10 produktów, których nigdy nie należy podawać psom

Psy często karmimy tym, co sami jemy. Widok wpatrzonych w nas, błyszczących psich oczu, w chwili, gdy tylko siadamy do posiłku, często skłania nas do poczęstowania pupila ''ludzkim'' jedzeniem.

Należy jednak pamiętać, że niektóre produkty czy też potrawy je zawierające, nawet w ilości tzw. ''na smaczek'', czyli stosunkowo niewielkiej, mogą być dla nich niebezpieczne, a nawet zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Oto 10 przekąsek, których nie wolno podawać pupilowi.

1. Awokado

awokado

Awokado zawiera substancję zwaną persin, która jest silnie trująca dla zwierząt. Zjedzenie tego owocu wywołuje u pupila wymioty i biegunkę, skutkując zapaleniem gruczołu mlekowego, uszkodzeniem mięśnia sercowego, zaburzeniami krążenia i oddychania.

2. Winogrona i rodzynki

winogrono

Wielu właścicieli mówi, że ich psy winogrona uwielbiają. Słodkie kulki są jednak dla psów naprawdę niebezpieczne. Winogrona i ich suszona forma – rodzynki zawierają toksyny, które u psów mogą wywołać niewydolność nerek i uszkodzić wątrobę.

3. Kawa, herbata, kakao

kawa

W kofeinie znajduje się teobromina, która dla naszych futrzaków może być zabójcza. Ten toksyczny składnik sprawia, że pies zaczyna wymiotować, nie chce jeść, jest apatyczny, wykazuje objawy bolesności. Z tego samego powodu nie może pić herbaty i kakao. Nawet w najmniejszej ilości, może powodować poważne zaburzenia ciśnienia u psów. Kofeina jest dla nich bardzo szkodliwa.

4. Orzechy makadamia

makadamia

To rzadko spotykany przysmak wprost z Australii, jednak posiada on toksyczne związki dla psów, tak więc, jeżeli zajadasz smaczne orzeszki, nie dziel się ze swoim psem. Po zjedzeniu ich pies będzie miał problemy z poruszaniem się, a uszkodzeniu może ulec jego układ pokarmowy, nerwowy i mięśniowy.

5. Produkty pochodzenia mleczarskiego i mleko

mleko

Pies po okresie szczenięcym traci enzym zwany laktamazą, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy, głównego cukru mleka. Występuje wtedy nietolerancja manifestująca się luźnym stolcem lub biegunką. Można podawać psom jedynie niedużą ilość twarogu i jogurtu.

6. Czosnek i cebula

cebula

Psom nie powinniśmy dawać cebuli, zawiera ona bowiem toksyczną substancję tiosiarczan sodu, który może doprowadzić do anemii. Cebula powoduje rozpad krwinek czerwonych. Mogą również wystąpić podrażnienie układu pokarmowego. Niezalecany jest także czosnek, jednak jest on mniej szkodliwy. Zjedzenie cebuli i czosnku może spowodować apatyczność i osłabienie.

7. Surowe lub niedogotowane mięso, ryby, nieugotowane jajko

mięso

Trzeba być bardzo ostrożnym, podając swojemu psu mięso lub ryby. Surowe lub niedogotowane mięso może zawierać bakterie, takie jak Salmonella i E. coli. Nieugotowane jajko może powodować problemy ze skórą i sierścią psa. Z kolei ryby zawierają trimetyloaminę, związek, który może powodować u psów ciężką anemię. Łosoś może być przyczyną pojawienia się pasożytów u twego pupila.

8. Alkohol

alkochol

Jeśli pies spożyje alkohol, może to powodować wymioty, biegunkę, osłabienie koordynacji, ośrodkowego układu nerwowego, trudności z oddychaniem, drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.

9. Ksylitol

cukierki

Ksylitol jest słodzikiem stosowanym powszechnie w gumie do żucia i produktach "bezcukrowych". Ksylitol może powodować wymioty, senność, otępienie, drgawki i śpiączkę. Może również spowodować niewydolność wątroby, powodując nadmierne wydzielanie insuliny i hipoglikemii.

10. Czekolada

czekolada

Czekolada zawiera teobrominę, która jest dla psów trująca i może źle wpływać na psie serce. Warto więc pamiętać, że psom absolutnie nie wolno podawać czekolady. Metyloksantyny zawarte w czekoladzie prowadzą do ciężkiego sapania, nadmiernego pragnienia i oddawania moczu, nadpobudliwości, zaburzenia rytmu serca, drżenia, drgawek, a nawet śmierci.

źródło:10mosttoday
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty