10 produktów, których nie warto przechowywać w lodówce

Istnieje przekonanie, że lodówka jest najlepszym miejscem do przechowywania wszystkich produktów. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie produkty musimy przechowywać w lodówce.

Niektóre z nich pod wpływem niskiej temperatury tracą swoje walory smakowe i zapachowe oraz zmienia się ich konsystencja. Być może niektóre gospodyni powinny zmienić swoje nawyki i zacząć poprawnie przechowywać produkty, aby na długo zachowały świeżość. W niniejszym zestawieniu porady od doświadczonych szefów kuchni.

1. Cebula

cebula

Cebula należy do warzyw, których nie warto przechowywać w lodówce, w której ona bardzo szybko się psuje. Można ją przechowywać w temperaturze pokojowej przez długi okres. Pamiętaj o tym, że nie wolno przechowywać cebuli razem z pomidorami, ponieważ wydzielają nadmierną wilgoć, która sprawia, że warzywa szybciej się psują.

2. Pomidory

tomaty

Pomidory równomiernie dojrzewają, jeśli znajdują się w temperaturze pokojowej w jakimś pojemniku. Natomiast po osiągnięciu dojrzałości można je przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Jeśli chodzi o sos pomidorowy, przygotowany w domu, należy go przechowywać w lodówce.

3. Czosnek

czosnek

Dolne szuflady lodówki – nie najlepsze miejsce do przechowywania czosnku. Warzywo najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Czosnek potrzebuje cyrkulacji powietrza, dlatego przechowuj go w otwartym pojemniku. Wilgotność i niska temperatura sprawiają, że warzywo to stanie się nie tylko miękkie i zacznie kiełkować, a także straci swój smak.

4. Jabłka

jabłka

Każdy z nas powinien wiedzieć, że jabłka doskonale czują się w temperaturze pokojowej z dobrą wentylacją. Można je przechowywać na przykład w spiżarni przez długi okres i nie martwić się o to, że się zepsują.

5. Ziemniaki

ziemniaki

Ziemniaki najlepiej będą się czuły w ciemnym i chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Ziemniaki warto przechowywać w bawełnianej lub papierowej torbie albo w pojemniku na ziemniaki, który oddycha. Nie wolno myć ziemniaków, ponieważ to sprawi, że szybciej się zepsują.

6. Miód

miód

Miodu nie przechowujemy w lodówce, ponieważ ulega krystalizacji i ze stanu ciekłego przechodzi w stan stały. Sama natura zadbała o to, by się miód nie psuł. Miód nie psuje się dzięki enzymowi, znajdującemu się w ślinie pszczół. Miód konserwują również znajdujące się w nim flawonoidy, więc śmiało można przechowywać go w temperaturze pokojowej i cieszyć się wspaniałym smakiem oraz konsystencją.

7. Awokado

avokado

W sklepach najczęściej sprzedawane są niedojrzałe owoce awokado. Jak więc przyspieszyć dojrzewanie owocu? Awokado najlepiej dojrzewa w temperaturze pokojowej z dala od bezpośredniego wpływu promieni słonecznych, więc nie warto przechowywać go na parapecie. Nie trzymaj awokado w lodówce, bo to zdecydowanie opóźni proces dojrzewania tego owocu. Najlepiej włożyć owoc na dwa dni do szarego papierowego worka. Idealnym miejscem do przechowywania będzie szafka kuchenna.

8. Pieczywo

chleb

Lodówka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania pieczywa, gdyż pod wpływem niskiej temperatury szybko czerstwieje i traci swój smak. Jeśli jednak musisz włożyć chleb do lodówki, to najlepiej owinąć go folią.

9. Syrop klonowy

syrop

Syrop klonowy nie lubi niskiej temperatury i chłodu. Najlepiej przechowywać go w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu poza lodówką. Idealnym rozwiązaniem będzie spiżarnia lub kuchenna szafka. Odpowiednie przechowywanie syropu klonowego jest gwarancją tego, że zachowa wszystkie swoje walory smakowe oraz zapachowe i będzie pysznym dodatkiem do naleśników i gofrów.

10. Arbuz

arbuz

Na podstawie przeprowadzonych badań dietetycy doszli do wniosku, że przechowywanie arbuza w lodówce negatywnie wpływa na jego walory smakowe i sprawia, że traci on swoje korzystne właściwości. Najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej, dzięki czemu nie pozbawiamy go zawartych w nim antyoksydantów i cennych substancji.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty