10 zawodów przyszłości, które będą popularne za 20 lat

Świat ciągle się zmienia, więc zawody, które niegdyś były popularne, dziś już są nieaktualne. Więc jak będzie wyglądać sytuacja w przyszłości?

Kilka lat temu takie zawody jak projektant, stylista, grafik były dziwnymi i niepopularnymi, dziś natomiast są bardzo modne. Proponujemy nieco odsłonić przyszłość i dowiedzieć się, jakie zawody będą ludzie uprawiać za 10-20 lat.

1. Wprowadzanie inteligentnych technologii

Wprowadzanie inteligentnych technologii

Nowe technologie zajmują ważne miejsce w naszym życiu, dlatego należy planować nowe miasta. Jeśli cię interesuje architektura, musisz zacząć pracować w nowym kierunku – nauczyć się planować miasta za pomocą inteligentnych technologii. Inteligentne miasta już nie są czymś fantastycznym.

2. Architektura inteligentnych sieci

Architektura inteligentnych sieci

Zawód jest podobny do poprzedniego wariantu, jednak ma niektóre szczególności. Aby opanować go, człowiek powinien posiadać wiedzę w dziedzinie inżynierii i projektowania. Praca polega na łączeniu skutecznych zasobów, współczesnych ekologicznych technologii i wiedzy naukowej. Cel – stworzenie ekologicznego i współczesnego miasta.

3. Projektowanie odzieży 3D.

Projektowanie odzieży

Podczas gdy inne branże dość powściągliwie stosują osadzanie topionego materiału i uciekają się do tego rozwiązania głównie przy tworzeniu prototypów, producenci i kreatorzy odzieży idą o krok dalej – w ich pracowniach królują już nie tylko nożyce i centymetry krawieckie, ale też drukarki 3D i to wcale nie jako bezużyteczny rekwizyt. Zastosowanie druku 3D coraz bardziej widoczne jest również na wybiegach, gdzie drukowane kapelusze, buty i akcesoria stają się niemal chlebem powszednim. Z chęcią wyciągają po niego rękę również szkoły artystyczne, a w efekcie i ich studenci.

4. Odczytanie ludzkich emocji

Odczytanie ludzkich emocji

Zawód designer emocji – specjalista, który odpowiada za wpływ informacji na człowieka. Naukowcy już od dłuższego czasu badają emocje ludzkie, jednak nie ma konkretnego zawodu, który odczytuje emocje ludzkie. Specjalista nie tylko powinien przewidzieć, w jaki sposób ludzie będą odbierać informację, również musi odnaleźć właściwe podejście do nich.

5. Planowanie dodatkowej realności

Planowanie dodatkowej realności

Wirtualny świat coraz więcej miejsca zajmuje w świecie realnym. Więc niebawem zawód architekta dodatkowej realności będzie najbardziej poszukiwanym. Przede wszystkim tacy fachowcy będą zatrudnieni w branży tworzenia filmów i gier komputerowych. Dziś naukowcy aktywnie wprowadzają wirtualną realność w medycynę, aby leczyć nieuleczalne choroby.

6. Etyczne aspekty biologii

Etyczne aspekty biologii

Każdy wynalazek wywołuje mnóstwo dyskusji i sporów. Można sobie tylko wyobrazić, ile pojawi się pytań, gdy będzie chodzić o klonowanie. W tym wypadku bez specjalisty ds. etycznych i moralnych norm trudno będzie poradzić.

7. Analityk informacji

Analityk informacji

Zdrowy tryb życia zawsze jest popularny, więc pojawia się mnóstwo diet, sportowych dyscyplin, korzystnych gadżetów. Aby pozbyć się zbędnej wagi, należy uważać na kaloryczność produktów, ilość wypitej wody. Niebawem pojawi się zawód analityka, który będzie dokonywać analizy potrzebnej informacji, układać indywidualny plan zdrowego trybu życia dla każdego klienta.

8. Robotyk

Robotyk

To kolejna, specjalistyczna profesja, polegająca na kompleksowym programowaniu robotów przemysłowych. Mimo takiej definicji, robotyk wcale nie jest zawodem z filmu science fiction. Już teraz w fabrykach na całym świecie każdego dnia pojawia się blisko tysiąc nowych robotów (za International Federation of Robotics), generując tym samym potrzebę zatrudniania specjalistów w zakresie ich programowania.

Ponieważ już w niedalekiej przyszłości niektórych pracowników zastąpią roboty, pojawi się zapotrzebowanie na fachowców nadzorujących ich pracę. Konsultant będzie także pomagał kupującym wybrać odpowiedni model oraz pomoże przy wyjściu z sytuacji, w której robot stał się przyczyną konfliktu w rodzinie.

9. Doradca ds. kryptowalut

Doradca ds kryptowalut

W związku z brakiem zaufania społeczeństwa do pieniądza kontrolowanego przez rząd, wiele osób zainteresowało się kryptowalutami takimi jak Bitcoin. By upewnić się, że z twoimi finansami wszystko w porządku, warto będzie skorzystać z usług kogoś, kto doskonale zna się na rynku niezależnych walut cyfrowych.

10. Specjalista w tworzeniu ogrodów na wielkomiejskich dachach i tarasach

Specjalista w tworzeniu ogrodów

W Ameryce już nikogo nie zdziwisz tym, że mieszkańcy wieżowców z korzyścią dla siebie i otaczających wykorzystują dachy. Ostatnia nowinka – farmy. Na dachu EagleStreet Rooftop Farm, bo tak nazywana jest uprawa, rośnie około 30 gatunków roślin– od arbuzów, przez marchew i rzodkiewkę, po cukinie. Do tego dochodzą świeże zioła: pietruszka, estragon czy oregano. Aby zostać city farmerem musisz mieć ukończone studia na kierunku Biotechnologia, Agrotechnologia.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty