10 sposobów, jak wygrać z depresją poporodową

Depresja poporodowa – zaburzenie nastroju, charakteryzujące się występowaniem objawów depresyjnych w ciągu trzech miesięcy po porodzie. Dotyka 10-20 procent młodych mam. Jest to trudny okres w życiu nie tylko młodej mamy, ale również całej rodziny.

Kilka miesięcy po porodzie potrzebuje wsparcia i troski swoich bliskich.

Pierwsze kilka miesięcy po porodzie kobieta cały swój czas i uwagę poświęca dziecku. Nie każda młoda mama może sprostać wyzwaniu bycia matką, dlatego wpada w depresję poporodową. Objawy depresji po porodzie: senność, nadmierne zmęczenie, smutek, obniżenie nastroju, drażliwość, płaczliwość. Kobieta borykająca się z depresją poporodową koniecznie potrzebuje pomocy i wsparcia, nawet jeśli o to nie prosi.

Mamy dla ciebie 10 skutecznych sposobów, jak wygrać z depresją po porodzie.

1. Nie dąż do tego, aby ogarniać jednocześnie wiele spraw.

praca

Przed porodem kobieta potrafi ogarnąć jednocześnie wiele spraw, po porodzie natomiast nie warto tego robić. Należy się oszczędzać i wykonywać tylko podstawowe obowiązki domowe. Sprzątanie, pranie i gotowanie może zaczekać. Kiedy dziecko zasnęło, połóż się przy nim i spokojnie pośpij. Musisz dbać o swoje zdrowie.

2. Precz czarne myśli. Nie zadręczaj się.

kolory

Kup jaskrawe i ładne drobiazgi, które odmienią wnętrze twego mieszkania. Mogą to być poduszki dekoracyjne, nowe zasłony. Muzyka to również wspaniały sposób na relaks i wyluzowanie się, której możesz posłuchać, kiedy dziecko śpi. Musisz sama zadbać o dobry humor i nie czekać, zanim mąż sprawi ci przyjemność.

3. Nie zamykaj się w sobie.

stres

Tuż po porodzie kobieta czuje się samotna, mało atrakcyjna, odizolowana od przyjaciół i towarzystwa. Chce wrócić do poprzedniego trybu życia, ale zrozumie, że tego nie da się już zrobić, dlatego zaczyna się denerwować, dołować. W tym momencie musi przypomnieć sobie, że jest osoba, która bardzo potrzebuje jej opieki i troski, czyli jej dziecko. Poznaj młode mamusie na swoim osiedlu, które cię wesprą radą. Najważniejsze, nie zamykać się przed światem, dzieckiem i rodziną.

4. Uprawiaj sport.

trening

Po porodzie na pewno nie masz czasu na odwiedzanie siłowni, ale możesz samodzielnie ćwiczyć w domu. Znajdź w internecie filmiki, poświęcone ćwiczeniom fizycznym po porodzie. Dzięki mediom społecznościowym możesz uprawiać jogę, nie wychodząc z domu.

5. Czas na relaks.

kawa

30-minutowy relaks każdego dnia w wygodnym fotelu z filiżanką pysznej herbaty. Możesz posłuchać muzyki, poczytać sobie, a dziecko powierzyć dziadkom.

6. Nie wyładowuj złości na mężu.

krzyk

Facet nigdy nie wykona wszystkiego tak, jakbyś tego chciała. Pozwól mu popełniać błędy, odpoczywać po pracy. Naucz się sztuki kompromisu. Zwierzaj mu się ze swoich problemów, posłuchaj, co ma do powiedzenia, wspieraj go. Też przeżywa nie najlepszy okres.

7. Powiedz, co leży ci na sercu.

marzenia

Możesz w ciągu dniu porozmawiać z pupilem lub dzieckiem. Wieczorem porozmawiaj szczerze z mężem, opowiedz mu o swoich problemach, utrapieniach, radościach. Podstawą dobrej relacji jest skuteczna komunikacja.

8. Nie zapominaj o wyładowaniu emocjonalnym.

emocja

Chce ci się płakać? Płacz, ale uprzedź swoich bliskich. Nie trzeba nikogo obwiniać za swoje niepowodzenia, zły humor, samopoczucie. Krzycz, jeśli masz na to ochotę. Głośno się śmiej, jeśli jesteś szczęśliwa. Młoda mama powinna w jakiś sposób wyładowywać emocje, a nie kumulować je.

9. Ograniczaj wizyty bliskich i przyjaciół.

rozmowa

Wytłumacz swoim bliskim i znajomym, że zaraz po porodzie ty i twoje dziecko potrzebujecie ciszy i spokoju, więc muszą poczekać z odwiedzinami. Zapraszaj osoby, komunikacja z którymi sprawia ci przyjemność.

10. Udaj się po pomoc do psychologa.

pomóc

Niektóre matki nie chcą zaakceptować tego, że dotknęła je depresja po porodzie, tym bardziej nie chcą zgłaszać się do lekarza. Jednak pomoc lekarska w tym przypadku jest konieczna. Czasami już po kilku wizytach u psychologa kobieta wraca do zdrowia, zaczyna się zajmować własnym dzieckiem, mężem i domem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty