10 wspaniałych filmów, o których najprawdopodobniej nigdy nie słyszeliście
Są filmy, które nie zbierają pełnej sali. Na nich sprzedają za mało popcornu, a koszulki z obrazami ich bohaterów nikt nie nosi. One nie są w każdej domowej kolekcji, ale jednak każdy z nich zasługuje na szczególną uwagę.
Snowpiercer: Arka przyszłości
Snowpiercer, 2013
Filozoficzny film reżysera Joon-ho Bonga, nakręcony w czeskich pawilonach, zmontowany w Południowej Korei, rozwija się w rytmie filmu akcji. Cywilizacji przyszedł koniec, na Ziemi nowa epoka lodowcowa, a żałosne resztki ludzkości schowały się w nieskończenie długim pociągu, co pędzi przez śnieg wokół kuli ziemskiej, raz po raz, rok za rokiem. W tych wagonach zamieściło się wszystko najważniejsze, w tych wagonach – najlepsze i najgorsze na co są zdolni ludzie.
Frank
Frank, 2013
Dziwny zespół muzyczny, dziwny lider tego zespołu, który nikomu nie pokazuje się bez dużej plastikowej głowy i zwyczajny irlandzki chłopak, który w jakiś sposób został zaproszony do gry w zespole. On w cale nie może zrozumieć, co się dzieje wokół, nie może odgadnąć Franka i jest zdziwiony, dlaczego zespół nie jest zainteresowany w światowej sławie. A najciekawsze: jeden z najbardziej atrakcyjnych aktorów świata Michael Fassbender cały film jest wymuszony grać nie twarzą, ale przez maskę. To obowiązkowo warto zobaczyć.
Mikrokosmos
Microcosmos: Le peuple de l'herbe, 1996
To jest niesamowicie nakręcony film przyrodniczy o świecie owadów. Piękna praca kamery, co stwarza absolutnie fantastyczną atmosferę: nieprzepuszczalne ziołowe dżungle, olbrzymie krople rosy, surrealistyczne światło.
Sceny z życia małżeńskiego
Scener ur ett äktenskap, 1973
Sześć scen z życia Marianny i Johana o tym, jak ludzie zapoznali się, ożenili się, urodzili dzieci, potem rozwiedli się i pokochali się nawzajem. To szczegółowe badanie życia pary wygląda bardzo ciekawie, mimo całej prozaiczności tego co się odbywa.
Łuk
Hwal, 2005
W filmie Kim Ki-duka jest dużo muzyki i mało słów. One nie są bardzo potrzebne, żeby zrozumieć o czym ten piękny i liryczny dramat. Stary rybak wędruje na łodzi po morzu, z nim mieszka młoda dziewczyna, którą on uratował bardzo dawno temu. Oni kochają się nawzajem, nie zważając na różnicę w wieku i chcą się ożenić kiedy narzeczonej spełni się 17 lat. Lecz pewnego razu na pokładzie pojawia się chłopak-rybak.
Nanuk z Północy
Nanook of the North, 1922
Dokumentalny film o życiu kanadyjskiego Eskimosa Nanuka nakręcony jeszcze na początku XX wieku. On dużo w czym wyznaczył rozwój dokumentalnego kina na całym świecie. Eskimosi w filmie są pokazani nie z góry, nie z pozycji "białego człowieka", a takimi jakimi oni sami widzą siebie.
Test
Exam, 2009
Ten film nie odpuszcza, trzyma w napięciu do samego końca. Pomimo faktu, że wszystko dzieje się w jednym pokoju. Ludzie po prostu przyszli, aby dostać pracę i należy im odpowiedzieć ogółem tylko na jedno pytanie: dlatego oni mają kartkę, długopis i 80 minut.
Wandafuru raifu
Wandâfuru raifu, 1998
Co jeśli po śmierci nie będzie ani sądu, ani raju, ani piekła, a tylko jedno szczęśliwe wspomnienie? Wybierasz go i osiedlasz się w nim na zawsze. Lecz jak ciężko wybrać ten dzień!
Bestie z południowych krain
Beasts of the Southern Wild, 2012
Dziwaczna, gdzieś bajeczna, lecz od tego niemniej dramatyczna historia malutkiej dziewczynki Hushpuppy i jej ojca. Oni spędzają swoje dni pływając w poszukiwaniu ryby w niektórym podobieństwie łodzi, zrobionej ze szkieletu pickupa. Nie mając dostatecznego budżetu dla drogich komputerowych efektów specjalnych reżyser stworzył jeden z najlepszych, w stosunku wizualnym, filmów ostatniego czasu.
Magia uczuć
The Fall, 2006
Hollywoodzki kaskader Roy i pięcioletnia dziewczynka Aleksandria ratują się od smutnej rzeczywistości w bajkach. Tam odbywają się niewiarogodne i heroiczne wydarzenia, lecz nawet do bajek przedzierają się ból i lęki realnych bohaterów. Obraz Tarsem Singh łączy jaskrawość bajecznego stylu i dramatyzm realistycznych utworów.