10 pytań, na które ne powinno odpowiadać dziecko!

Jak uchronić swoje dziecko i rodzinę przed "życzliwymi"? Przygotowaliśmy 10 pytań, na które twoje dziecko nie musi odpowiadać ludziom dla swojego i twojego bezpieczeństwa!

Niestosowne pytania — to poważny problem nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Jak grzecznie uniknąć odpowiedzi, jak ignorować ciekawskich i ocenić, czy to jest bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka? Postaramy się zrozumieć razem. Przygotowaliśmy 10 pytań, na które twoje dziecko nie powinno odpowiadać!

pytanie

Przede wszystkim wyjaśnij dziecku różnicę między "swoimi" a "obcymi" ludźmi, aby wiedziało, kiedy ono może milczeć, a kiedy grzecznie odpowiedzieć odmownie na pytanie. Nawet, jeśli zostawiasz dziecko na chwilę lub oddajesz do przedszkola/szkoły, ono musi wiedzieć, że nie wolno wdawać się w rozmowy z obcymi i nieznanymi. Jako wyjątek, można ograniczyć się uprzejmą odmową.

1. Jaki jest swój adres domowy!

domek

Wszyscy rodzice wiedzą, że są informacje, które dziecko MUSI wiedzieć. To imię i nazwisko, nazwisko rodziców, adres i telefon, ale z wielką poprawką, że ono będzie używać tego w ostateczności. Na przykład, zgubi się i będzie potrzebowało pomocy dorosłych. Nie warto łudzić się nadzieją, że z tobą się tego nie zdarzy, są rzeczy, które nie uzgadniają się , ale koniecznie muszą być wykonane.

Nie licz, że twoje dziecko łatwo odróżni manipulację od zwykłego zainteresowania. Pomóż mu i wyjaśnij, na jakie pytania nie warto odpowiadać. Na przykład pytania: "Gdzie mieszkasz?", "A na którym piętrze?", "Gdzie są twoje okna?", Kim jest twój sąsiad?", "Jaki jest numer mieszkania?" itp. Niestety współczesne statystyki nieubłaganie twierdzą, że niebezpieczeństwo może pochodzić nawet od znajomych. Bądź czujny!

2. Często jest same w domu lub chodzi samo?

samotna

Jeszcze jedna lista pytań, z którą należy zapoznać dziecko i zakazać ich odpowiedzi: "Z kim spacerujesz, a gdzie jest on/ona?", "O której wychodzisz na spacer?", "Czemu jesteś tu sam/sama?", "Kiedy jesteś w domu sam/sama?" i tak dalej.

Ale mogą być "ukryte" pytania, o które powinieneś poinformować dziecko: "Czy jest teraz ktoś w domu?", "Kiedy przychodzisz z przedszkola lub o której kończą się lekcje?", "Czy rodzice późno wracają z pracy, o której?", "Czy nie boisz się być sam w domu?" itp. Opowiedz dziecku, komu ze znajomych dorosłych można odpowiadać ze takie pytania. Przecież ono ufa ludziom i jeszcze nie spotykało się z oszustwem.

3. Dokąd jedziecie?

telefon

"Gdzie planujecie jechać na weekend?", "Gdzie jest twój dom, daleko?", "Czy zamierzacie z rodziną jechać nad morze?", "Czy będzie ktoś opiekować się mieszkaniem i podlewać kwiaty?" — te pytania można omawiać w gronie zaufanych ludzi, ale same dziecko nie powinno z nikim mówić na ten temat. Pomyślmy razem, po co ludziom nieznajomym zadawać konkretne pytania dziecku? Być może dlatego, że spodziewają się otrzymać odpowiednią dla nich informacje i skorzystać z bezpośredniości i łatwowierności dziecka.

4. Czy potrzebujesz pomocy?

rozmowa

Najbardziej niebezpieczne są pytania o pomoc, kiedy dorosły prosi dziecko, aby pomogło mu lub sam sugeruje, aby pomóc dziecku. Co powinno niepokoić? Propozycja podpowiedzenia i doprowadzenia do wskazanego miejsca, na przykład, "Czy mógłbyś mnie odprowadzić do sklepu/parku" lub, przeciwnie, "Jeśli chcesz, pomogę ci i odprowadzę cię do domu lub pokażę krótką drogę?".

Sugestie o pomoc z zewnątrz też powinny być traktowane z podejrzliwością. Obcy uprzejmie proszą pomóc w podniesieniu torby, zawołaniu kogoś z mieszkania lub zaniesieniu listu/ kwiatów, odpowiedź jest zawsze jedna – nie. Wyjaśnij dziecku, że nie musi mieć poczucia winy lub próbować znaleźć uzasadnienie swojej odmowy. Wystarczy grzecznie powiedzieć: "Nie, dziękuję" lub "Przepraszam, nie". Krótko i jasno!

5. Ile zarabiają twoi rodzice?

mama

Temat finansów nie podlega dyskusji nawet wśród dobrych znajomych. To jest nieprzyzwoite, i to nie znaczy, że odpowiednie informacje można uzyskać od twojego dziecka. Niezależnie od wieku, dziecko słyszy o rodzinnych wydatkach i wie, gdzie przechowywane są pieniądze. Dlatego pytania o to, ile zarabiają rodzice, ile wydali na samochód, podróż nad morze, na obchody urodzin itp. powinny pozostać tylko w obrębie rodziny i domu.

Po co dorosłemu człowiekowi zadawać takie pytania dziecku? Opcji jest wiele, ale żadna nie jest powodem do podobnych pytań!

6. Pytanie czy ukryta obraza?

stres

Takie pytania są charakterystyczne dla każdego, kto lubi prowokacje i celowo chce upokorzyć dziecko lub ciebie, podnosząc swoją wartość kosztem słabszego przeciwnika. Zazwyczaj są to pytania dotyczące zdrowia, wyglądu, umiejętności.

Pytania mają retoryczny charakter, na nich nie trzeba odpowiadać, a jedynie wyciągać wnioski o umyśle i dobrym wychowaniu człowieka. "Dlaczego jesteś taka gruba?", "Dlaczego robisz to gorzej od siostry?", "Skąd masz tyle lenistwa?" — jak powinno postępować dziecko? W takich przypadkach należy porozmawiać z dzieckiem szczerze, a w razie potrzeby i z "ciekawskim" dorosłym.

7. Tajemnice rodzinne nie powinny być ujawniane!

cicho

Zazwyczaj pytania o rodzinnych sekretach zadawane są z ciekawości. Jak rozwiązać problem i uchronić dziecko przed urazem psychologicznym? Idealnym wyjściem jest ignorowanie pytania i rezygnacja z dyskusji.

Każda rodzina ma różny poziom prywatności życia, ale jest oczywiste, że nie wolno rozmawiać z obcymi o pytaniach dotyczących adopcji, zdrowia członków rodziny, bliskich relacji między sobą itp. Jeśli w swoim otoczeniu nie da się uniknąć prowokujących pytań, należy omówić wszystkie pytania w domu. Daj do zrozumienia dziecku, że w twojej osobie zawsze znajdzie wsparcie i pomoc.

8. Pytania, które wywołują wstyd i zażenowanie

wstyd

Takich pytań jest mnóstwo, począwszy od bezpośredniego oskarżenia w wtargnięcie w życie intymne. Zazwyczaj takie pytania psują życie młodzieży, która jest wrażliwa w czasie dorastania, zakochania itp.

Dziecko można obrazić pytaniem "A ty wiesz, kto wczoraj wieczorem stłukł okno w domu?", zwłaszcza, jeśli ono nie ma nic wspólnego z tym zdarzeniem. Sam fakt oskarżenia już powoduje strach i wstyd.

Nastolatka mogą zirytować pytania: "Czy już z kimś się spotykasz?", "Miałeś stosunek intymny?" — to wywołuje silne zakłopotanie i w wyniku nieufność. Nawet jeśli to bliskie do rodziny osoby, to nie daje prawa do zadawania podobnych pytań.

9. Co słychać u rodziców?

dziecko

Pytania o samopoczucie i bieżące sprawy rodziny są też w liście nieodpowiednich. Oczywiście zawsze są wyjątki, na przykład, jeśli człowiek należy do grona ludzi zaufanych. Ale nieznajomych ludzi zaznajamiać z tą informacją nie wolno.

"Co słychać u siostry?", "Twój brat dostał się na studia?", "Co słychać u taty w pracy?", "A kim jest ten mężczyzna, który do ciebie przyszedł?", "Co twojej mamie tata podarował na urodziny?" itp. Dorosłego o takie rzeczy raczej nie zapytają, bojąc się brutalnej odpowiedzi za nietakt. Niestety, wydobyć potrzebne informacje z dziecka jest bardzo łatwo.

10. A ty potrafisz?

szkoła

Jedne z najgorszych pytań, które mogą prowadzić do niepożądanych konsekwencji, to pytania i prowokacje jednocześnie. Niezależnie od tego, ile dziecko ma lat – 5 czy 13, ono nie jest gotowe na to, żeby wytrzymać presję psychiczną i może popełnić poważny błąd lub zły uczynek. Jak reagować na takie — tego musi nauczyć rodzic.

Prowokacyjne pytania mogą zachęcić i pobudzić do sukcesów podczas konkursów i występów, ale z ich używaniem trzeba być bardzo ostrożnym. Kto może pozwolić zadać takie pytanie? Do tej listy można włączyć tylko krewnych i nauczycieli/trenerów, którzy pomagają dziecku w pokonywaniu nowych szczytów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty