10 wysp widm

Wiesz, na czym polega unikalność tych wysp? Na tym, że są zaznaczone na mapie, ale tak naprawdę nie istnieją. Chociaż odkrywcy przekonywali, że udało im się nawet wylądować na wyspach, przez siebie odkrytych, jednak naukowcom nigdy nie udało się potwierdzić ich istnienia.

1. Sandy Island, Nowa Kaledonia

Sandy Island

W 2012 roku badacze oznajmili, że Sandy Island nie istnieje. Nieistniejąca wyspa rzekomo miała być położona pomiędzy Australią a Nową Kaledonią, wyspą w Oceanie Spokojnym. Została udokumentowana przez statek wielorybniczy około 1876 roku. Po raz pierwszy została naniesiona na mapy brytyjskie w 1908 roku. Kolejne ekspedycje bezskutecznie prowadziły jej poszukiwania. Francuskie mapy nie zawierały żadnych informacji o istnieniu Sandy Island. Australijscy badacze z Uniwersytetu w Sydney oświadczyli, że ów ląd obecny na mapach, nie istnieje. Wielorybnicy statku "Velocity", którzy jako pierwsi nanieśli wyspę na mapę, prawdopodobnie zauważyli dywan pumeksu i pomyśleli, że to wyspa.

2. Wyspa Świętego Brendana

Wyspa Świętego Brendana

Wyspę św. Brendana lokowano w najróżniejszych miejscach na mapach: przez Wyspy Kanaryjskie i Azory na Oceanie Atlantyckim. Zaczynając od wieku XI, podróżnicy i żeglarze często wspominali o tej wyspie. W 1976 roku pisarz Tim Severin, aby udowodnić, że wyspa św. Brendana istnieje, postanowił dopłynąć do niej, pokrytą skórą łodzią. Jednak nie udało mu się odnaleźć żadnej wyspy.

3. Hy-Brasil

Hy Brasil

Hy-Brasil również nazywana Wyspą Szczęśliwą. Po raz pierwszy pojawiła się na mapie w 1325 roku. Na innych mapach można było zobaczyć, że to dwie różne wyspy o jednakowych nazwach. Przypuszczano, że położona jest w odległości 320 km od zachodnich wybrzeży Irlandii. Legenda celtycka mówi, że ląd Hy-Brasil, na co dzień jest spowity mgłą, ukazuje się tylko kilka razy w roku i tylko nielicznym. W 1674 roku kapitan marynarki brytyjskiej John Nisbeth dokonał pierwszego wyczerpującego opisu lądu. Przekonywał, że on i kilku członków jego załogi wylądowali na wyspie, na której znajduje się zamek, w którym mieszka czarodziej. Po roku 1872 przestała pojawiać się jakakolwiek informacja o wyspie Hy-Brasil.

4. Frisland

Frisland

Przodkowie Nicolo Zeno w latach 80. XIV wieku odkryli Frisland. Przekonywali, że Frisland położona jest w południowej części Islandii, na wschód od Norwegii. Kilka wieków później wyspa została umieszczona na wielu mapach. W 1580 roku odkrywca Martin Frobisher, dopływając przypadkowo do wschodnich brzegów Grenlandii, był przekonany, że odnalazł Frisland. Obecnie położona jest w granicach Niemiec, Danii i Holandii.

5. Wyspa Buss

Wyspa Buss

Rzekomo wyspa Buss była położona między nieistniejącą wyspą Frisland a Islandią. Odkryta jakoby w 1578 roku, w trakcie trzeciej ekspedycji Martina Frobishera. W 1671 roku kapitan Thomas Shepard oświadczył, że jego załoga bezskutecznie prowadziła jej poszukiwania. Niektórzy przekonywali, że wyspa znalazła się pod wodą, inni natomiast uważali, że jest bardzo mała, więc nie da się jej zauważyć. W wieku XIX kontury wyspy zostały zamazane na wszystkich mapach.

6. Crocker Land

Crocker Land

Crocker Land to nieistniejący ląd, jakoby odkryty przez Roberta Edwina Peary’ego. W 1907 roku oświadczył, że niedaleko Grenlandii odkrył nową wyspę. W latach 1910-1913 wyspę można było zobaczyć na wszystkich ówczesnych mapach. Peary był tak przekonujący, że wielu podróżników podejmowało próby jej poszukiwania. Jednak później się okazało, że Robert Edwin Peary sprytnie wszystkich oszukał.

7. Dougherty Island

Dougherty Island

Wyspa odkryta rzekomo w 1841 roku przez kapitana Dougherty. W późniejszych latach kilku innych żeglarzy potwierdziło fakt istnienia wyspy. Robert Falcon Scott w 1904 roku bezskutecznie prowadził jej poszukiwania. Istnienia wyspy nie potwierdziła także australijska ekspedycja z 1913 roku. W 1937 roku Dougherty Island zniknęła z map.

8. Szmaragdowa Wyspa

Szmaragdowa Wyspa

W 1821 roku kapitan Nockells odkrył wyspę w południowej części wyspy Macquarie, niedaleko Arktyki, która nazwał na cześć swego statku "Szmaragd". Przekonywał, że Szmaragdowa Wyspa na zmianę pojawia się i znika. Niektórzy przekonują, że wyspa została zniszczona przez trzęsienie ziemi.

9. Demon Island

Demon Island

Legenda mówi, że wyspę zamieszkują demony i zwierzęta, które atakują ludzi. W wieku XVII Demon Island zniknęła z map.

10. Wyspa Saxemberg

Wyspa Saxemberg

W 1670 roku John Lindesz Lindeman odkrył wyspę Saxemberg. Twierdził, że Saxemberg to równina, na środku której wznosi się duża góra. Istnienie wyspy zostało potwierdzone przez niektóre ekspedycje, którym jakoby się udało do niej dotrzeć. Angielski podróżnik i żeglarz Matthew Flinders w 1801 roku bezkutecznie prowadził jej poszukiwania.

W 1816 roku generał major Alexander Beatson dokonał pierwszego wyczerpującego opisu lądu. Przekonywał, że Saxemberg jest podobna do Wyspy Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha. Wyspa Saxemberg widniała na niektórych mapach. Jednak w XIX wieku oświadczono, że Saxemberg nie istnieje.

źródło:10mosttoday
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty