10 powodów, żeby nie wyrzucać skórki z pomarańczy

Podobnie jak warstwa ochronna, skórka z pomarańczy zawiera wiele różnych cennych substancji i związków, które pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

Skórka pomarańczowa i olej z tej skórki są używane na wiele sposobów: zastosowanie skórki jako środka zwalczającego choroby i skutecznego składnika kosmetyków, leków, odświeżaczy powietrza. Skórka z pomarańczy zawiera około 10 różnych flawonoidów, błonnik oraz witaminy. Jest nawet bardziej cenna niż soczysty owoc. W niniejszym zestawieniu 10 powodów, dlaczego nie warto jej wyrzucać.

1. Działa przeciw bakteriom i grzybom

pomarańcza

W wielu badaniach skórka pomarańczy wykazała ogromne korzyści zdrowotne. Skórka jest szczególnie bogata we flawonoidy – związki organiczne występujące w roślinach i sklasyfikowane jako wtórne metabolity roślinne – które okazały się przydatne w leczeniu przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Pochodzące ze skórki olejki cytrusowe mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które są skuteczne przeciwko bakteriom. Mogą być również stosowane jako bezpieczny, naturalny dodatek do żywności.

Kilka badań dowiodło również, że olejki ze skórki pomarańczowej mogą być skuteczne w zwalczaniu infekcji grzybiczych.

2. Może walczyć z rakiem

skórka

Być może niektóre z najbardziej fascynujących badań analizowały właściwości przeciwnowotworowe skórki cytrusowej. Naukowcy odkryli, że polimetoksyflawony (PMF), rodzaj flawonoidu znajdowanego w skórkach działają jako środek ochronny w walce z komórkami rakowymi. PMF zapobiega rakotwórczości poprzez blokowanie kaskady przerzutów (rozprzestrzenianie się na inne narządy) i zmniejszanie zdolności komórek rakowych do przemieszczania się przez układ krążenia.

Ma właściwości przeciwnowotworowe także dzięki temu, że jest bogatym źródłem witaminy C – antyoksydantu, który niszczy wolne rodniki, zawiera flawonoidy, które nasilają jej działanie. Są to związki, które nie tylko zwalczają wolne rodniki, które niszczą zdrowe komórki, a także hamują namnażanie się komórek nowotworowych. Jedno z badań wykazało, że regularne spożywanie białej skórki pomarańczy pomaga zmniejszyć ilość komórek raka płaskonabłonkowego (złośliwy nowotwór skóry). Niektórzy naukowcy przekonują, że regularne spożywanie skórki z pomarańczy zmniejsza ryzyko rozwoju raka skóry i płuc.

3. Zapewnia błonnik pokarmowy

skórki

Skórki pomarańczy są bogate w błonnik pokarmowy. Skórka składa się z około 61–69% błonnika, przy czym znaczną jej część stanowi błonnik rozpuszczalny (19–22%) – doskonały środek trawienny.

4. Zapobiega stanom zapalnym

wonie

Przewlekłe zapalenie jest główną przyczyną różnych chorób zwyrodnieniowych, w tym chorób sercowo-naczyniowych, choroby Alzheimera, cukrzycy i raka. Znów flawonoidy w skórkach pomarańczowych są tutaj prawdziwymi gwiazdami.

Jedną godną uwagi rzeczą, którą odkryli, jest to, że te flawonoidy w skórce pomarańczowej mogą działać jako lek przeciwzapalny.

5. Usuwa trądzik

cytryny

Zmiksuj skórkę pomarańczową w blenderze, wymieszaj z mlekiem i nałóż na trądzik lub wyciśnij sok ze skórki na pryszcz. Fenolowe przeciwutleniacze w gorzkiej skórce pomarańczowej mogą działać równie skutecznie przeciwko bakteriom wywołującym trądzik, jak wszelkie standardowe antybiotyki. Ponieważ skórka zawiera więcej witaminy C, niż miąższ owocowy, stosowanie soku pomarańczowego na trądzik może również zmniejszyć ból i obrzęk. Jeśli używasz skórki pomarańczowej przez długi czas, flawonoidowa nobiletyna w skórce pomarańczowej może zmniejszyć produkcję sebum i zapobiec gromadzeniu się oleju i brudu w porach skóry. To w efekcie zapobiega trądzikowi.

6. Wspomaga odchudzanie

nóż

Nie przepadasz za gorzką skórką pomarańczową? Wtedy możesz jeść białą skórkę pomarańczy, nazywaną albedo, jest dość smaczna i na dodatek wspomaga odchudzanie, gdyż zawiera pektynę – błonnik rozpuszczalny, który wspomaga trawienie, zmniejszając apetyt, zapobiega gwałtownemu wydzielaniu insuliny, przyspiesza metabolizm tłuszczy, wspomaga pracę jelit, oczyszczając je z zalegających resztek jedzenia.

7. Obniża poziom cholesterolu

skóra

Skórka pomarańczowa pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi (LDL). Zawiera flawonoid, który pomaga w metabolizmie lipidów we krwi. Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Flawonoidy, zawarte w skórce z pomarańczy, mają działanie przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne.

8. Pomaga w walce z infekcjami, przeziębieniem i grypą

gotowanie

Skórka z pomarańczy jest bogatym źródłem witaminy C i A, które słyną ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, dzięki czemu wspomagają pracę układu odpornościowego, zwalczając objawy przeziębienia oraz grypy. Warto jednak pamiętać o tym, że kuracja pomarańczowa jest raczej kuracją profilaktyczną, niż leczniczą. Późną jesienią czy zimą, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, możesz dodawać skórki z pomarańczy do herbaty. Ma działanie uspokajające, zmniejsza wydzielanie śluzu podczas kaszlu.

9. Ułatwia oddychanie

pomarańczowe

Skórka pomarańczy jest skutecznym środkiem w leczeniu astmy czy niewydolności oddechowej. Jej składniki biorą aktywny udział w oczyszczaniu płuc. Skórka z pomarańczy zawiera histaminę, która wspomaga pracę układu oddechowego, więc ułatwia oddychanie i łagodzi ewentualne powikłania po grypie, przeziębieniu czy ostrym zapaleniu oskrzeli.

10. Wybiela zęby i odświeża oddech

cytryna

Skórka z pomarańczy działa podobnie jak pasta wybielająca, więc jest doskonałą alternatywą dla drogich past do zębów. Wystarczy raz dziennie pocierać nią zęby. Skórka z pomarańczy jest także dobrym środkiem na nieświeży oddech. Wystarczy kilka razy dziennie żuć ją, aby odświeżyć swój oddech. Jak myślisz, jest jeszcze zdrowszy sposób na zastosowanie skórki z pomarańczy?

Skórka z pomarańczy jest bogatym źródłem witaminy C, więc może być stosowana nie tylko do wybielania zębów, ale także jest dodawana do różnych maseczek wybielających do twarzy, jest skutecznym składnikiem odświeżaczy powietrza, środków czyszczących, a nawet kompostu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty