejszonej produkcji hormonów, jednak hormony również mogą negatywnie wpływać na odchudzanie.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że poziom serotoniny jest związany z tyciem i wpływa na produkcję hormonu, który spala tłuszcze. Menopauza i zanieczyszczenie środowiska również mają istotny wpływ na zaburzenia hormonalne, które są przyczyną nadwagi.

9. Rezygnujesz z głównych posiłków

pokarm

Dziś większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, który jest często przyczyną nadwagi. Oprócz tego dość często rezygnujemy z głównych posiłków, takich jak śniadanie, obiad, kolacja na rzecz śmieciowego jedzenia i niezdrowych przekąsek.

10. Niektóre leki powodują nadmierny apetyt

pasta

Często lekarze nam wypisują leki, które powodują nadmierny apetyt i przyrost wagi. Jeśli podczas leczenia stosujesz dietę, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który być może poleci ci inny lek, który nie będzie powodować tycia.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty