10 sposobów, jak mówić do dziecka, by zaczęło słuchać

Są sytuacje, kiedy nie możemy dotrzeć do swojej pociechy. Nie reaguje ani na prośby, ani na pogróżki. Jak więc przemówić do dziecka?

1. Mów szeptem.

cicho

Nie krzycz na dziecko. Mów cicho albo szeptem. Dziecko zacznie wsłuchiwać się w to, co do niego mówisz. Szept przekona dziecko do tego, że rodzice panują nad sytuacją i emocjami.

2. Kompromis.

ojciec

Podczas rozmowy z dzieckiem zapomnij o słowie "nie". Odmowa może zranić albo wkurzyć dziecko. Jeśli rodzic mówi "być może", przy tym dokładnie wyjaśnia, pod jakim warunkiem spełni prośbę dziecka, to wtedy ono nie ma żadnego powodu do płaczu i irytacji. Dziecko zdaje sobie sprawę z tego, że taka decyzja jest sprawiedliwa. Jeśli chce dostać to, o co prosi, to musi spełnić szereg warunków, więc wszystko zależy od niego.

3. Przepraszać.

mama

Każdy z nas popełnia błędy, za które przepraszamy. Przepraszamy znajomych, kolegów, więc spróbujmy się nauczyć przepraszać swoje dzieci. W ten sposób pokazujemy dziecku, że go szanujemy. Dajemy mu do zrozumienia, że też czasami popełniamy błędy.

4. Wyciszanie.

rozmowa

Dzieci to wulkan energii. Biegają, skaczą, krzyczą. Rodzice powinni się nauczyć wyciszać swoją pociechę, od czasu do czasu mówiąc "stop". Przy tym warto skupić jego uwagę na czymś innym, mniej spokojnym, ale tak samo ciekawym, jak zabawa zajęciu. Nie warto jednak zbyt często sięgać po ten sposób, bo z czasem dziecko przestanie na to reagować.

5. Spójrz w oczy.

syn

Kiedy patrzymy prosto w oczy współrozmówcy, to oznacza, że uważnie go słuchamy. Jeśli więc chcesz zachęcić dziecko do słuchania, poproś go, by spojrzało ci w oczy. Nie krzycz, mów cicho. Na pewno nie będzie patrzyło w oczy osobie, która się na niego wydziera.

6. Pozwól dziecku popełniać błędy.

matka

Każde dziecko popełnia błędy. Jeśli chcesz pomóc mu pokonać niepewność siebie i nauczyć odpowiedzialności, musisz wspierać go. Przekonaj dziecko, że każdy popełnia błędy, na których się uczy. Powiedz mu, że jesteś pewna, że następnym razem na pewno mu się uda.

7. Wsparcie.

studia

Dziecko w obliczu trudności może zwątpić we własne siły i możliwości. Rodzice muszą nauczyć dziecko, że trudności nie powinny nas zniechęcać. Zawsze należy przeć do przodu i realizować swoje cele. Fajnie, jeśli możesz przytoczyć przykład ze swego życia, kiedy udało ci się pokonać wszystkie trudności i osiągnąć zamierzony cel.

8. Naucz się słuchać.

gra

Czasami rodzice nie słuchają tego, co mówią do nich dzieci, udzielając automatycznych odpowiedzi na ich pytania. Dzieci to czują, więc przestają rozmawiać z rodzicami, opowiadać im o swoich kłopotach oraz zmartwieniach. Naucz się słuchać swoją pociechę i aktywnie uczestniczyć w jej życiu.

9. Miłość.

kochanie

Mów jak najczęściej dziecku, że go kochasz, przytulaj, całuj. Musi czuć, że jest kochane. Wtedy lżej jest mu zaakceptować twoją krytykę i kary.

10. Śmiech.

zabawa

Jeśli chcesz uniknąć konfliktu z dzieckiem, możesz potraktować niektóre jego wybryki z przymrużeniem oka. Możecie się razem pośmiać z jego psikusów, bo dzieci lubią sobie porozrabiać, ale rodzice często zapominają o tym, że dzieciństwo to zabawa i śmiech.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty