10 zdań, które warto mówić małym dzieciom

Istnieje kilka zdań i wyrazów, które warto mówić dzieciom poniżej 3 roku życia. Na podstawie tego, co do nich mówimy, budują opinie o otaczającym ich świecie.

Twoje działania powinny potwierdzać słowa, które wypowiadasz, wtedy twoje dziecko na pewno będzie ci ufało.

1. Dobrze, że jesteś na świecie. Cieszymy się, że jesteś.

mama

Kiedy na dziecko często krzyczą i krytykują go, to zostawia w nim trwały ślad. Zaczyna myśleć, że nikt go nie kocha i nie jest nikomu potrzebny. Takie zachowanie rodziców negatywnie wpływa na samoocenę dziecka, które w przyszłości będzie miało problem z adaptacją w przedszkolu, szkole etc.

2. Jesteś częścią świata.

rodzina

Najważniejsze, aby dziecko uświadomiło sobie, że świat nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Wszystko jest powiązane ze wszystkim. Musi się nauczyć patrzeć, ufać, pokonywać trudności i lęki.

3. Twoje potrzeby dla nas są najważniejsze.

razem

Rodzice powinny zadowalać wszystkie potrzeby dziecka. Muszą zapewnić swemu dziecku nie tylko pokarm, ubrania, ale również podarować swoją miłość i troskę.

4. Jesteś wartościowy i ważny.

kochanie

Każdy człowiek jest unikalny. Każde dziecko jest niepowtarzalne. Ma swoje wady i zalety. Niezależnie od tego, czy twoje dziecko jest kapryśne, ciągle wrzeszczy, krzyczy, czy też jest grzeczne, zawsze musisz okazywać mu swoją miłość. Najważniejsze, nie porównywać swojej pociechy do innych dzieci. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Każdy maluszek umie coś, czego nie umieją jeszcze inni.

5. Nie krępuj się okazywać swoich uczuć.

uczucia

Jeśli dziecko chce się głośno śmiać, to niech się śmieje. Jeśli ma ochotę na płakanie lub wrzaski, to niech głośno płacze i krzyczy. Nie warto tłumić emocji, które się kumulują w nas. Należy je uwalniać. Musisz rozumieć swoje emocje, następnie je wyrażać i uwalniać.

6. Idź za swoimi marzeniami. Zawsze możesz na nas liczyć.

syn

Dziecko powinno samo wybrać swoją drogę i swoje pasje. Dziecko, które dopiero, co poznaje świat poprzez dotyk, wzrok, słuch, węch i czasami nawet smak zadaje mnóstwo pytań. Pozwól mu poznać to, co go otacza, a nie krzycz za to, że jest zbyt ciekawski i natrętny.

7. Nie bój się mówić NIE.

córka

Na pewno wśród nas są osoby, które nie potrafią nikomu odmówić, czyli powiedzieć zdecydowane NIE. Takie zachowanie ma jedynie negatywne skutki. Dziecko powinno uświadamiać sobie, że często w swoim życiu będzie podejmować różne decyzje, które w żaden sposób nie wpłyną na stosunek do niego innych ludzi.

8. Wspieramy cię w dążeniu do samodzielności.

ojciec

Trzyletnie dziecko zawsze wszystko chce robić samo. Rodzice natomiast powinni go wspierać w tym dążeniu, wierząc w to, że dziecko doskonale sobie poradzi bez ich pomocy.

9. Zawsze będziemy cię chronić.

pomocnik

Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa potrzeba każdego z nas. Dziecko w każdej sytuacji powinno się czuć bezpieczne. Świat, który go otacza, jest ogromny i tajemniczy, więc powinien wiedzieć, że rodzice zawsze o niego się zatroszczą.

10. Kochamy Cię!

buzia

Miłość do dziecka jest bezwarunkowa. Najważniejsze uczucie, które powinno panować w relacjach z dzieckiem. Musisz słowa miłości, które wypowiadasz, potwierdzać działaniami. Każdy twój uczynek, spojrzenie, gest powinny być przesiąknięte miłością.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty