10 rzeczy, których nie należy robić w czasie kąpieli pod prysznicem

Kąpiel pod prysznicem jest czynnością, którą większość ludzi wykonuje bezwiednie, jak również mycie zębów. I nikt z nas nawet nie domyśla się, że robi to źle.

Co najmniej jeden z dziesięciu dowodów przekona cię, że warto zrezygnować z tych przyzwyczajeń już teraz.

1. Rezygnacja ze środków nawilżających

Rezygnacja ze środków nawilżających

Choć jak producenci żeli pod prysznic starają się przekonać wszystkich, że ich produkty nie osuszają skóry, ona jednak potrzebuje nawilżania po kontakcie z wodą. Aby zminimalizować efekt suchości i ściągnięcia skóry, trzeba zastosować balsam lub tłusty krem do ciała natychmiast po użyciu ręcznika.

2. Zakup najtańszych szamponów i żeli do mycia ciała

Zakup najtańszych szamponów

Pomimo obfitości flakoników na półkach sklepów, chce się wybrać opcję najtańszą z nich. Tanie szampony i żele (zwłaszcza w dużych pojemnikach!) nie zawierają składników odżywczych – ich skład jest podobny do składu proszku do prania i płynów do mycia naczyń. Kosmetyki ekologiczne na podstawie naturalnych ekstraktów może nie są tanie, ale nie zawierają siarczanów i parabenów, powodujących raka skóry i piersi.

3. Mycie pod ciepłą wodą

Mycie pod ciepłą wodą

W zimnych porach roku, tak nam chce się ogrzać pod strumieniem ciepłej wody z prysznica. Nie warto tego robić, ponieważ kąpiele pod gorącą wodą wywołują nagłe skurcze naczyń, są przyczyną wczesnego starzenia się skóry i przesuszenia, jak również rozwoju nadciśnienia. Temperatura wody musi być wygodna dla ciała, i nie powodować chęci wyjścia z łazienki tak szybko, jak to jest możliwe.

4. Rzadka zmiana gąbki

Rzadka zmiana gąbki

Wszyscy pamiętają o tym, że trzeba często wymieniać szczoteczkę do zębów, ale nikomu do głowy nie przychodzi myśl o tym, że gąbka do kąpieli też jest przedmiotem higieny osobistej. "Pamięta" martwe cząstki skóry, pozostałości żelu pod prysznic i peelingów do ciała, a jednocześnie – "nagromadza” bakterie chorobotwórcze w tak sprzyjającym środowisku. Niezależnie od tego, z jakich włókien składa się gąbka do kąpieli – naturalnych czy sztucznych, należy kupować nową co najmniej co sześć miesięcy.

5. Nakładanie szamponu i odżywki na nasadę włosów

Nakładanie szamponu

Oczywiście, jest to klasyczny sposób użycia tych środków higieny, ale suche włosy i wrażliwa skóra głowy nie są przygotowane do takiego brutalnego kontaktu z detergentami. Aby nie zakłócić równowagę hydrolipidową, niewielką ilość szamponu trzeba na początku spienić w dłoniach i dopiero potem rozprowadzić go na włosach. Odżywki nie można nakładać na korzenie z przeciwnego powodu: jej gęsta konsystencja powoduje przetłuszczanie korzeni włosów i przyspiesza ich zanieczyszczenie.

6. Obsesyjne dążenie do walki z bakteriami

walka z bakteriami

Antybakteryjne mydło i żel do kąpieli można nazwać jednym z najgorszych wynalazków ludzkości: próbując zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych mikroorganizmów, zwolennicy dezynfekujących środków higieny idą na ogromne ryzyko. Naturalny system odpornościowy organizmu jest osłabiony, ponieważ składniki antybakteryjne działają zamiast niego. Ale kiedy pojawia się realne niebezpieczeństwo – człowiek jest bezsilny przed wirusami i grzybami.

7. Ciągłe eksperymentowanie z makijażem

Ciągłe eksperymentowanie

Środki do pielęgnacji skóry twarzy i ciała zawierają mnóstwo naturalnych i chemicznych składników, z których każdy odgrywa swoją rolę – oczyszcza, odżywia, nawilża lub wygładza. Częsta zmiana któregokolwiek z produktów do pielęgnacji skóry wielokrotnie zwiększa ryzyko stania się ofiarą reakcji alergicznej.

8. Nieprzestrzeganie terminów przydatności do spożycia

Nieprzestrzeganie terminów przydatności

Wydaje się to zaskakujące, ale większość kobiet, która dokładnie rozgląda opakowanie kosmetyków przed zakupem, nie przestrzega warunków przechowywania. Zwiększona wilgotność w łazience nie przyczynia się do ich przydatności. Średni okres przechowywania żelu pod prysznic lub szamponu – 1-2 lata. Zrozumieć, że nadszedł czas kupowania nowego środka, można również, jeśli ono zmieniło zapach, kolor lub konsystencję.

9. Używanie szamponu niewpływającego na twardość wody

Używanie szamponu

Środki do zmiękczania włosów jak pianki, kremy i niezmywalne serum są potrzebne dziewczętom, które ignorują zasadę używania tylko miękkiej wody do mycia włosów. W większości krajów z wodociągu płynie woda twarda, od której włosy stają się martwe i nieposłuszne. Dlatego, aby pozbyć się "wroniego gniazda" na głowie jest potrzebna nie niezliczona liczba kosmetyków, a tylko jeden zmiękczający wodę szampon.

10. Zbyt częste i dokładne mycie

dokładne mycie

kosmetyczki zalecają oczyszczać skórę twarzy przy użyciu żeli lub pianek nie częściej niż 2 razy dziennie, nawet jeśli skóra cierpi z powodu dużej zawartości tłuszczu. W pozostałych przypadkach mycie zwykłą wodą należy zastąpić wodą micelarną lub kremem do usunięcia makijażu. Codzienne peelingi, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry problemowej, w ogóle przyczyniają się do rozprzestrzeniania trądziku, więc należy z nich zrezygnować.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty