10 rzeczy, których kobieta nie powinna poświęcić dla dziecka

Przed urodzeniem się pierwszego dziecka kobiety i mężczyźni zazwyczaj się zastanawiają nad tym, jak się zmieni ich życie po narodzinach maleństwa. Czasami takie rozmyślania i wizja przyszłości wprawiają w szok i przerażają.

Nam się wydaje, że nasze życie już nigdy nie będzie takim, jak dotąd: żegnaj niezależność, witaj nocnik i pieluchy! Na szczęście, nie jest aż tak źle. Istnieje kilka rzeczy, których nie powinno się poświęcać dla dziecka, jeśli chcecie, aby wasze życie rodzinne było pełnocenne i wypełnione różnymi barwami.

Każdy na pewno przyzna nam rację, kiedy powiemy, że dziecko przynajmniej w pierwszych latach swojego życia we wszystkim naśladuje rodziców. Znany frazeologizm "wyssać z mlekiem matki" w tym przypadku ma całkiem konkretne znaczenie.

Wszystko, co dla nas dorosłych jest mało istotne i nieważne, dla dziecka jest podstawą dla kształtowania postaw wobec siebie i otoczenia. Dziecko na razie nie wie, jak należy postępować, co wolno robić, a czego nie wolno, dlatego rodzice reprezentowanymi przez siebie postawami dają wzorce postaw pozytywnego lub negatywnego rozwoju relacji międzyludzkich, tak ważnych w życiu każdego człowieka. Warto więc się zastanowić, czy jesteśmy dobrym wzorem dla dziecka?

Jeśli matka jest szczęśliwa, pewna siebie, wypoczęta, zadowolona z życia, to ona na pewno stworzy w domu przytulną i zdrową atmosferę. Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko! Istnieje kilka rzeczy, których kobieta NIGDY nie powinna poświęcić dla dziecka.

1. Uroda

dziecko

Każda kobieta chce się czuć piękną i kochaną. Musi być atrakcyjna dla samej siebie! Każda z nas uwielbia różne kosmetyki, zabiegi urodowe, które sprawiają, że po spojrzeniu na siebie w lustro czujemy się pewne siebie i szczęśliwe. Musisz pokochać siebie!

Nawet jeśli masz małe dziecko, możesz poświęcić 10-15 minut na to, aby zadbać o swoje paznokcie, nanieść maseczkę na twarz i krem nawilżający na ciało. Możesz to wszystko zrobić, kiedy maleństwo śpi albo jest na spacerze z tatusiem.

2. Zdrowie

mama

Zdrowie to podstawa. Chora matka nie będzie mogła zadbać o dziecko, poświęcać mu czasu, wychowywać go. Jeśli coś ci dolega, natychmiast leć do lekarza. Żadnych wymówek! Również nie warto zapominać o zdrowym odżywianiu, spacerach i sporcie. Dziecko to nie powód, by zapomnieć o swoim zdrowiu i kondycji fizycznej.

3. Hobby

ciastka

Większość z nas ma jakieś hobby, w realizacji którego dziecko wcale nie przeszkadza. Doskonalenie swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, zdobywanie wiedzy w nowej dziedzinie – bardzo ważne wzorce dla dziecka. Właśnie od ciebie tego się nauczy.

4. Przyjaźń

przyjacielki

Każda kobieta po urodzeniu dziecka powinna znaleźć chwilę dla swoich przyjaciół. Umów się na kawę z koleżanką, wybierz się na urodziny, pójdź do kina. Często po ślubie i narodzinach maleństwa kobieta zrywa kontakty ze swoimi przyjaciółmi. Zastanów się, być może w gronie twoich znajomych są osoby, których bardzo lubisz i z którymi chciałabyś zachować przyjaźń i dobre relacje. Nie zrywaj z nimi kontaktu! Czasami wystarczy kilka ciepłych słów, aby zachować przyjaźń.

5. Relacje z mężem

rodzina

Po narodzinach dziecka relacje z mężem ulegają istotnym zmianom. Jednak tylko od ciebie zależy, jakie to będą zmiany: na lepsze czy na gorsze! Warto zadbać o to, aby każdemu członkowi rodziny poświęcać jednakowo uwagi i nikogo nie zaniedbywać. W końcu to właśnie dzięki mężowi masz zdrowe i piękne dziecko. To właśnie twój małżonek, podczas gdy ty się opiekujesz maleństwem, dba o zaplecze finansowe waszej rodziny. Wdzięczność, czułość, troska i miłość powinny na zawsze zamieszkać w waszym związku. Szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko.

6. Seks

pocałunek

Przez kilka miesięcy po porodzie kobieta raczej nie ma ochoty na seks i wcale o nim zapomina. Pod wpływem różnych czynników (hormony, zmęczenie stres, zmiany zewnętrzne) młoda matka może zacząć unikać seksu. Nie warto tego robić! Pamiętaj o tym, że prędzej czy później twoje ciało wróci do normy i poprzednich kształtów, natomiast miłość i opieka ukochanego potrafią zdziałać cuda.

7. Aktywny tryb życia

zabawa

Wybieraj się na spacery, zakupy, wystawy, spotkania z przyjaciółmi, biwaki, uprawiaj sport. Rób wszystko, na co masz ochotę, ale nie zapominaj o zabieraniu ze sobą dziecka. Kiedy jeszcze nie chodzi samodzielnie, z pomocą przyjdzie wózek albo nosidełka. Pozwól swemu dziecku poznawać świat, pokazując mu wszystko, co cię inspiruje i fascynuje.

8. Pupile

kotek i dziecko

Jeśli masz ulubionego pupila, to naucz swoje dziecko, jak należy się nim opiekować i pielęgnować. Dzieci, dorastające w rodzinie, w której są zwierzęta, są bardziej otwarte, samodzielne i odpowiedzialne. Pamiętasz, jak w dzieciństwie prosiłaś rodziców, aby kupili ci pieska, czy kotka? Pamiętasz, jak chciałaś mieć kogoś, kogo mogłabyś kochać i kim się opiekować?

Dziecko, które dorasta z pupilem, od małego uczy się odpowiedzialności i wie, czym jest przyjaźń między człowiekiem a czworonogiem.

9. Praca

praca

Jeśli masz ulubioną pracę, która sprawia ci radość i przyjemność, nie musisz z niej rezygnować po narodzinach dziecka. Oczywiście, wybór należy do ciebie. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez biura, kolegów, projektów to możesz posłać dziecko do żłobka, zatrudnić nianię albo poprosić o pomoc dziadków.

10. Podróże

spacer

Małe dziecko to nie powód, by zrezygnować z podróży i wakacji. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, na pewno istnieje możliwość zabrać ze sobą dziecko. Hotel i piaszczysta plaża? Podróż samochodem lub wakacje pod namiotem? Nie ma nic niemożliwego!

Życie jest różnorodne, pełne przyjemności i fajnych rzeczy, z których nie warto rezygnować dla dziecka. Rodzice i dzieci wspólne uczestniczą w życiu rodzinnym, a rodzice są najistotniejszą częścią otoczenia dziecka przez długie lata jego życia. Dlatego po prostu pokaż mu świat, który go otacza i pozwól mu uczestniczyć w życiu rodziny, do której należy!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty