10 szokujących historii z bajkowego świata Disney

Miliony osób na całym świecie uwielbiają bajki i filmy Disneya. Bohaterów disneyowskich znamy i lubimy od dziecka, a o wycieczce do Disneylandu marzą zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak mało kto wie, że piękna kraina Disneya ma także ciemną, mroczną stronę.

Po raz kolejny oglądając ulubioną bajkę czy animację Disneya, nawet nie podejrzewamy, że pod tym ładnym, optymistycznym obrazkiem kryją się mroczne tajemnice. Podczas gdy czerpiemy zadowolenie, oglądając kolejną bajkę Disneya, współczujemy ulubionym bohaterom, prawnicy Disneya dostają kolejny pozew do sądu. W niniejszym zestawieniu skandale, które zepsuły reputację imperium Walta Disneya i jej pracowników.

1. Seksizm

seksizm

Na początku lat 20. XX wieku Disney nie mógł się pochwalić zbyt liberalnym podejściem, jeśli chodzi o dobór pracowników. Okazuje się, że kobiety nie mogły pracować w oddziele animacji. Każda przedstawicielka płci pięknej, która składała aplikację na stanowisko w tym oddziale, dostawała list, w którym zarząd informował ją, że pracę twórczą mogą wykonywać wyłącznie mężczyźni. Jedyne, na co mogły liczyć, to na kolorowanie kadrów.

Nie zważając na to, że z czasem wszystko się zmieniło, to przeciwnicy twórczości Disneya od czasu do czasu wracają do tych mrocznych czasów.

2. Nagie kadry

naga

Dziś niektórzy blogerzy i badacze twórczości Disneya od czasu do czasu znajdują w bajkach ukryte symbole, zakodowane przesłania, graffiti. Jednak twórcy filmu animowanego "Bernard i Bianka" (1977 rok) zdecydowanie przesadzili, umieszczając w jednej ze scen plakat z nagą kobietą. Nikt z widzów tego nie zauważył, ale Disney postanowił sam się przyznać do winy. Wybuchł skandal, a Disney był nawet oskarżany o to, że chciał na tym zarobić.

3. Rasizm

Disney

Film animowany "Song of the South" – kolejna mroczna historia ze świata bajkowego Disneya. Krytycy przekonywali, że bajka propaguje niewolnictwo i podkreśla zalety harowania na plantacji od rana do wieczora. Po długich rozprawach sądowych zarząd kompanii zadecydował, że ten film animowany nigdy więcej nie ujrzy światła dziennego.

4. Kradzież pomysłów

Kradzież pomysłów

W 2000 roku CNN Money poinformował, że kompania Disney ostatecznie przegrała w sądzie, w którym się toczyła rozprawa po tym, jak Edward Russell i Nicolas Stek złożyli pozew, w którym oświadczyli, że jeszcze w latach 80. XX wieku zaproponowali zarządowi Disney pomysł na stworzenie ESPN Wide World of Sports Complex. Budowę bazy sportowej rozpoczęto 5 lat później, ale pomysłodawców zapomniano zaprosić do współpracy. Russell i Stek pozwali Disneya i wygrali w sądzie, gdyż w trakcie rozpraw udało się ustalić, że projekt ESPN Wide World of Sports Complex jest prawie identyczny z tym, który przedstawili poszkodowani architekci.

5. Wykorzystywanie dzieci do pracy

dzieci do pracy

Miliony osób na całym świecie zna i lubi zabawki Disneya. W 2001 roku zarząd kompanii zawarł umowy z 14 fabrykami chińskimi, które produkowały zabawki dla dzieci. Niebawem jednak wybuchł skandal, gdyż się okazało, że w fabrykach za marne grosze pracują nie tylko kobiety, ale także dzieci. W Chinach dozwolone jest wykorzystanie dzieci do pracy, jednak świat nie mógł tego zaakceptować. W 2011 roku, jak wynika z doniesień The Guardian, zarząd kompanii przeprowadził wewnętrzne śledztwo, a pracownicy Disneya oświadczyli, że nigdy więcej czegoś takiego się nie powtórzy.

6. Niebezpieczni mieszkańcy Disneyland

krokodyl

W 2016 roku w Orlando na Florydzie, na terenie parku rozrywki Disney World doszło do strasznej tragedii. Dwuletniego chłopca zaatakował aligator, który pływał w sztucznym jeziorze Seven Seas Lagoon. Chłopczyk zmarł, a administrację parku oskarżono o rażące niedbalstwo, gdyż odwiedzający parku nie byli należycie poinformowani o czyhających na nie niebezpieczeństwach na jego terenie. Pracownicy parku przyznają się, że na terenie Disney World często można spotkać aligatorów, których oni muszą przeganiać przed otwarciem parku.

7. Makijaż Meridy

merida

Odważna, piękna, rudowłosa Merida ma miliony fanów na całym świecie. A to wszystko dlatego, że nie jest podobna do innych księżniczek disneyowskich. Niektórzy krytycy przekonują, że promuje wizerunek feministyczny. Zmiana wizerunku głównej bohaterki wywołała powszechne oburzenie. Twórcy postanowili, że odchudzona Merida w ekstrawaganckim makijażu i sukience z dekoltem bardziej się spodoba widzom. 200 tys. zwolenników naturalnego piękna Meridy złożyły swoje podpisy pod petycją, w której wymagały, by Disney zrezygnował z nowego wizerunku. Zarząd kompanii nie miał innego wyjścia, jak przywrócić poprzednią wersję ulubionej Meridy.

8. Niebezpieczne rozrywki

rozrywki

W Disneyland jest mnóstwo różnych wodnych rozrywek. Jednak miłośnicy zjeżdżalni i basenów powinni uważać na różne czyhające na nich niebezpieczeństwa. W 1980 roku 11-letni chłopiec zmarł na skutek amebowego zapalenia mózgu. Badania wykazały, że do zakażenia doszło podczas kąpieli w jednym z basenów parku rozrywki Disneyland na Florydzie.

9. Wyzyskiwanie pracowników

bajka

Każdy, kto marzy o pracy w Disneyland, musi się mocno zastanowić, czy warto to robić. Powszechnie wiadomo, że korporacja wyzyskuje pracowników. Zyski Disneya stabilnie wzrastają, natomiast wynagrodzenie pracowników pozostaje na tym samym poziomie. Pracownicy zarabiają 11,5 dolarów na godzinę. Młodzi animatorzy często nie mają, gdzie mieszkać. Jak wynika ze statystyk, wynagrodzenie pracowników Disneyland w ciągu ostatnich kilku lat obniżyło się o 15%.

10. Seksualne skandale

zabawki

Trzy lata temu w bajkowym imperium Disneya wybuchł skandal seksualny. W 2017 roku John Lasseter, współzałożyciel studia Pixar i szef Walt Disney Animation Studios oraz DisneyToon Studios został oskarżony o molestowanie seksualne. W związku z tym mężczyzna postanowił udać się na 6-miesięczny urlop, by przeczekać burzę. Lasseter niewłaściwie zachowywał się wobec współpracownic, obmacując je, całując, więc kobiety nie chciały nawet przebywać z nim w jednym pomieszczeniu.

Wytwórnia od ponad 10 lat wiedziała, co się dzieje, ale wolała nie interweniować, bo Lasseter jest jedną z najpotężniejszych postaci w branży od czasów Walta Disneya, dzięki któremu wytwórnia zarobiła miliardy dolarów. Po sprawdzeniu wszystkich oskarżeń wyciągnięto odpowiednie wnioski i w końcu 2018 roku Lasseter odszedł z Pixara.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty