10 przyczyn pękających pięt

Każdemu z nas od czasu do czasu pękają pięty. Niektórzy uważają, że przyczyną pękających pięt jest niewłaściwa higiena stóp. Jest to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn powstawania urazów na piętach, które mogą powodować nieprzyjemny zapach stóp, ból, dyskomfort.

Dość często kobiety, które robią pedicure, słyszą od pedicurzystki, że mają suchą skórę na piętach. Najczęściej to świadczy o utracie nawilżenia i odwodnieniu skóry. Do innych przyczyn należą: schorzenia, choroby skóry, niewygodne buty, noszenie rajstop i skarpetek, wykonanych z włókien syntetycznych. W niniejszym artykule opowiemy, jakie są najczęstsze przyczyny pękania pięt.

1. Skarpetki, rajstopy, pończochy wykonane z włókien syntetycznych

nogi

Każda dziewczyna ma w swojej szafie piękne, kolorowe rajstopy czy skarpetki. Każdy z tych stylowych elementów garderoby wykonany jest z włókien syntetycznych. Powodują powstanie na piętach grubej warstwy zrogowaciałego naskórka, który powoduje proces pękania pięt. Efektem jest brak odpowiedniej regeneracji i pocenie się stóp. Kosmetolodzy ostrzegają przed cienkimi, ładnymi rajstopami, bo gdyż z większości przypadków wykonane są z materiałów syntetycznych.

2. Niewygodne buty

obcas

Dziś półki sklepów obuwniczych uginają się pod ciężarem różnych modeli obuwia. Nie każde buty jednak są wygodne i lekkie. Czasami buty są niewygodne, bo mają wysoki obcas, w innym przypadku to właśnie brak obcasa, powoduje, że nie nadają się do noszenia, często też kupujemy za duże, czy za małe buty. Lista może być bardzo długa, ale jedno można powiedzieć z pewnością, że nie warto nosić za małych butów z nadzieją, że podczas noszenia się rozejdą. Będziesz zmagać się nie tylko z pękającymi piętami, ale wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

3. Niedobór witamin i mikroelementów

witaminy

Niedobór takich witamin, jak A, B, E i mikroelementów, między innymi cynku, żelaza i wapnia może być przyczyną pękania pięt. Niedobór kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 również mogą być przyczyną złej kondycji skóry stóp.

4. Odwodnienie organizmu

woda

Nie od dziś wiadomo, że gwarancją normalnego funkcjonowania organizmu jest odpowiednie jego nawodnienie. W przypadku niewystarczającej ilości wody w organizmie komórki naskórka się kurczą, na skutek czego między nimi tworzy się pustka, co jest przyczyną pękania stóp. W przypadku niepodjęcia leczenia, popękane stopy mogą zacząć krwawić. Gdy nie spożywamy wystarczającej ilości wody, wówczas dochodzi do powstania na piętach grubej warstwy zrogowaciałego naskórka, stopy swędzą, pojawia się wysypka. Na pogorszenie się kondycji skóry istotny wpływ mają klimatyzatory oraz grzejniki, które powodują, że powietrze w pomieszczeniu staje się bardzo suche, gorące kąpiele i niektóre mydła w płynie.

5. Choroby skóry

noga

Nikt z nas nie lubi chorować. Niektóre choroby powodują dyskomfort. Na przykład rogowacenie mieszkowe. Jest to dziedziczna choroba skóry, polegająca na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Do jej głównych objawów należą: grudki, zaczerwienienie oraz suchość skóry, które mogą powodować pękanie pięt.

Łuszczyca – jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry, która może dotykać też stopy. Charakterystycznym objawem łuszczycy są czerwonobrunatne płaskie grudki, pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się łuską, świąd. W okolicy zmian skórnych obserwuje się liczne pęknięcia, które powodują dyskomfort i ból.

Grzybica – choroba zakaźna, wywołana zakażeniem grzybami chorobotwórczymi. Grzybica może dotykać nie tylko paznokcie, lecz także stopy. Grzyb chorobotwórczy atakuje skórę stóp, powodując pęknięcia.

Egzema – choroba, która ma kilka nazw: atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema, czy wyprysk atopowy. Egzema objawia się czerwonymi, rozlewającymi się, pękającymi i swędzącymi czerwonymi grudkami. Podobnie, jak inne choroby skóry, wymaga odpowiedniego leczenia.

6. Choroby przewodu pokarmowego

boli

Choroby przewodu pokarmowego orz nerek, takie jak zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niewydolność nerek również wpływają na kondycję naszej skóry. Jednym z objawów zapalenia błony śluzowej żołądka są pękające pięty, zapalenie kącików ust. Niewydolności nerek również towarzyszy pęknięcie pięt. Osoby, cierpiące z powodu niewydolności nerek, mają wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy działa zapalnie i powoduje problemy z krążeniem, zaburzenia troficzne, które objawiają się pęknięciem pięt.

7. Cukrzyca

choroba

Cukrzycy są szczególnie podatni na rozwój owrzodzeń na stopach. Cukrzyca zaburza wydzielanie potu, powoduje namnażanie się bakterii oraz suchość skóry.

8. Choroby tarczycy

chora

Zaburzenia pracy i choroby tarczycy mogą być przyczyną pękających pięt. Choroby tarczycy powodują zmniejszenie produkcji sebum, spowolnienie metabolizmu, zmniejszenie się wydzielania potu, które mogą być przyczyną powstawania urazów na piętach.

9. Żylaki

leczenie

Żylaki wewnętrzne mogą być przyczyną pękania stóp. Uszkodzone zastawki żylne nie są widoczne, ale powodują suchość skóry i pęknięcia, które są bardzo bolące.

10. Opalenizna

lato

Promienie UV mogą być przyczyną pękających stóp. Skóra poddana długiemu działaniu promieni UV staje się sucha, zaczyna pękać, dochodzi do jej odwodnienia. Po 14-20 dniach intensywnego opalania się nasza skóra zaczyna pękać.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty