10 zacisznych zakątków na całej planecie, które postęp techniczny ominął

Wydaje się, że w takich miejscach ewolucja zatrzymała się kilka wieków temu i nie planuje więcej iść do przodu.

Współczesny człowiek już nie wyobraża sobie życia bez postępu technicznego i społecznego, ale w pustyni, a także w gęstej dżungli wciąż jeszcze żyją ludzie, zachowują tysiącletnie tradycje i prowadzą styl życia swoich przodków.

1. Nowa Gwinea, plemię Khuli

plemię Khuli

Plemię Khuli to jeden z najbarwniejszych i najliczniejszych przedstawicieli narodowości papuaskich, liczących około 150 tysięcy osób. Mimo, że przedstawiciele tego plemienia są bardzo towarzyscy i otwarci, łatwo idą na kontakt z turystami, nadal pozostają żyć według swoich starych tradycji, przestrzegając klanowej hierarchii, i nawet nie planują wpuszczać w swoje życie nowoczesne udogodnienia i dobra cywilizacji.

2. Afryka Zachodnia, plemię Dogonów

plemię Dogonów

Według znalezionych artefaktów, wiek Dogonów wynosi nie mniej niż 700 lat. W tamtych czasach te plemiona były rozwinięte i nawet znały astronomię, o czym świadczą znalezione rysunki naskalne. Dziś Dogonowie w rozwoju ewolucyjnym stoją w miejscu i zarabiają na życie z rytualnych tańców przed turystami, sprzedaży masek i odchodów nietoperzy, które w tym regionie są uważane za afrodyzjak.

3. Nowa Gwinea, plemię Chimbu

plemię Chimbu

Te plemiona stały się znane dopiero w latach 80-tych XX wieku, ponieważ mieszkają w gęstej dżungli, gdzie wcześniej nikt nie dostał. Ich sposób życia nie zmienił się praktycznie z epoki kamienia, a cywilizacja wchodzi w ich życie bardzo niespiesznie. Jednak globalizacja zmusza Papuasów do przeniesienia się do miast i przyłączenia do cywilizowanego świata. Ale plemię aktywnie przeciwstawia się wszystkiemu, co nowe i pochodzi z zewnętrznego świata, stara się zachować swój sposób życia i tradycji w niezmienionej formie.

4. Federacja Rosyjska, Nieńcy

Nieńcy

Na półwyspie Jamał (w tłumaczeniu brzmi jak "koniec świata") mieszkają wyjątkowi ludzie. Tutaj teren jest bagnisty, a mrozy w zimie sięgają poziomu -50 stopni Celsjusza, ale żyjący tu lud Nieńców nie zmienia swoich tradycji i stylu życia już od wielu wieków. To pomaga im przetrwać w trudnych warunkach. Niestety, dziś są wypierane i zagrożeni "zagładą" zmiany warunków klimatycznych, aktywnej eksploatacji złóż i wydobycia gazu ziemnego.

5. Nowa Gwinea, plemię Asaro

plemię Asaro

Papuani plemienia Asaro zwani także "błotnymi ludźmi", ponieważ ich skóra i włosy umazanesą błotem i mułem, a ich przerażające gliniane maski znane są daleko poza plemieniem. Legenda głosi, że ludzie z tego plemienia ukrywali się przed atakiem wroga w rzece Asaro, a kiedy o zmierzchu wyszli z wody, wrogowie przestraszyli się i pomyśleli, że to duchy, bo ciała uciekających były wysmarowane rzecznym mułem. W takiej postaci ludzie Asaro zostali dalej żyć na swoich ziemiach i stworzyli przerażające maski, aby odstraszyć innych wrogów. Ich styl życia, a także tradycje zostały niezmienne przez wieki.

6. Namibia, plemię Himba

plemię Himba

Ten wyjątkowy naród żyje w północnej części Namibii. Plemię Himba jest jednym z najstarszych z tych, które prowadzą na wpół koczowniczy tryb życia. Ale, mimo suszy i licznych wojen ich styl życia, obyczajowość i tradycje pozostały praktycznie niezmienione. A struktura ich plemienia i tradycyjne fundamenty zostały stworzone tak, aby można było przetrwać w ekstremalnych warunkach naturalnych.

7. Mongolia, mongolskie Kazachowie

mongolskie Kazachowie

Ten na wpół koczowniczy lud mieszka w górach i dolinach na zachodzie Mongolii. Do tej pory przestrzega kultów swoich przodków, wierzy w duchy i inne nadprzyrodzone siły.

8. Kongo, Pigmeje

Pigmeje

Plemiona Pigmejów zamieszkują od czasów starożytnych północną część republiki Konga. Nazywają sami siebie "bayaka". Ich teren – to dżungla, tylko tam nie odczuwają żadnej presji i przemocy. Mieszkają w lesie w szałasach z gałęzi drzew, jak wiele wieków temu. Gęste i nieprzekraczalne zarośla dżungli znają, jak swoje pięć palców, bo to jest ich dom.

9. RPA, narodowość Zulu

narodowość Zulu

To duża narodowość, więc po prostu plemieniem ich trudno nazwać. Liczba Zulusów wynosi około 10 mln, ale mieszkają oni głównie w prowincji Kwazulu-Natal w RPA. I tylko nie wielu ich przedstawiciele przenieśliśmy się w cywilizowany świat – do sąsiednich bardziej ekonomicznie i społecznie rozwiniętych prowincji. Plemię to można nazwać bardziej rozwiniętym niż reszta, tym nie mniej oni stracili wiele tradycji, a forma ubrań i życie zawierają w sobie elementy współczesności. Jednak wyraz uczuć w tańcach rytualnych i strojach pozostał niezmieniony. Właśnie to chętnie pokazują turystom.

10. RPA, plemię Buszmeni

plemię Buszmeni

Buszmen w języku holenderskim oznacza "leśny człowiek", ale, mimo to, buszmeni występuje w pustynnych obszarach Namibii i RPA, a także w przylegających do nich obszarach Angoli, Botswany i nawet Tanzanii. Ich liczba sięga 75 tysięcy osób.

Buszmeni, tak samo jak i inne plemiona aborygenów, czczą swoje dawne tradycje i nie wnoszą globalnych zmian w swój styl życia. Tutaj nawet ogień wydobywa się jak w epoce kamienia łupanego – poprzez tarcie suchego drewna.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty