10 sposobów, jak reagować na odmowę

Odmowa zawsze rani. Kiedy w odpowiedzi na swoją prośbę słyszmy zdecydowane "NIE" nasze wewnętrzne dziecko czuje się zranione i obrażone. Jeśli chcesz zachować wewnętrzną harmonię oraz spokój i budować relacje, musisz nauczyć się przyjmować odmowę.

1. Zaakceptować odmowę.

no

Osoby, które przyzwyczaiły się do sukcesu i powodzenia w życiu, wiedzą, czym jest gorycz odmowy, zwłaszcza jeśli "NIE" słyszymy z ust naszych bliskich. Wydaje nam się, że odmawiają nam wsparcia i odrzucają nas. Psychoterapeuta Sarah Stanizey przekonuje, że po tym, jak ktoś nam odmówi, należy zadać sobie następujące pytania: "Jestem niezadowolony, bo nie dostałem tego, czego chciałem? Jest mi wstyd? Jestem nieudacznikiem? " Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, zrozumiesz, dlaczego nie możesz się pogodzić z odmową. Życie jest długie i nie zawsze jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Musisz zaakceptować ten fakt, że ludzie czasami będą mówili ci "nie".

2. Było, minęło.

stop

Owszem, ktoś ci odmówił, ale to wcale nie oznacza, że musisz się na tym skupiać i rozpaczać. Psycholodzy przekonują, że każde "nie"to swoiste doświadczenie. Kiedy ktoś nam odmawia, to nie warto się obrażać na swego rozmówcę, lecz skupić się na emocjach, które nas w tej chwili ogarniają: złość, gniew, irytacja. Drugi etap: emocje należy odczuć i przeżyć, a nie tłumić je za pomocą słodyczy, alkoholu. Trzeci etap: odpuścić emocje. Czwarty etap: od nowa uświadomić rzeczywistość.

3. Spojrzeć z nowej perspektywy.

stres

Być może odmowa pozytywnie wpłynie na twoją przyszłość. Przypomnij sobie różne bolesne przeżycia z przeszłości, które później na lepsze zmieniły twoje życie. Musisz zmienić swoje nastawienie do odmowy, co jest jednym z najważniejszych elementów w kształtowaniu zdrowej reakcji na odrzucenie.

4. Przecież to nie koniec świata.

koniec

Patrząc na życie znanych osób, z pewnością można powiedzieć, że nie raz w swoim życiu spotykali się z odmową, która nie zniechęcała ich, a całkiem odwrotnie, była swoistym impulsem do działania. Oczywiście nikt z nas nie lubi, kiedy się mu odmawia, ale to wcale nie oznacza, że ten strach powinien nas powstrzymywać przed realizacją planów i osiąganiem celów. Jeśli odmówiła ci jedna osoba, to nie musi wcale oznaczać, że ktoś inny również ci odmówi i nie wesprze twojej inicjatywy. Na pewno znajdzie się ktoś, kto ci pomoże i uwierzy w ciebie.

5. Przyznaj się sam sobie, że odmowa boli.

wiara

Chodzi mniej więcej o to samo, co w punkcie nr 2. Owszem, nikt nie lubi negatywnych emocji, ale nie warto je tłumić i wypierać się ich. Najważniejsze, zaakceptować odmowę i wykorzystać moc gniewu do tego, aby się doenergetyzować. Gdy jesteśmy poirytowani i wściekli mamy wówczas chęć i siłę do działania, co skutkuje określoną aktywnością, którą należy skierować w odpowiednim kierunku.

6. Samorealizacja.

spokuj

Każda odmowa to kolejny szczebel na drodze ku sukcesowi. Wyjście poza strefę komfortu sprzyja samorealizacji. Musisz sobie jasno uświadomić, że zanim osiągniesz sukces, usłyszysz wiele razy "nie". Każda litera tego niezbytego przyjemnego i irytującego słowa kryje w sobie bezcenne doświadczenie.

7. Odmowa dotyczy innej osoby.

płaczy

Niektóre osoby niesłychanie boleśnie reagują na odmowę. Wydaje im się, że rozmówca ich nie lubi albo partner już je nie kocha. Być może ktoś ci odmówił tylko dlatego, że nie miał czasu, aby do końca wysłuchać twoją prośbę, albo po prostu miał zły humor? Czasami warto sobie odpuścić i nie przejmować się tym, na co nie masz wpływu.

8. Nie rób sobie nadziei.

oczekiwania

Dlaczego nas tak bardzo boli, kiedy ktoś mówi "nie"? Ponieważ często niepotrzebnie robimy sobie nadzieję, czegoś się spodziewamy, marzymy, planujemy, a kiedy nasze plany nie udaje się zrealizować, zaczynamy się wkurzać. Życie i świat niestety się rządzi swoimi prawami, więc nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli. Ktoś ci odmówił? Cóż, to jeszcze nie koniec świata! Życie toczy się dalej (patrz punkt nr 2), weź głęboki oddech i nie rezygnuj!

9. Nie, nie, nie!

jeszcze

Każda odmowa – nowe doświadczenie. Każda odmowa to doskonała możliwość poznać siebie. To właśnie ten przypadek, kiedy ilość przemienia się w jakość, pomagając nam się samorealizować.

10. Nie rezygnuj.

życie

Odmowa – nieodłączny element naszego życia i rzeczywistości. Pamiętaj: gdy jedne drzwi się zamykają, inne się otwierają. Kolejne "nie" to mała cząstka, z których się składa życiowa mądrość, którą należy dostrzec, zostawiając za sobą żal, ból i irytację.

źródło:RD
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty