10 sposobów na zaoszczędzenie energii w ciągu dnia pracy

Tydzień dopiero się zaczął, dzień zbliża się do południa, a już jesteś wyczerpany? Zasada zachowania energii nie działa. Jak utrzymać odpowiedni poziom aktywności w ciągu dnia i zrobić tak, aby jej starczyło na wieczór? Gdzie się podładować?

Wielu z nas po powrocie do domu z pracy czuje zmęczenie. Zamiast tego, aby szybko wziąć się za domowe obowiązki i przyjemne spędzić czas wolny, na przykład, pójść do kina lub pojeździć na rolkach z dziećmi, większość ludzi, przyjmuje pozycję poziomą na kanapie, wyleguje się po ciężkim dniu, pozostawiając całą energię w pracy. Co robimy nie tak? Optymalizujemy zasoby energii i przemieniamy zapas energii w nieskończony. Oto skuteczne sposoby na to, jak stać się mistrzem energii.

1. Podoba ci się to, co robisz

praca

Oprócz godnej pensji, praca powinna przynosić radość. Jeśli człowiek 8-12 godzin dziennie robi to, co mu się nie podoba, to nic dziwnego, że on czuje się jak po katorżnej pracy. Taka praca podobnie do wampira wysysa z nas zasoby energetyczne. Zupełnie inaczej sprawy się mają, jeśli zajmujemy się ulubionym zajęciem.

Kanadyjscy naukowcy z z University of Alberta odkryli, że człowiek może czerpać energię, a odpowiednio jest mniej zmęczony z samej pracy. Twoja działalność w każdym przypadku jest korzystna i jej wynik też jest bardzo ważny. Pomyśl o osobistych korzyściach. Ustal, co dobrego daje Ci praca, jakie twoje potrzeby zaspokaja. Nawet jeśli w tej chwili twoja praca nie jest idealna, znajdź w niej coś dobrego. Nie wychodzi globalnie, wtedy szukamy szczęścia w drobiazgach, z których składa się nasze życie.

2. Otwieraj okna i sadź kwiaty

kwiaty

Wielu specjalistów wiąży zmęczenie z miejscem pracy, a konkretnie ze zwiększoną koncentracją dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Ponadto, udowodniono naukowo, że przy temperaturze powietrza ponad 27 stopni wydajność drastycznie spada. Pracownicy męczą się dwa razy szybciej i skarżą się na ogólne złe samopoczucie.

Z problemem można sobie poradzić, wpuszczając do biura świeże powietrze. Rośliny doniczkowe na parapetach nie tylko absorbują dwutlenek węgla, a także dodają pomieszczeniu przytulności.

3. Wyprostuj ramiona

stres

Nieprawidłowa postawa powoduje zmęczenie mięśni pleców i szyi. Jeśli cały dzień siedziałeś przygarbiony, w nieprawidłowej pozycji, narażając się na dodatkowe niepotrzebne obciążenia, to do wieczora ból głowy masz gwarantowany. To nie przypadek, nieprawidłowa postawa nazywana zespołem biurowym, prowadzi do chronicznego zmęczenia. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, na krześle należy siedzieć prosto. Wyprostuj plecy, lekko wciągnij brzuch i wyobraź sobie, że delikatnie ciągniesz siebie za czubek głowy w górę. Utrwal tę pozycję. Po wielu latach przygarbienia na początku będziesz czuć się trochę dziwnie, ale za jeden cały dzień dyskomfort minie, a twoje samopoczucie cudownie się poprawi.

4. Zaplanuj działania i sprawdź ich skuteczność

pracownik

Gdy cel pracy na dzień jest wyraźnie oznaczony, pracuje się łatwiej. Jej pomyślne wykonanie przyniesie poczucie satysfakcji i pozytywne emocje. Jeśli masz jakieś niedokończone sprawy, przed opuszczeniem miejsca pracy poświęć pięć minut dla ich sprawdzenie, wyraźnie rysując sposoby ich wykonania, które na pewno wcielisz w życie jutro. Tak, oczekujące zadania nie będą w myślach ścigać Cię w domu, przeszkadzając pełnowartościowemu wypoczynku.

5. Sprawdź ustawienie monitora komputera

komputer

Do końca dnia w pracy bolą oczy? Przyczyną zmęczenia oczu może być nieprawidłowe ustawienie monitora. Jakiego rozmiaru czcionki używasz? Rozmiar mniej niż 12, zgodnie z poradami okulistów, utrzymuje nasz wzrok w ciągłym napięciu. Warto zwrócić uwagę na położenie ekranu. Jego centrum i nasze oczy powinny znajdować się na jednym poziomie na odległości od 33 do 59 cm. Zadbaj także o czystość ekranu. Zwykły kurz zniekształca obraz, dodatkowo obciążając oczy.

6. Wymień żarówki na niebieskie

żarówki

W walce z sennością, która zwiększa się w ciągu dnia pracy, warto zrezygnować z tradycyjnych białych świetlówek na rzecz światła z niebieskawym odcieniem. Takie jest zalecenie angielskich specjalistów z Uniwersytetu w Surrey. Ustalono, że niebieskie światło, zbliżone do światła dziennego, aktywuje receptory melanopsyny w mózgu odpowiedzialne za pobudzenie organizmu. Wymiana żarówek nie jest bardzo kosztowną modernizacja, poproś szefa, aby przeprowadził ją dla korzyści całego zespołu.

7. Wypij filiżankę herbaty z lukrecji

herbata

Praca naszego organizm zależy od ilości wytworzonych hormonów, a za ich produkcję odpowiadają nadnercza. To one, aktywno pracując z samego rana, zapewniają nam przypływ energii. Bliżej do obiadu ich aktywność zmniejsza się, co wpływa na naszą produktywność. Wieczorem w ogóle czujemy spadek energii.

Można sprawdzić, czy masz zaburzenia układu adrenergicznego. Wejdź do ciemnego pomieszczenia. Po kilku minutach poproś kolegę zaświecić latarką w oczy i obserwować reakcję źrenic na światło. Jeśli reakcja jest normalna, będą się zmniejszać, a w razie problemów — pulsować. Naprawić sytuację pomoże herbata z lukrecją, która pozytywnie wpływa na przeciążone nadnerczy, stymulując ich pracę.

8. Rób łyk wody po każdej rozmowie telefonicznej

rozmawia

Nawet jeśli nie jesteś pracownikiem call center, ale twoja praca przewiduje częste rozmowy przez telefon, warto stosować się do zaleceń badaczy amerykańskiego centrum walki ze stresem TMI. Naukowcy radzą pić wodę po każdej rozmowie, aby uniknąć odwodnienia — niedoboru płynów w organizmie. W wyniku długich rozmów wilgoć z błon śluzowych jamy ustnej człowieka odparowuje. Krew staje się gęstsza, a to znaczy, że gorzej przenosi tlen. Tylko jeden łyk wody poprawi tę sytuację.

9. Uważaj na obwód talii

talia

W żaden sposób nie zachęcamy do zrzucania kilogramów, jeśli czujesz się komfortowo w swojej wadze, a po prostu podajemy wyniki badania Instytutu Medycyny Pracy na podstawie National Taiwan University. Naukowcy odkryli, że przedstawicielki płci pięknej, których obwód talii przekracza 80 cm, męczą się dwa razy szybciej, niż ich szczupłe koleżanki, nawet jeśli wykonują tę samą pracę.

10. Odżywiaj się prawidłowo

obiad

W drugiej połowie dnia bardzo chce się zjeść cukierka i głowa nie chce pracować bez filiżanki mocnej kawy? Dietetycy uważają, że w takim przypadku warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Zrezygnować z produktów o niskim indeksie glikemicznym na rzecz węglowodanów złożonych. Nawet zwykłe zastąpienie białego chleba produktem z otrębami pomoże nam czuć się bardziej aktywnie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty