10 prostych trików, które ułatwią grillowanie

Przyrządzanie jedzenia na grillu to prawdziwa sztuka, która wymaga cierpliwości, odpowiednich nawyków, dokładności i nieco magii. Wtedy, zwykłe produkty, które spożywamy co dzień, zmieniają się w prawdziwe arcydzieła sztuki kulinarnej, które mają niesamowity smak i zapach.

Niektórzy z nas uważają, że najbardziej odpowiednia pora na biwak z grillem to lato czy jesień. Jednak tak naprawdę prawdziwi miłośnicy grilla mogą gotować w dowolnych warunkach pogodowych. Grillują na okrągło.

Zorganizowanie biwaku w plenerze z grillem to niesamowita zimowa impreza. Jeśli chcesz przyrządzić pyszne potrawy na grillu, musisz znać kilka trików, które ułatwią Ci zadanie. Zapraszamy do lektury!

1. Szybkie rozpalanie grilla

ogień

Jeśli często organizujesz grillowanie w plenerze, to lepiej się zaopatrzyć w grill węglowy, który można kupić w sklepie specjalistycznym albo przez internet. Urządzenie to ma postać misy z osłoną wyposażoną w punkty mocowania rusztu.

Węgiel układamy na dnie grilla w niewielki stosik, po rozpaleniu którego pojawi się ogień, więc zaczekaj, aż on się wypali i rozprowadź po całej powierzchni grilla. Jeśli masz grill wiszący, to zrób małe ognisko z gałązek, w którym rozpalisz węgiel. Nad żarzącym się stosikiem węgielków umieść ruszt, a na nim jedzenie. Do rozpalenia grilla możesz użyć zamiast węgla rozpałki płynnej, ale wtedy twoje jedzenie będzie miało niezbyt przyjemny smak i zapach. Na dodatek to może być niebezpieczne.

2. Bez pośpiechu

barbeku

Nie możesz od razu po rozpaleniu grilla wrzucać jedzenia na ruszt. Musisz zaczekać, aż węgiel osiągnie odpowiednią temperaturę. W przeciwnym razie jedzenie będzie przywierać do rusztu. Aby sprawdzić temperaturę, musisz umieścić dłoń w odległości 10 cm od węgla i trzymasz, ile się da. Jeśli wytrzymałeś 10 sekund, to węgiel jeszcze nie osiągnął potrzebną temperaturę, jeśli 4 sekundy to możesz zabierać się do grillowania. Jeśli wytrzymałeś zaledwie sekundę, to węgiel osiągnął przesadnie wysokich temperatur, więc potrawy mogą się przypalić.

3. Stosuj poprawną metodę

ryba

Nie zważając na to, że przygotowanie pokarmu w ogniu jest jednym z najstarszych sposobów gotowania, jednak mało, kto wie, że istnieją dwie metody grillowania. Pierwsza metoda przewiduje umieszczanie pokarmu bezpośrednio na rozżarzonych węglach, na których on się gotuje. Druga metoda wymaga umieszczania pokarmu na ruszcie grilla, który się gotuje pod wpływem ciepła, wydzielanego przez ścianki i pokrywę grilla.

Pierwszą metodę można stosować w przypadku produktów, których grillowanie trwa nie dłużej niż 30 minut. Drugą metodę się stosuje wtedy, kiedy produkty grillują się o wiele dłużej. Chodzi przede wszystkim o całego kurczaka, kaczkę czy duże kawałki mięsa.

4. Wyczyść ruszt

grill

Przed rozpaleniem grilla wyczyść ruszt z pozostałości po jego ostatnim użytkowaniu. Jeśli chcesz, aby grill posłużył ci latami, najlepiej to robić od razu po tym, jak zdejmiesz potrawy z grilla, kiedy ruszt jest jeszcze gorący, co zapobiega uciążliwym zabrudzeniom.

Najprostszy sposób na czyszczenie grilla to folia aluminiowa. Na początek rozgrzej grilla. Weź arkusz folii aluminiowej i uformuj go w kulkę. Później dokładnie wyszoruj ruszt. Gotowe!

5. Pamiętaj o oleju

mięso

Produkty, które grillujemy, najczęściej przywierają do rusztu. Jeśli chcesz, aby twoje jedzenie się nie przypalało, przed grillowaniem posmaruj go olejem lub oliwą z oliwek. Nie tylko nie będzie się przypalać, ale także pojawi się na nim pyszna chrupiąca skórka. Pamiętaj także o spryskiwaniu pokarmu sokiem z cytryny, wodą albo marynatą, żeby po zdjęciu z rusztu nie było suche.

6. Apetyczny wzorek

stek

Idealnie wypalona kratka na mięsie grillowanym wygląda bardzo apetycznie. Przygotowanie idealnego steku z grilla nie jest aż takie trudne. Grillowane steki przekręcajcie tylko dwa razy: najpierw przekręćcie stek o 90 stopni, a następnie przełóżcie na drugą stronę. Na powierzchni powinna być już widoczna faktura kratki.

7. Sosy do mięsa i ryb

sos

Steki z ryb czy mięsa najlepiej smakują z grillowanymi warzywami, których można także użyć do przygotowania sosów. Na przykład meksykański sos guacamole można przygotować z grillowaną cebulą, dzięki czemu będzie miał delikatniejszy smak. Dowolny sos będzie smakować lepiej z grillowaną papryczką, czosnkiem czy pomidorami.

8. Nieoczyszczone krewetki

krewetki

Najczęściej krewetki przed grillowaniem się obiera, zdejmując pancerzyki. Mamy dla ciebie inną, lepszą metodę na grillowanie krewetek. Przed zanurzeniem je w marynacie, zrób w pancerzykach małe otwory, aby mięso nasiąkło przyprawami. Następnie nadziewamy krewetki na patyczki i grillujemy. Dzięki takiej metodzie będą bardziej soczyste, gdyż wilgoć, która się wydziela pod wpływem obróbki termicznej, pozostanie wewnątrz pancerzyka i nigdzie nam nie ucieknie.

9. Nie za blisko

barbekuli

Jeśli chcesz, aby twoje potrawy grillowane miały apetyczny wygląd, nie kładź je blisko siebie. Jeśli chodzi o steki, to między jednym a drugim kawałkiem mięsa należy zostawić przestrzeń około 3 cm. Warzywa można układać nieco bliżej siebie, ale jednak nie za blisko, aby się grillowały, a nie dusiły. Luźne rozkładanie pokarmu na grillu na dodatek ułatwia ich przewracanie.

10. Niech mięso "odpocznie"

smacznie

Po tym, jak zdejmiesz mięso z rusztu, odstaw go na 10 minut, niech ono sobie "odpocznie". Możesz owinąć każdy stek folią aluminiową albo czymś nakryć. W tym czasie sok rozprowadzi się po całym kawałku i podczas krojenia nie będzie wypływać.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty