10 pożytecznych owadów w ogrodzie

W naszych ogrodach żyje wiele owadów pożytecznych, których często nawet nie zauważamy. Jednak niektóre z nich są prawdziwymi sprzymierzeńcami ogrodu, które zapewniają naturalną ochronę roślinom na pierwszym etapie.

W niniejszym zestawieniu 10 pożytecznych owadów, których obecność w naszym ogrodzie zapewnia lepszy rozwój roślinom.

1. Modliszka

Modliszka

Ogrody, w których bytują modliszki, mają zapewnioną naturalną ochronę. Modliszki są drapieżnikami, które żywią się głównie larwami, chrząszczami, mszycą, pasikonikami, muchami i gąsienicami.

Zwabić je do ogrodu można w bardzo prosty sposób – sadząc wysoką trawę, koper, aksamitki i różne krzaki.

2. Pszczoły

Pszczoły

Ich obecność w ogrodzie jest bardzo pożyteczna. Pszczoły znane są przede wszystkim jako pracowite zapylarki. Zapylają kwiaty ozdobne oraz rośliny uprawne. Jak je przyciągnąć do ogrodu? Należy posadzić rośliny miododajne, czyli jak najwięcej kwiatów.

3. Biedronki

Biedronki

Biedronki, inaczej boże krówki – małe drapieżniki, które wyróżniają się wyśmienitym apetytem. Są postrachem dla mszyc. Zjadają także inne szkodniki, w tym: czerwce, miodówki, mączniki, młode gąsienice, roślinożerne roztocza czy drobne larwy muchówek oraz chrząszczy. Biedronka – jeden z najbardziej znanych i pożytecznych owadów w ogrodzie. Osobnik dorosły może zjeść od 50 do 60 mszyc dziennie, a w ciągu swego rozwoju około 5 tysięcy mszyc. Ich larwy również są drapieżnikami.

4. Motyle

Motyle

Motyle – jedne z najbardziej pożytecznych owadów w ogrodzie, które podobnie jak pszczoły, zapylają kwiaty ozdobne i rośliny uprawne.

5. Złotooki

Złotooki

Pożyteczne owady, które żywią się głównie muchami, komarami, mszycami, białymi muszkami i innymi drobnymi owadami. Złotooki są bardzo ciekawskie, ale są nieszkodliwe dla człowieka. Ogrody, w których bytują te owady, mają zapewnioną naturalną ochronę.

6. Osy

Osy

Bardzo pożyteczne owady w ogrodzie. Osy żywią się gąsienicami, które jak wiadomo, atakują krzaki pomidorów, kapustę, sałatę i kukurydzę. Osobnik dorosły może zjeść bardzo dużo larw, które są pokarmem, niezbędnym do rozmnażania się. Wabikami na te owady są bazylia, szałwia, lawenda i mięta.

7. Dżdżownice

Dżdżownice

Niektórzy ogrodnicy kupują dżdżownice, aby się rozmnażały w ogrodzie. Dżdżownice ziemne drążą korytarze w glebie, powodując jej spulchnianie, napowietrzenie i lepsze nawodnienie, a także rozrastanie się korzeni roślin. Odżywiają się związkami mineralnymi i organicznymi zawartymi glebie oraz w rozkładających się resztkach roślin i zwierząt. Niestrawione resztki wzbogacają glebę w pożyteczne substancje.

Zatem warto dbać o dżdżownice i z ostrożnością stosować kompost syntetyczny, który sprawia, że gleba staje się słona, więc mają one mniej korzystniejsze warunki do rozwoju i mogą niebawem opuścić nasz ogród.

8. Trzmiele

Trzmiele

Duże gęsto owłosione owady, które obok pszczół miodnych są najważniejszymi owadami, które odpowiadają za zapylanie roślin. Trzmiele są mało napastliwe i rzadko żądlą. Mają bardzo duże znaczenie w gospodarce rolnej, ponieważ poszukując pyłku, którym się żywią, zapylają wiele gatunków roślin uprawnych. Podobnie jak pszczoły żyją w koloniach. Gniazda budują pod ziemią, ale też w zagłębieniach gleby, w mchu i trawie. Jak je przyciągnąć? Należy posadzić drzewa owocowe.

9. Pająki

Pająki

Większość z nas nie lubi pająków, które budzą wstręt i lęk, ale są to bardzo pożyteczne owady w ogrodzie. W Polsce występuje kilkaset gatunków pająków. Nie są niebezpieczne. Żywią się mszycą, muchami, larwami, mrówkami, komarami.

10. Żuk gnojowy

Żuk gnojowy

Żuk gnojowy to nocny drapieżnik, który głównie żywi się gąsienicami, które atakują rośliny uprawne. Mieszka pod liśćmi, kompostem, w ciemnych miejscach, pod śmieciami. Warto więc dbać o żuki gnojowe, które sprzątają i nawożą.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty