10 słynnych ludzi, którzy zaczęli od porażki i odnieśli sukces

Poszukiwanie swoich talentów i sprawy, którą chcesz się zajmować – zajęcie bardzo pracochłonne. Patrząc na niektórych ludzi myślimy, że odnieśli sukces dzięki fortunie i wrodzonym cechom. Bez wątpienia tak jest. Jednak nie warto zapominać o tym, że w życiu słynnych ludzi był okres, gdy mieli wątpliwości co do tego czym się zajmować.

Nasza Redakcja przygotowała 10 historii, które demonstrują, że czasami dosyć trudno jest odnaleźć siebie, ale to jest warte wysiłku.

Vera Wang, projektantka sukni ślubnych

Pracowała redaktorem do 39 lat.

Vera Wang

Vera Ellen Wang miała zostać łyżwiarką figurową, jednak gdy nie trafiła do drużyny olimpijskiej, postanowiła zrezygnować z kariery sportowej i w ciągu 17 lat pracowała starszym redaktorem w dziale mody magazynu Vogue. Pomysł samodzielnego tworzenia sukni ślubnych pojawił się wtedy, gdy przyszły mąż jej się oświadczył i ona musiała wybrać suknię ślubną. Wang skończyła wtedy 39 lat, a w wieku 41 roku założyła własny butik w Nowym Jorku w hotelu Carlyle.

Joseph Conrad, pisarz

Dopiero w wieku 20 lat zaczął się uczyć języka angielskiego

Joseph Conrad

Pisarz urodził się w rodzinie polskiego szlachcica i spędził swoje dzieciństwo w Wołogdzie. Jego ojciec był zesłany za działalność przeciwko caratowi. W wieku 16 lat został marynarzem, a w 23 lata przeniósł się do Anglii, absolutnie nie znając języka. Wyuczył język angielski już z wieku dorosłym i na tyle dobrze, że obecnie na podstawie jego książek uczą się języka angielskiego Anglicy.

Vincent van Gogh, malarz

Zaczął malować w wieku 27 lat.

Vincent van Gogh

Lata wczesnej młodości van Gogh spędził pracując w firmie swego wujka, handlującej dziełami sztuki. Jednak stopniowo zaczął poznawać Biblię, która przeprowadziła go w górnicze zagłębie na południu Belgii. Pracował tam jako misjonarz. Chciał zmienić warunki pracy górników, za co został zwolniony z zajmowanego stanowiska. Ten cios zmusił go ponownie powrócić do sztuki, ale już w postaci twórcy, a nie handlarza.

Alan Rickman, aktor filmowy i teatralny

Alan Rickman

W szkole aktor występował na scenie, jednak Alan mówił, że "w wieku 18 lat studia w szkole aktorskiej nie wydawały się zdrowym i praktycznym wyborem". Po studiach Alan i 5 jego przyjaciół założyli biuro designerskie w Soho. Jednak zarabiali zbyt mało, więc Alan w wieku 26 lat postanowił zostać aktorem. Swoją pierwszą główna rolę w teatrze Alan Rickman zagrał w wieku 39 lat. Natychmiast po premierze zaproponowano mu zagrać w filmie "Szklana pułapka" wraz z Brucem Willisem.

Sylvester Stallone, aktor i producent

Do 30 lat wykonywał jedynie role epizodyczne

Sylvester Stallone

Stallone od samego dzieciństwa chciał zostać aktorem, uczęszczał do Uniwersytetu Miami. Jednak nie miał szczęścia – dziś Stallone mówi, że przepędzano go 1,5 tysiąca razy z agencji kinematograficznych w Nowym Jorku. W tym okresie odeszła żona i nawet musiał sprzedać psa, ponieważ nie miał czym go karmić. W tej sytuacji aktor postanowił napisać scenariusz do przyszłego filmu "Rocky" i zaproponował siebie w postaci głównego bohatera. W końcu aktor osiągnął sukcesu: był dwukrotnie nominowany do Oscara za "Rocky".

Grandma Moses, amerykańska malarka

Odkryła w sobie talent w wieku 78 lat

Grandma Moses

Grandma Moses – jedna z najgłówniejszych przedstawicielek amerykańskiego prymitywizmu. Większość swego życia była żoną farmera i pomagała mu. Zaczęła malować dopiero po śmierci męża. W roku 1938 jeden z kolekcjonerów zauważył rysunek w witrynie sklepu w miasteczku Hoosick Falls, w którym mieszkała. Następnie jej obrazy zaczęły się pojawiać w galerii Saint Etienne w Nowym Jorku. Jeden z letnich pejzaży Moses "Stary jaskrawy dom", został kupiony za 110$, a w roku 2004 sprzedano go za 60000$.

Julia Child. Amerykańska kucharka, szef kuchni francuskiej

Zaczęła interesować się sztuką kulinarną w wieku 30 lat.

Julia Child

Julia Child w młodości nawet nie mogła sobie wyobrazić, ze niegdyś zostanie znaną kucharką. Pracowała jako copywriter. Jednak mąż przekonał ją do tego, aby podjęła studia w prestiżowej szkole kucharskiej Le Cordon Bleu w Paryżu. Później założyła własną szkołę dla Amerykanów, którzy chcieli poznać kuchnię francuską. Dzięki wysiłkowi Julia Child zdobyła światową popularność i spopularyzowała kuchnię francuską w USA. Jest autorką kilku książek kucharskich i programów kulinarnych.

Momofuku Ando, wynalazca popularnych zup błyskawicznych

Momofuku Ando

Momofuku już w wieku 22 lat organizował własny biznes odzieżowy, a następnie handlował solą. Kilka lat spędził w więzieniu, ponieważ nie płacił podatków, a po II Wojnie Światowej był prezesem spółki kredytowej. Jednak firma zbankrutowała i Momofuku, aby jakoś przetrwać, postanowił stworzyć zupę błyskawiczną. Przekształcił swój dom na laboratorium. Dziś takie zupy popularne są na całym świecie.

Fauja Singh, najstarszy na świecie maratończyk

Zaczął biegać maraton w wieku 89 lat.

Fauja Singh

Fauja zaczął biegać w takim poczciwym wieku, ponieważ nudno mu było w domu syna w Londynie, dokąd się przeniósł ze wsi indyjskiej po tym, gdy zmarła jego żona. W wieku poczciwym Fuji Singh rozpoczął karierę sportową. Na niego zwrócił uwagę Adidas, który zaproponował mu uczestniczyć w kampanii reklamowej "Niemożliwe staje się możliwym". Uczestniczył w sztafetach ze zniczem olimpijskim w Atenach (2004), Londynie (2012), a wszystkie pieniądze ofiarował fundacjom charytatywnym.

Paul Cezanne, malarz

Odkrył w sobie talent w wieku 20 lat

(Paul Cezanne Wielkie kąpiące się)

Paul Cezanne

Od samego dzieciństwa podobała mu się sztuka, jednak na pierwszy rzut oka wydawało się, że nie ma jakichś szczególnych zdolności. Rysunek był obowiązkowym przedmiotem w szkole i liceum, ale Cezanne nie odnosił specjalnych sukcesów w tej dziedzinie. Praktyczny ojciec zmusił go do podjęcia studiów prawniczych, jednak po kilku latach Paul porzucił to zajęcie i zaczął malować. Pierwsza udana wystawa odbyła się wtedy, gdy Cezanne miał 65 lat. To się odbyło w ramach Salonu Jesiennego w Paryżu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty