10 ras psów, które nie nadają się na obrońców

Dla wielu z nas pies to nie tylko przyjaciel, ale także obrońca. Kupujemy psa, by bronił nas, naszą rodzinę i dom przed różnymi niebezpieczeństwami i intruzami. Niestety nie każdy pies może być obrońcą. Przedstawiciele niektórych ras to słodziutkie pupile, przy których niestety nie możesz czuć się bezpiecznie.

Większość z nas jest przekonana, że im większy pies, tym jest groźniejszy. Nic bardziej mylnego. Na przykład Golden retriever, nie zważając na jego wygląd, ma bardzo łagodnie usposobienie i jest bardzo towarzyski. Nigdy nie szczeka na obcych. Lubi poznawać nowych ludzi i bawić się z nimi. W niniejszym zestawieniu 10 ras psów, które nie sprawdzą się jako stróże i obrońce.

1. Owczarek staroangielski

Owczarek staroangielski

Zaczniemy od owczarka staroangielskiego bobtail. Jest psem wesołym, o pogodnej naturze i przyjaznym nastawieniu do świata. Dla psa tej rasy najważniejszy jest kontakt z człowiekiem, za co jest mu bardzo wdzięczny. Wystarczy, że dasz mu jakiś smakołyk i pogłaskasz, a zostanie twoim przyjacielem na całe życie. Nigdy nie ugryzie i nie będzie szczekać nawet na obcego. Bobtail – doskonały wybór dla tych, którzy szukają wesołego przyjaciela do zabawy 24\7. Pies tej rasy niestety nie sprawdzi się jako stróż lub obrońca.

2. Mops

mops

Psów tej rasy uwielbiają mieszkańcy miast, ponieważ są mało wymagające i posłuszne. Lubią leniwy styl życia i krótkie spacery. Mops nie będzie wymagać od swego właściciela ciągłych zabaw i biegania, a grzecznie położy się obok niego na kanapie. Psy tej rasy nie grzeszą przesadną odwagą, więc jeśli zobaczą obcego, to raczej uciekną, niż staną w obronie swego opiekuna. Mopsy to bardzo pozytywne i towarzyskie zwierzaki, które uwielbiają różne smakołyki i głaskanie. Nie przejawiają agresywnego zachowania.

3. Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki to jedna z największych ras psów na świecie. Nie zważając na rozmiary, pies tej rasy nie sprawdza się jako stróż lub obrońca. W dawnych czasach wilczarzy irlandzkich używano do polowań na wilki, jelenie i lisy, więc z tym zadaniem radzą sobie doskonale. Raczej nie sprawdzi się w roli stróża – intruzów odstrasza jedynie okazałym wyglądem i szczekaniem. To pies wrażliwy, lojalny i bardzo przywiązany do rodziny. Potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Pies tej rasy wymaga sporo czasu, pieniędzy, a także zaangażowania.

4. Clumber Spaniel

Clumber Spaniel

W przeciwieństwie do innych spanieli, jest dość ciężki i limfatyczny, więc nie może się popisać dobrą kondycją fizyczną i ruchliwością. Clumber spaniel ma mocno zaznaczone łuki brwiowe, więc powstaje wrażenie, że zawsze jest smutny i zatroskany. Pies tej rasy jest dobroduszny, przyjacielski, ufny, zrównoważony. Lubi się bawić, ale podczas zabawy raczej nie tryska energią. Porusza się ostrożnie i wolno. Clumber spaniel to znakomity tropiciel, który niestety się nie sprawdzi jako stróż i obrońca. Owszem, zacznie szczekać na widok obcego, ale na pewno nie rzuci się na niego.

5. Basset hound

Basset hound

Basset hound ma łagodny, dobroduszny charakter i umiarkowany temperament. Ma flegmatyczne usposobienie, jest zawsze opanowany i spokojny. Niektórzy uważają, że psy tej rasy nie są zbyt inteligentne, jednak mogą się popisać niebywałą ciekawością. Basset hound to utalentowany pies myśliwski, który ma dobrze rozwinięty węch, więc jeśli poczuje jakiś zapach, to pójdzie za nim bez namysłu, nawet jeśli znacznie oddali się od swego właściciela. Właśnie dlatego pies tej rasy woli obwąchiwać obcego niż na niego szczekać. Basset hound nie nadaje się na obrońcę i stróża, ale na pewno się sprawdzi w roli wiernego przyjaciela i kompana.

6. Chart szkocki

Chart szkocki

Chart szkocki (oryginalna nazwa: deerhound) jest pełen godności i elegancji. Ma pogodną, wesołą naturę i miłe usposobienie. Łatwo nawiązuje kontakty z otoczeniem, jest łagodny i przyjazny. Nie jest agresywny, przyjaźnie odnosi się do ludzi. Nigdy nie szczeka na obcych, nawet jeśli zbliżają się do właściciela bardzo blisko. Jedyne, co może zrobić, to stanąć między nimi. Deerhound jest psem aktywnym, wymagającym dużej ilości ruchu, bez którego on zaczyna chorować. Chart szkocki ze wszystkimi swoimi zaletami doskonale się sprawdza jako pies myśliwy.

7. Bloodhound

Bloodhound

Bloodhound to pies tropiciel. Z pozoru flegmatyczny bloodhound podczas spaceru lubi pobuszować w zaroślach, jest bardzo aktywny i wesoły. Pies tej rasy jest psem myśliwskim, więc uwielbia tropić. Bloodhound zupełnie nie nadaje się na stróża – włamywaczowi będzie raczej z zainteresowaniem towarzyszył, zamiast go przegonić. Nie zważając na to, psy tej rasy mają wielu zwolenników, a to wszystko dzięki ich pogodnemu i wesołemu usposobieniu i aktywności.

8. Bernardyn

Bernardyn

Olbrzymi, masywnie zbudowany pies, który wspaniale się czuje nawet w małym mieszkaniu. Łagodny pies o spokojnym, zrównoważonym charakterze jest wspaniałym towarzyszem rodziny. Wobec dzieci zachowuje się wyjątkowo delikatnie. Nie jest agresywny. Bernardyn jest energiczny i chętny do zabawy, woli się bawić niż szczekać i przeganiać obcych. Instynktownie wyczuwa prawdziwe zagrożenie i nie wykazuje nieuzasadnionej agresji. Nie pogryzie intruza, ale zacznie głośno szczekać i przewróci go.

9. Buldog angielski

Buldog angielski

Buldog angielski zachowuje się podobnie jak mops. Ma pogodne usposobienie, jest ciekawski, wyjątkowo oddany właścicielowi i przywiązany do niego. Jest wesoły i chętny do zabawy, lubi niezbyt intensywne spacery, pyszne smakołyki i pieszczoty. Buldog traktuje obcego z ostrożnością, ale niechętnie wykazuje agresję. Przyjmuje raczej postawę obserwatora niż obrońcy i stróża. Psy tej rasy są bardzo towarzyskie, więc szybko zaprzyjaźniają się nawet z obcymi.

10. Nowofundland

Nowofundland

Nowofundland – duży pies o łagodnym nastawieniu, plasuje się na pierwszym miejscu wśród psów, które nie sprawdzają się w roli obrońcy. Jest bardzo wesoły, szybko zaprzyjaźnia się z ludźmi, lubi się bawić i wylegiwać na kanapie. Przedstawiciele tej rasy są doskonałymi towarzyszami dzieci, które traktują je jak dużych, miękkich pluszaków. Uwielbiają całusy i uściski. Raczej nie sprawdzi się w roli stróża i obrońcy – intruzów odstrasza jedynie okazałym wyglądem i szczekaniem, a nie agresją.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty