10 sprawdzonych sposobów na ból zęba

Jeśli boli cię ząb, musisz natychmiast udać się do stomatologa. Czasami jednak nie mamy takiej możliwości, więc warto znać sposoby, które pomogą pozbyć się uporczywego bólu zęba.

Oczywiście najlepszy sposób na ból zęba to zdrowe zęby, które nigdy nie bolą. Musisz pamiętać o regularnym myciu zębów i profilaktycznych badaniach stomatologicznych.

1. Zimny okład

ból

Możesz przykładać kompresy z lodu lub mrożonki z zamrażarki na policzek, aby oszukać swój mózg i złagodzić ból zęba. Zimny okład (worek z lodem czy mrożonkę) owiń ręcznikiem i przyłóż do policzka w miejscu, gdzie boli ząb.

2. Leki przeciwbólowe

leki

Na ostrzejszy ból zęba i opuchliznę można zażyć ibuprofen. Należy go zażywać co kilka godzin, by ból nie powrócił. Na niewielki ból zęba pomoże paracetamol, który niestety nie usuwa obrzęku i nie ma działania przeciwzapalnego.

3. Woda z solą

woda

Płukanie jamy ustnej ciepłą wodą z solą zmniejsza stan zapalny, dezynfekuje, łagodzi ból zęba. Słona woda może również pomóc w leczeniu wszelkich ran w jamie ustnej. Pamiętaj o tym, aby nie połykać wody z solą.

4. Domowy termofor

leczenie

Boli cię ząb, ale nie masz pod ręką termoforu? Wystarczy, że zaopatrzysz się w ryż oraz w skarpetkę i zrobisz go samodzielnie. Skarpetkę napełnij ryżem. Następnie włóż ją na minutę do mikrofalówki i połóż na policzek. Na pewno przyniesie ci ulgę.

5. Masaż punktowy

masaż

Niektórzy lekarze przekonują, że na naszym ciele znajdują się punkty, których uciskanie pomaga złagodzić lub uśmierzyć ból. Uciskanie odpowiednich punktów na twarzy pomoże pozbyć się uporczywego bólu zęba. Masaż punktowy pobudza mózg do produkcji endorfin, dzięki czemu zapominamy o bólu.

6. Herbata miętowa

herbata

Torebka z herbatą miętową jest stosowana do uśmierzania bólu zęba. Należy ją położyć na bolący ząb. Torebka może być zarówno ciepła, jak i zimna. Wybór należy do Ciebie.

7. Czosnek

czosnek

Nie od dziś wiemy o leczniczych właściwościach czosnku. Nie tylko może zabić szkodliwe bakterie, ale również działa jako środek przeciwbólowy. Zmiażdż ząbek czosnku, tak aby powstała pasta. Połóż ją na ząb.

8. Liście gujawy

guawa

Gujawa ma działanie antybakteryjne i przeciwbólowe, dlatego jest efektywnym środkiem na złagodzenie bólu zęba. Możesz żuć liście gujawy albo zrobić napar ze zmielonych liści gujawy, którym należy następnie płukać jamę ustną.

9. Olej goździkowy

masło

Olej goździkowy skutecznie uśmierza ból i łagodzi stany zapalne oraz jest naturalnym środkiem antyseptycznym. Niewielką ilość olejku goździkowego nałóż na wacik, a później na bolący ząb. Możesz również dodać kilka kropelek olejku goździkowego do wody i płukać usta.

10. Tymianek

tymianek

Olejek z tymianku ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, które mogą pomóc w leczeniu bólu zębów. Niewielką ilość olejku z tymianku nałóż na wacik, a później na bolący ząb. Możesz również dodać kilka kropelek olejku z tymianku do szklanki wody i płukać usta.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty