10 sposobów jak być bardziej produktywnym

W niniejszym zestawieniu bardzo proste i efektywne sposoby na podwojenie produktywności. Jesteś bardzo zajętą osobą, wydajesz mnóstwo czasu na czytanie różnych książek na temat zarządzania czasem, które w większości przypadków są mało przydatne i mało zrozumiałe.

Jeśli chcesz podwoić swoją produktywność, zapraszamy Cię do lektury niniejszego artykułu, który pomoże ci w 10 minut stać się bardziej produktywnym. 10 punktów, 10 minut, 10-krotnie większa produktywność.

1. Musisz się nauczyć mówienia ''nie''.

stop

Najtrudniejsze w tym wszystkim, to skreślić ze swojej listy 3 codzienne zadania i obowiązki, których wykonanie sprawia ci najmniej przyjemności, pożera twoją energię i zniechęca do pracy. Dokonaj wyboru i przekonaj się, że doba nigdy nie trwa 24 godziny!

2. Wyłącz powiadomienia.

sms

Owszem, czytanie esemesa trwa zaledwie kilka sekund, ale jeśli będziesz za każdym razem sprawdzać pocztę elektroniczną i powiadomienia o nowych wpisach w mediach społecznościowych, to będziesz o kilka kroków do tyłu i będziesz coraz dalej od celu. Podczas pracy nad ważnym zadaniem, staraj się ograniczyć do minimum wszystko, co może cię rozpraszać. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez telefonu i mediów społecznościowych, to możesz zaglądać na nie tylko na przykład podczas przerwy obiadowej. Jeśli wyłączysz opcję "Powiadomienie SMS", to w końcu dnia twój telefon się nie rozładuje i będziesz mógł zadzwonić do ukochanej osoby.

3. Lista zadań.

list

Na pewno masz już ułożoną listę zadań w głowie. Jednak istnieje ryzyko, że w ciągu dnia o czymś zapomnisz, o czymś bardzo istotnym i ważnym. Jeśli natomiast sporządzisz listę zadań, którą zawsze będziesz miał przed sobą, to na pewno nic nie umknie twojej uwadze i staniesz na wysokości zadania.

4. Zasada dwóch minut.

minuty

Zasada 2 minut to jedna z technik zarządzania czasem. Jest ona elementem składowym Getting Things Done (GTD) – metodologii stworzonej i opisanej przez Davida Allena w książce pod tym samym tytułem.

  • Zastanów się, czy czynność wymaga natychmiastowego wykonania.
  • Jeśli tak, to określi, ile potrzebujesz czasu na jej wykonanie.
  • Jeśli czynność, jaką chcesz wykonać zajmie ci 2 minuty lub mniej, zrób to od razu.
  • Jeśli nie potrzebuje natychmiastowego wykonania albo jej wykonanie zajmie więcej niż 2 minuty, odłóż na później.

Zasada ta pozwala znacząco skrócić i uprościć podejmowanie decyzji. Zamiast się więc zastanawiać, czy mi się chce zmywać naczynia i czy to ma sens, zadajesz sobie proste pytanie, czy jestem w stanie zrobić to w 2 minuty.

W jednym ze swoich wywiadów David Allen powiedział: "proces zapamiętywania i poświęcenia czasu na wykonywanie drobnych czynności zajmuje więcej czasu niż wtedy, jeślibyś wykonywał je od razu".

5. Lista.

zabawa

Nie jest to lista zadań, lecz lista tego, co chcesz osiągnąć w ciągu dnia. Kolejna zasada (Zasada trzech), która daje możliwość wykonywać więcej zadań, przy tym czuć się mniej zmęczonym.

6. Technika Pomodoro.

pomior

Pomodoro jest najprostszą i jednocześnie uznawaną przez wielu za najbardziej skuteczną i poprawiającą efektywność. Twórcą tej techniki jest Włoch, Francesco Cirillo. Ustaw czasomierz na 25 minut. 25 minut, bo tyle trwa jedno Pomodoro, to przedział czasowy na zrealizowanie zadania w całości lub w części. Po upływie jednego Pomodoro robisz sobie obowiązkową 5-minutową przerwę, po czym znowu wracasz do pracy. Możesz robić tyle Pomodoro, ile potrzebujesz do wykonania całego zadania.

Podczas kolejnej sesji egzaminacyjnej Francesco Cirillo, chociaż pilnie się uczył, ale nie udało mu się opanować całego materiału. Kiedy to sobie uświadomił, to postanowił sprawdzić, czy uda mu się bez przerwy uczyć przynajmniej przez 10 minut. Do odmierzania czasu używał kuchennego timera w kształcie pomidora, stąd nazwa techniki.

7. Znajdź źródło energii.

kawa

Niby prosty sposób, ale rzadko kto z niego korzysta. Masz wśród swoich znajomych osobę, która potrafi cię zmotywować do pracy? Zaproś ją na obiad. Trening na siłowni naładowują cię pozytywną energią? Czujesz się szczęśliwy i zmotywowany podczas uprawiania jogi? Uwielbiasz dzieci? Wpisz to na swoją listę.

8. Rób przerwy.

odpoczynek

Przerwy zapobiegają przemęczeniu, pomagają spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy, co z kolei oznacza, że możesz wpaść na jakiś ciekawy pomysł. Pamiętaj: nawet jednominutowa przerwa może znacząco poprawić twoją produktywność.

9. Zainstaluj time tracker.

time

Istnieje wiele różnych aplikacji, które zliczają, w jaki sposób spędzamy czas przed komputerem i jedna z nich to Rescue Time. Po zainstalowaniu program działa po cichu w tle, zliczając sekundy, minuty i godziny, które spędzamy w przeróżnych innych aplikacjach i na stronach internetowych. Pod koniec dnia – lub w dowolnym innym momencie – możemy przejrzeć dokładny raport.

10. Proste i zrozumiałe zadania.

niebo

Często odkładamy jakieś zadania na później, bo nie możemy zrozumieć, jak się zabrać do ich wykonania. Wybierz z listy najmniej zrozumiałe zadanie i do najmniejszych drobiazgów opracuj plan jego wykonania, co na pewno pomoże szybciej rozwiązać problem i wszystko załatwić.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty