10 sekretów urody, pochodzących ze Starożytnego Egiptu

Tysiące lat temu Egipcjanie stworzyli mnóstwo oryginalnych przepisów specyfików do poprawy urody. Niektóre z ich pomysłów są wykorzystywane do dziś. Właśnie dlatego każda współczesna kobieta powinna znać jak Starożytni Egipcjanie dbali o swoją urodę.

W Starożytnych Chinach i Korei fanami kosmetyków do poprawy urody były wyłącznie kobiety, natomiast w Starożytnym Egipcie o swój wygląd dbali zarówno przedstawicieli płci męskiej, jak i żeńskiej. Starożytni Egipcjanie inaczej traktowali własny wygląd zewnętrzny i jego pielęgnację niż mieszkańcy państw Starożytnego Wschodu.

W Starożytnym Egipcie na targowisku można było kupić mnóstwo ówczesnych popularnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Handlarze przywozili różnorodne składniki do kosmetyków nie tylko z najbardziej oddalonych zakątków Egiptu, ale także z innych krajów.

1. Kąpiele w mleku

wanna mleko

Odmładzająca kąpiel w oślim mleku – zabieg kosmetyczny, który kojarzy się nam się z egipską pięknością, Kleopatrą. Wejście do wanny wypełnionej mlekiem nie jest czymś, co zrobiłyby w dzisiejszych czasach współczesne kobiety, a jednak pozytywny wpływ takiej kąpieli na skórę już dawno został udowodniony przez naukowców.

2. Ochra

puder

Ochra to najstarszy znany pigment naturalny, używany przez człowieka, składający się z tlenków żelaza, które można znaleźć w niektórych glikach oraz osadach piasku. W Starożytnym Egipcie używano jej do barwienia ust oraz policzków.

3. Nasiona kozieradki

nasiona

Mieszkańcy Starożytnego Egiptu uwielbiali różnego rodzaju maseczki na twarz, których głównym składnikiem były nasiona kozieradki, które miały właściwości wygładzające. Naukowcy udowodnili, że nasiona kozieradki mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego mogły pomagać Egipcjanom w leczeniu drobnych infekcji skórnych.

4. Cukrowanie ciała

depilacja

Depilacja pastą cukrową nie jest to wynalazek współczesności, jak uważa większość z nas. Metoda ta ma swoją genezę w Starożytnym Egipcie. Pastę cukrową aplikowali na skórę i używali tak samo, jak dziś używa się wosku.

5. Maseczka z awokado

avokado

Starożytni Egipcjanie również znali korzyści, jakie ma owoc awokado w pielęgnacji skóry. Podobnie jak kobiety robią to dzisiaj, Egipcjanie i Egipcjanki rozgniatali awokado, uzyskując pastę, a następnie nakładali na skórę twarzy jako maseczkę.

6. Olejek migdałowy

olej

Olejek migdałowy był używany w Starożytnym Egipcie, jako kosmetyk nawilżający i odżywczy. Mimo iż Starożytni Egipcjanie nie mieli do swojej dyspozycji dobrze wyposażonych laboratoriów, doskonale znali właściwości, jakie ma olejek migdałowy, m.in.: przeciwzmarszczkowe, nawilżające, wygładzające skórę.

7. Henna – roślinny barwnik do farbowania włosów

chna

Dziś henna najczęściej jest stosowana przez mieszkanki Bliskiego Wschodu i Indii. Kobiety muzułmańskie henną farbują włosy, natomiast Hinduski robią tradycyjne tatuaży z henny. Egipskie kobiety stosowały hennę do farbowania włosów, paznokci, a także do wzmocnienia płytki paznokcia.

8. Sól z Morza Martwego

morze

Sól z Morza Martwego zawiera o wiele więcej niż tylko sól. Zawiera ona również różne rodzaje minerałów i innych cennych substancji. Dzięki różnym badaniom współczesnych naukowców wiadomo, że sól z Morza Martwego nie tylko wspomaga zwalczanie problemów skórnych, takich jak łuszczyca czy egzema, ale także zawiera substancje odżywcze, które wchłaniają się przez skórę, dzięki czemu odżywiają i odmładzają ją.

9. Mydła naturalne

mydło

Starożytni Egipcjanie zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej dokładnie dbali o swoją higienę osobistą, do której używali mydeł, zrobionych z tłuszczu zwierzęcego, glinki i olejów naturalnych. Starożytne mydła same w sobie nie pachniały zbyt ładnie, jak dzisiejsze, dlatego dodawano do nich egzotyczne zapachy takie jak na przykład mirra.

10. Perfumy

perfumy

Kobieta, niezależnie od epoki i wieku, zawsze pozostaje kobietą. I nie ma nic dziwnego w tym, że Starożytne Egipcjanki chciały ładnie pachnąć, więc używały różnych pachnideł. Perfumiarze wytwarzali pachnidła na bazie rozmarynu, cedru, wody różanej, lawendy i tymianku. Egipcjanki stosowały te zapachy na ciało, tak jak dzisiaj używamy perfum. Dodawały je również do kąpieli.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty