10 prostych sposobów, aby nauczyć dziecko pisać
1. Cierpliwość i nastawienie na sukces
Zanim zabierz się do nauki pisania z dzieckiem, musisz uświadomić sobie, że to długi i skomplikowany proces. Jeśli chcesz, aby twoja pociecha nauczyła się bezbłędnie i ładnie pisać, musisz się uzbroić w cierpliwość. Pamiętaj, że nie na drodze do sukcesu należy pokonać wiele przeszkód i wyzwań.
2. Dziecko powinno jak najwięcej czytać
Nie od dziś wiadomo, że dzieci, które dużo czytają, lepiej piszą, niż te, które nie przepadają za czytaniem książek. Zainwestuj w książki z bajkami, opowiadaniami dla dzieci, gdyż podczas czytania dziecko ćwiczy pamięć wzrokową, zapamiętując nieznajome wyrazy, które podczas pisania odtwarza w pamięci.
3. Czytaj dziecku na głos
Dzięki temu, że będziesz czytać dziecku na głos, będzie ono rozwijać swoją pamięć słuchową. Musisz głośno i wyraźnie wymawiać każde słowo, aby dziecko zapamiętało, jak ono poprawnie brzmi. Podczas czytania rób przerwy tam, gdzie są w tekście przecinki, kropki etc. Podczas czytania na głos najlepiej skorzystać ze specjalistycznej literatury, dopasowanej do wieku dziecka.
4. Niech dziecko wybierze ulubioną książkę i każdego dnia przepisuje po pięć stron
Sposób, który pomaga dzieciom, zwłaszcza tym, którzy cierpią na dysleksję, nauczyć się pisać bez błędów. Umiejętność poprawnego pisania, osiągnięta dzięki temu sposobowi, zachowuje się przez całe życie.
5. Uczenie się na pamięć
Dzieci nie lubią uczyć regułek, natomiast uczenie się wierszy na pamięć można zmienić w wesołą zabawę, kiedy twoja pociecha będzie się uczyła nowych słów poprzez zabawę i bez przymusu. Uczenie się na pamięć rozwija pamięć i umiejętności językowe.
6. Codzienne ćwiczenia
Każdy z nas doskonale wie, że umiejętność poprawnego pisanie nie jest darem od Boga, lecz nawykiem, który zdobywa się dzięki żmudnej, ciężkiej pracy oraz ćwiczeniom. Jeśli dziecko ma już dość pisania nudnych dyktand, to możesz kupić specjalne zeszyty do ćwiczeń z kolorowymi obrazkami, które jakoś urozmaicą rutynową naukę pisania.
7. Pisz razem ze swoją pociechą, jeśli ona cię o to poprosi
Dziecko na pewno będzie zadowolone i chętniej zabierze się do nauki pisania, jeśli mamusia czy tatuś też trochę z nim sobie popiszą.
8. Zainwestuj w dobry słownik ortograficzny
Na pewno się przyda, jeśli masz w domu przyszłego ucznia. Możesz wybierać trudne słowa i przepisywać je na dużej kartce papieru, by dziecku było łatwiej zapamiętać, jak je należy poprawnie pisać.
9. Zeszyt na trudne i długie słowa
Niech dziecko od czasu do czasu do niego zagląda, aby utrwalić w swojej pamięci poprawne ich pisanie.
10. Niech dziecko uczy się regułek, wykonuje regularnie ćwiczenia, a ty sprawdzaj i poprawiaj błędy
Metoda sprawdzona czasem, którą stosują doświadczeni nauczyciele w swojej pracy w szkole. Najważniejsze w tym wszystkim jest systematyczność, regularność i ćwiczenia. Jak mówi znane polskie przysłowie: "Ćwiczenie czyni mistrza".