10 zasad postępowania z chamem

Każdy z nas na pewno w swoim życiu miał do czynienia z chamem i prostakiem. W różny sposób reagujemy na chamstwo, ale na pewno każdego z nas zniechęca i oburza. Najczęściej ludzie zachowują się w chamski sposób dlatego, że chcą zwyczajnie w taki sposób podnieść swoją samoocenę albo po prostu wykorzystują obelgi jako tarczę ochronną.

Istnieje wiele różnych powodów, dlaczego cham zachowuje się w taki, a nie inny sposób, najważniejsze, to wiedzieć jak postępować z chamem i jak reagować na chamstwo. Psycholodzy wytypowali 10 zasad postępowania z arogantem.

1. Zadawanie pytań

stop

Czasami pytanie może być jedynym wyjściem z zaistniałej sytuacji. Jeśli na przykład w autobusie jakiś cham narzeka, że brakuje mu miejsca i w sposób arogancki prosi, abyś się posunąłeś, możesz go zapytać: "Wydaje się Panu, że zabraknie Panu miejsca?" Musisz być maksymalnie uprzejmy i grzeczny. Cham będzie w zamieszaniu i na pewno nie będzie miał nic do powiedzenia.

2. Przyznawanie racji

krzyk

Jeśli jesteś osobą opanowaną, to możesz przyznać chamowi rację albo poprosić go o radę. Taki krok świadczy o twojej dojrzałości emocjonalnej, a nie słabości. Być może pomoże zmienić nastawienie prostaka do ciebie.

3. Szukaj dowodów

stres

Jeśli dwie poprzednie rady nie zadziałały, to możesz razem z arogantem poszukać dowodów na to, że ma rację, kiedy cię obraża. Czasami szef codziennie wzywa pracownika na dywanik, bo po prostu jest wredną osobą, która zawsze z czegoś jest niezadowolona. Umyślnie doszukuje się błędów i występków. W takiej sytuacji nie warto się denerwować, rezygnować z pracy, złościć się na swoich kolegów. Musisz szczerze porozmawiać ze swoim przełożonym, w taki sposób pokazując, że zależy ci na jak najlepszych wynikach pracy i być może w taki sposób uda się załagodzić konflikt. Musicie razem poszukać rozwiązań, najważniejsze, by szef chciał dojść do porozumienia.

4. Nie bierz do siebie tego, co mówi

pracownik

Czasami się zdarza, że ktoś rzuci obraźliwe słowo pod wpływem emocji i złego humoru. Komuś nie najlepiej się układa w związku, czasami ktoś ma nie najlepszy dzień, więc musi się na kimś wyżyć. W takiej sytuacji najlepiej w żaden sposób nie reagować na chamstwo. Po prostu sobie odpuścić, a nie wdawać się w pojedynek słowny z prostakiem.

5. Pozytywne nastawienie to podstawa

pozytywa

Jeśli ktoś krzyczy, uśmiechnij się, powiedz dobre słowo, nie odpowiadaj chamstwem na chamstwo. Nie dyskutuj z prostakiem i nie sprowadzaj się do jego poziomu. Nie pozwól, by cham zepsuł ci humoru i dzień.

6. Żarty

okienko

Czasami żart jest bardzo pomocny, by rozładować napięcie. Są osoby, które są święcie przekonane, że na chamstwo należy odpowiadać tylko chamstwem, bo inaczej prostak nic nie zrozumie i nic innego go nie powstrzyma przed kłótnią. Nic bardziej mylnego. Żarty to najlepsza broń na prostaka. Pamiętaj jednak o tym, że żarty nie mogą nikogo obrażać.

7. Powiedz, jakiego zachowania nie tolerujesz

cicho

Są osoby, które się zachowują chamsko i niegrzecznie w każdej sytuacji. Jeśli poznałeś kogoś takiego, to musisz od razu dać mu do zrozumienia, że nie z tobą takie numery. Nie życzysz sobie chamskiego zachowania i obelg. Jeśli cham w żaden sposób na to nie zareaguje i dalej będzie się bezczelnie zachowywać, to możesz spokojnie mu przerwać, powiedzieć, że nie masz zamiaru kontynuować tej rozmowy i odejść.

8. Zachować godność ludzką

stój

Jak już wspominaliśmy wcześniej, często ludzie chamstwem odpowiadają na chamstwo, tym samym dają się prostakowi sprowadzić do jego poziomu. Nie warto tego robić. Lepiej się opanować i uświadomić sobie, że szczęśliwy człowiek nigdy nie będzie wyzywać i obrażać innych, specjalnie wdawać się w konflikty. W tej sytuacji więc chodzi wcale nie o ciebie, lecz twego współrozmówcę, który chyba ma jakiś problemy w życiu.

9. Zostań wzorem godnym naśladowania

słuch

Zazwyczaj cham i prostak uważa, że to właśnie on jest panem sytuacji. Nic bardziej mylnego. Nieuzasadnione obelgi i obraźliwe słowa nigdy nikomu nie pomogły zapanować nad sytuacją i zdobyć przychylność otoczenia. Przede wszystkim się liczą opanowanie i grzeczność. Na chamstwo lepiej odpowiadać stoickim spokojem i grzecznym słowem. Zostań dla prostaka wzorem godnym naśladowania.

10. Zanudzaj na maksa

głośno

Są zawody, kiedy się na co dzień ma do czynienia z prostakami i arogantami. Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest z czegoś niezadowolony. Jeśli pracujesz w jednym z takich zawodów, musisz znać kilka zdań, które na pewno pomogą ci pokonać chama.

Nie ma dnia, by człowiek się nie zetknął z prostackim zachowaniem. Chamstwo atakuje dosłownie z każdej strony. Musimy po prostu ignorować chama i bezczela. Jeśli żaden z wyżej opisanych sposób na prostaka nie działa, najlepiej zachować zimną krew i odejść.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty