10 zdań, które powodują powstawanie kompleksów u dzieci
Dzieci są bardzo wrażliwe, więc czasami może je zranić zdanie, które nam się wydaje niewinne. Traumy z dzieciństwa wpływają na życie dorosłe, więc musisz dokładnie zastanawiać nad tym, co mówisz swojej latorośli. W niniejszym zestawieniu zdania, które krzywdzą dzieci.
1. "Nie obchodzi mnie twoje zdanie. Zrobisz tak, jak powiedziałam".

Owszem, nie możesz pozwolić swemu dziecku na to, by weszło ci na głowę. Musisz jednak nauczyć się mówić NIE swemu dziecku w taki sposób, aby to nie poniżało go i nie raniło. Kiedy w arogancki i niemiły sposób odmawiasz mu, wtedy kształtujesz w nim niepewność siebie i świadomość własnej nicości, gdyż ono uświadamia sobie, że nawet jego rodzice mają w nosie jego zdanie.
2. "Masz dwie lewe ręce. Zawsze wszystko niszczysz!"

Chcesz, aby twoje dziecko wyrosło na osobę niedojrzałą, która nie potrafi podejmować samodzielnych decyzji i brać odpowiedzialność za swoje czyny? Nie? Wtedy nigdy nie mów tego zdania swemu dziecku. Nawet jeśli twoja pociecha rzeczywiście dość często niszczy rzeczy, zabawki, nie potrafi na przykład układać klocków, to musisz go zmotywować i wesprzeć, a nie krzyczeć. Jeśli będziesz zawsze go krytykować i nie dasz mu możliwości popełniać własnych błędów i uczyć się na nich, to twoje dziecko na pewno wyrośnie na niepewną siebie, bierną osobę.
3. "Na pewno Ci się nie uda".

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu dziecka, które mogą pomóc dziecku zbudować pewność siebie i przekonać go do tego, że ono poradzi sobie nawet z najtrudniejszym wyzwaniem. Jeśli jednak nawet najbliżsi nie wierzą w niego, to ono też straci pewność siebie i będzie przekonane, że nic nie potrafi. Tego typu zdanie niszczy samoocenę i powoduje, że dziecko nastawia się na niepowodzenie. Kiedy dorośnie, będzie święcie przekonane, że nic nie potrafi, więc nawet nie będzie próbować coś robić.
4. " Jaś jest lepszy od Ciebie!"

Porównując swoją pociechę do cudzych dzieci, dajesz mu do zrozumienia, że ono jest gorsze i niekochane. Możesz jedynie porównać jego zachowanie z przeszłości i dzisiejsze, mówiąc na przykład, że zawsze byłaś dumna z jego zachowania i inteligencji. Na pewno żaden rodzic nie chce, aby jego pociecha wyrosła na osobę niedowartościowaną i niepewną siebie.
5. "Madzia dostaje same piątki w przeciwieństwie do Ciebie!"

Kiedy porównujesz swoją pociechę do cudzego dziecka, to ono uświadamia sobie, że jeśli chce, aby go kochali rodzice, to musi być podobne na przykład do Madzi czy Jasia. W życiu dorosłym takie dziecko nigdy nie będzie miało własnego zdania. Będzie szukać dla siebie idola, do którego się będzie upodabniać.
6. "Przestanę cię kochać, bo jesteś niegrzeczny".

Dziecko powinno wiedzieć, że rodzice darzą go miłością bezwarunkową i bezinteresowną. Kiedy mówisz swojej latorośli tego typu zdanie, to dajesz jej do zrozumienia, że musi zasłużyć sobie na twoją miłość. Jak już mówiliśmy na początku, przekonania wyniesione z domu rodzinnego, wpływają na dorosłe życie. Dziecko, kiedy dorośnie, będzie myślało, że nie zasługuje na miłość, musi na nią sobie zasłużyć.
7. "Przynosisz mi wstyd".

Najczęściej mówimy to zdanie swemu dziecku, kiedy chcemy, aby przestało rozrabiać i było grzeczne. Dziecko natomiast rozumie to tak, że przynosi swoim rodzicom jedynie wstyd. W życiu dorosłym takie dziecko będzie bierne, nigdy nie będzie wychodzić z inicjatywą i zawsze będzie ukrywać swoją prawdziwą twarz pod maską.
8. "Oddam cię do domu dziecka, bo jesteś niegrzeczny!"

Dzieci panicznie boją się domu dziecka, w którym nie będzie przy nich rodziców – najbliższych osób, bez których sobie nie poradzą. Tego typu zdanie kształtuje w dziecku przekonanie, że zawsze powinno być grzeczne, bo inaczej pojedzie do domu dziecka. Dziecko nie potrafi okazywać emocji, bo ciągle powinno je tłumić, aby przypadkiem nie zrobić, czy nie powiedzieć coś złego.
9. "Zejdź mi z oczu!"

Dziecko potrzebuje szczególnej uwagi, akceptacji oraz wsparcia swoich rodziców, więc od czasu do czasu jest namolne. Kiedy natomiast mówisz mu tego typu zdanie, to dajesz mu do zrozumienia, że nie chcesz go wspierać i pomagać mu. W przyszłości dziecko nigdy nie będziesz przychodzić do ciebie po radę i wsparcie.
10. "Kiedy ja byłam w twoim wieku, to miałam same celujące oceny, byłam grzeczna i pomagała mamie w domowych obowiązkach!"

Często wypowiadane zdanie przez rodziców, które jakoby ma zmotywować dziecko do działania. Twoja pociecha jednak odbiera go w inny sposób: myśli, że jest dla swoich rodziców kompletnym rozczarowaniem. Poczucie winy nie jest najlepszym doradcą w życiu dorosłym.