10 spektakularnych ucieczek zwierząt z zoo

Jeśli w twoim mieście jest zoo, to być może pewnego dnia spotkasz na ulicy spacerującego lwa lub hipopotama. Myślisz, że to jakiś żart? Niestety znane są przypadki, kiedy zwierzęta uciekały z zoo.

Każdy z nas na swój sposób traktuje zoo. Jednak jedno jest pewne – zwierzęta w zoo całe swoje życie spędzają w niewoli. Więc niektóre z nich decydują się na ucieczkę. W niniejszym zestawieniu 10 spektakularnych historii o tym, jak zwierzętom udało się uciec z zoo.

1. Jedyny hipopotam w kraju uciekł z zoo

hipopotam

W 2010 roku miejscowość Plavnica w Czarnogórze, nawiedziła powódź. Hipopotam o imieniu Nikica postanowił opuścić zoo i poszukać bardziej komfortowego mieszkania. Zwierzę wydostało się z ogrodu zoologicznego i udało się do najbliższego stawu. Nikica kilka dni mieszkała w stawie, nie narażając mieszkańców wsi na niebezpieczeństwo, po czym wróciła do zoo.

2. Relaksujący spacer

słoń

Na pewno nikt z nas by się nie spodziewał zobaczyć indyjskiego słonia, spacerującego miastem. Jednak to jest możliwe. Przekonali się w tym mieszkańcy miasteczka Baraboo w stanie Wisconsin. W USA są wędrowne zoo i cyrki i właśnie z jednego z takich cyrków uciekł słoń Kelly. Okazuje się, że ucieczka Kelly została wsparta przez jej przyjaciółkę słonia Islę.

Isla jest zafascynowana wszystkim, co błyszczy, w tym też śrubami, mocującymi wolierę. Słoń rozkręcił kilka śrub przymocowanych do zawiasu, pomagając w taki sposób Kelly uciec. Gigantyczne zwierzę uciekło niezauważone i rozpoczęło swój spacer ulicami miasta, przerażając miejscowych mieszkańców. Wszystko, co było potrzebne, by sprowadzić słonia z powrotem do zoo, to treser słonia, który wymówił jej imię. Wkrótce Kelly wróciła do cyrku.

3. Houdini wśród zwierząt

małpa

Orangutan Ken Allen, przetrzymywany w zoo w San Diego, urodził się w niewoli i nigdy nie widział dzikiej przyrody, ale zawsze dążył do tego, aby poznać, czym jest prawdziwa wolność. Kilkukrotnie uciekał ze swojego wybiegu. Ken zyskał nawet przydomek "Hairy Houdini" ("Włochaty Houdini"). Nigdy tak naprawdę nie uciekał z zoo, po prostu wychodził z wybiegu i spacerując ogrodem, obserwował życie innych mieszkańców zoo. Ken również nauczył swoje przyjaciele uciekać z zoo. Orangutan zachorował na raka i został poddany eutanazji w 2001 roku.

4. Wolny ptak

orzeł

Goldie, orzeł przedni, uciekł z zoo w Londynie w 1965 roku, gdy jego klatka była czyszczona przez pracowników zoo. Orła przez 12 dni szukali nie tylko pracownicy zoo, ale również wolontariusze. Orzeł przebywając na wolności, organizował sobie prawdziwą ucztę, na której zjadł kaczkę, złapaną na terenie konsulatu USA. Ostatecznie dał się skusić na martwego królika. Po tym, jak orła złapano, wielu ludzi przyszło do zoo, aby zobaczyć przebiegłego uciekiniera. Wygląda na to, że Goldie bardzo się spodobało na wolności, ponieważ rok później ptak znowu uciekł, ale został schwytany po 3 dniach.

5. Pingwin-podróżnik

pingwin

Roczny pingwin peruwiański uciekł z zagrody w Tokyo Sea Life Park w marcu 2012 r. Pracownicy zoo bardzo się martwili o pingwina, ponieważ dorastał w niewoli, więc mógł umrzeć na wolności. Znany jako 337, uciekinier po 2 miesiącach wolności został odnaleziony w prefekturze Chiba. Pingwin był zdrowy i wspaniale się bawił w Zatoce Tokijskiej.

6. Ucieczka, która miała negatywne następstwa

tygrys

Tygrysy to bardzo niebezpieczne drapieżniki. Znamy kilka przykładów, kiedy tygrysy atakowały ludzi, zabijając je. Po tym, jak wielka powódź zniszczyła ich zagrody, wiele zwierząt, w tym tygrysy, lwy i hipopotamy uciekły z zoo w Tbilisi (Gruzja) 14 czerwca 2015 r. Tygrys zaatakował magazyniera, który na skutek odniesionych obrażeń niebawem zmarł w szpitalu. Tygrys, który uciekł z zoo w San Francisco, zaatakował kilku odwiedzających, jeden, z których zmarł w szpitalu. Zwierzę zostało zastrzelone.

7. Okrutny plan ucieczki

lew

Pracując z lwami, trzeba mieć się na baczności. W 2015 roku mężczyzna sprzątający woliery odwrócił się do lwa tyłem, więc król zwierząt zaatakował go i zabił. Po tym lew wyszedł z klatki i spacerował zoo około godziny. Policja zablokował wyjście i zastrzeliła drapieżnika.

8. Okropna tragedia

wilk

W 2017 roku z Cotswold Wildlife Park w Wielkiej Brytanii uciekła wilczyca, która wydostała się z zagrody dziurą. W tym czasie w parku było wielu odwiedzających, którzy próbowali ratować się ucieczką. Pracownicy parku próbowali uśpić wilczycę, ale na marne, więc ona wyruszyła w stronę autostrady. Pracownicy byli zmuszeni strzelić do zwierzęcia, aby nie narażać życie ludzkie na niebezpieczeństwo. Trudno było im podjąć taką decyzję, ponieważ kilka dni wcześniej wilczyca urodziła pięciu młodych.

9. Zgrana paczka

kangur

W jednym z zoo lis i dzik pomogli uciec trzem kangurom. Dzik wyrył tunel, a lis rów. Dwóch kangurów złapano, natomiast trzeci zaginął bez śladu.

10. Zew wolności

flamingo

Afrykański flaming oznaczony numer 492 uciekł z klatki ogrodu zoologicznego w Wichita w stanie Kansas 13 lat temu (2005 rok), ponieważ zapomniano podciąć mu lotki. Po ośmiu latach ptaka dostrzeżono w Zatoce Meksykańskiej. Rozpoznano go dzięki wstążce, która wskazywała miejsce jego zamieszkania. Widziano go również w innych miejscowościach, ale w końcu zamieszkał na Półwyspie Jukatan.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty