10 sposobów na zmniejszenie bólu porodowego

Nie od dziś wiadomo, że każdemu porodowi towarzyszy ból. Zazwyczaj kobiety w ciąży boją się bólu porodowego, często mają z tego powodu ataki paniki i histerie. Właśnie dlatego każda ciężarna kobieta powinna znać skuteczne sposoby na łagodzenie bólu porodowego.

Każda kobieta, która decyduje się na naturalny poród, chce, aby przebiegał w maksymalnie bezbolesny sposób. W niniejszym artykule dziesięć skutecznych sposobów na bóle porodowe.

1. Bądź aktywna fizycznie.

poród

Kobieta, która regularnie ćwiczy w ciąży, będzie miała szybki i sprawny poród. Kobietom z nadwagą o wiele trudniej urodzić dziecko. Wyćwiczone, elastyczne mięśnie bardzo przydają się podczas porodu, umożliwiając większą mobilność i przybieranie optymalnych pozycji porodowych. Spacery, jazda na rowerze, specjalne ćwiczenia dla ciężarnych to idealne formy ruchu dla kobiet przygotowujących się do porodu.

2. Zapisz się do szkoły rodzenia.

joga

Zajęcia dostarczają informacji o przebiegu ciąży i porodu, technikach porodu, łagodzeniu bólu podczas porodu, gimnastyce podczas ciąży. Jeśli chcesz przygotować się do narodzin dziecka, to koniecznie musisz się zapisać do szkoły rodzenia. Na zajęcia możesz pójść sama lub ze swoim partnerem.

3. Wspólny poród.

rodzina

Poród rodzinny to dziś coś zupełnie naturalnego i popularnego. I nie ma w tym nic dziwnego. Obecność partnera, czuły dotyk i dodające otuchy słowa to dla rodzącej bardzo wiele. Dzięki temu skurcze są odczuwane mniej boleśnie, poród trwa krócej i notuje się znacznie mniej medycznych ingerencji w jego przebieg.

4. Podczas skurczy porodowych skup się na jakimś zajęciu.

pomóc

Skurcze przy pierwszym dziecku trwają ok. 12–14 godzin. Po pojawieniu się skurczy należy zachować spokój i zimną krew. Nie można panikować. Musisz być skupiona i opanowana. Najlepiej skupić się na jakimś zajęciu: możesz wziąć prysznic, obejrzeć telewizję, pogadać z kimś, pospacerować.

5. Jedzenie.

jedzenie

Rodzenie dziecka to ogromny wydatek energii. Warto się więc czymś posilić. Musi być to lekkostrawny, ale pożywny posiłek, który zapewni ci energię na dalsze godziny. Warto unikać tłustych i smażonych potraw. Podczas porodu często dochodzi do odwodnienia organizmu, dlatego kobieta powinna pić dużo wody. Jeśli męczy cię straszne pragnienie, koniecznie musisz powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ może być objawem poważnych zaburzeń.

6. Weź prysznic.

przysznic

Ciepła woda ma działanie kojące. Podczas korzystania z prysznica, kieruj strumień wody tam, gdzie odczuwasz najsilniejsze skurcze, np. w okolice krzyża lub brzucha. Na szczęście dziś większość sal szpitalnych na porodówkach jest wyposażonych w prysznice.

7. Relaksująca kąpiel.

wanna

Wspaniałym sposobem na łagodzenie bólu jest nie tylko ciepły prysznic, ale również relaksująca kąpiel w wannie. W wannie ciężarna kobieta ma możliwość przybrać wygodną pozycję. Niektóre porodówki wyposażone są w baseny porodowe, więc warto się dowiedzieć, czy w szpitalu, w którym masz zamiar rodzić, jest taki basen.

8. Masaż.

masaż

Masaż, zrobiony przez partnera na pewno zredukuje stres i zmniejszy napięcie mięśni, przez co odczuwanie skurczów będzie mniej dotkliwe. Podczas masowania musisz mu mówić o wszystkich swoich odczuciach i potrzebach, aby masaż sprawiał ci przyjemność, łagodził ból, a nie drażnił cię.

9. Poród na leżąco to nie najlepsza opcja.

kula

Podczas skurczy i porodu najlepsza jest pozycja pionowa. Gdy rodzisz w pozycji pionowej, szyjka macicy rozwiera się szybciej. Podczas porodu najlepiej klękać albo kucać, ponieważ zmniejsza to odczuwanie bólu porodowego. Położna koniecznie powinna pokazać kobiecie, jak poprawnie to się robi.

10. Podtlenek azotu.

lekarz

Podtlenek azotu (gaz rozweselający) lekko rozluźnia i zmniejsza ból. Gaz rozweselający nie eliminuje bólu, a jedynie zmniejsza jego odczuwanie. Dana metoda cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet, ponieważ to sama kobieta dawkuje sobie gaz i to ona decyduje o momencie zażycia kolejnej dawki, dogodna forma podawania.

Gaz rozweselający jest bezpieczny i dla mamy, i dla dziecka. Naukowcy uważają, że w dodatku wziewanie gazu ma wiele korzyści: dodatkowa ilość tlenu, który się wziewa, pozytywnie wpływa na samopoczucie matki i dziecka.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty