10 znanych sentencji, których autorstwo przypisuje się innym ludziom

Czy wiesz, kto pierwszy wypowiedział słynną frazę "don' t worry, be happy"? Myślisz, że to Bob Marley, ale nie – to powszechny błąd. O prawdziwym autorstwie tego i innych aforyzmów opowiemy niżej.

Ludzie w swoich wypowiedziach używają wielu ustalonych wyrażeń, które były kiedyś wymawiane przez znane osobistości. W większości z nich tkwi glęboki sens, a nawet prawda o życiu ludzkim. W tym przypadku często autorstwo słynnych cytatów przypisuje się zupełnie innym ludziom, więc trzeba poprawić ten błąd.

1. "Pieniądze są źródłem wszelkiego zła"

Tymoteusz

Wiele osób wykorzystuje tę frazę, uważając, że ona pochodzi z Biblii, ale jest jedno "ale". Cytat jest niepoprawny, ponieważ w Pierwszym liście do Tymoteusza brzmi tak: "Miłość do pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła", a tu już sens jest nieco inny, różni się od poprawionej opcji.

2. "Don' t worry, be happy."

happy

Niektórzy chcą udowodnić, że te słowa należą do jamajskiego muzyka Boba Marleya, ale z nimi można się spierać bez obawy przegranej, ponieważ wyrażenie było napisane siedem lat później, po śmierci gwiazdy. To słowa z piosenki Bobby'ego McFerrina, która stała się hitem, a fraza jest szeroko stosowana do dziś.

3. "Cel uświęca środki."

cel

Często można usłyszeć opinię, że to znane wyrażenie wymyślił włoski filozof i polityk Niccolo Machiavelli, i choć on z tymb by się zgodził, ale prawdziwym autorem jest inna osoba. Naukowcy wysuwają dwie wersje pochodzenia tego cytatu. Niektórzy uważają, że on wchodzi do cyklu wierszy stworzonych przez rzymskiego poetę Owidiusza. Inna wersja wskazuje, że cytat może należeć do angielskiego filozofa Thomasa Hobbesa.

4. "Bądź uprzejmy z kujonami. Nie jest wykluczone, że wkrótce będziesz pracować na jednego z nich."

Microsoft

Istnieje przypuszczenie, że te słowa zostały wypowiedziane przez geniusza naszych czasów Billa Gatesa, który w ten sposób napomknął o sobie. Właściwie twórca Microsoft nie ma nic wspólnego z tym wyrażeniem, a jego autor jest nieznany.

5. "Czasami cygaro jest tylko cygarem"

Freud

Wiele powiedzień, sentencji i teorii Zygmunta Freuda stały się bardzo powszechne, ale nie ma ani jednego potwierdzenia, że właśnie on jest autorem tego cytatu. Po raz pierwszy wyrażenie było wspominanie tylko w 1950 roku, kiedy minęło już kilka lat po śmierci założyciela psychoanalizy.

6. "Szaleństwem jest dokładne powtórzenie tej samej czynności raz za razem, w nadziei na zmianę"

Franklin

Istnieje kilka opcji, kto mógł być autorem tego ciekawego i ważnego cytatu, na przykład, to mógł być Einstein, Benjamin Franklin i Mark Twain. Niestety, ale wszystkie trzy opcje są błędne, ponieważ prawdziwym jego autorem jest angielska pisarka Rita Mae Brown. Te słowa można znaleźć w jej dziele "Nagła śmierć".

7. "Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie."

Gandhi

Jeszcze jedno mądre powiedzenie, które można wykorzystać jako motto w swoim życiu. Uważa się, że te ważne słowa powiedział Mahatma Gandhi, ale to błąd. Może działacz polityczny naprawdę tak uważał, ale fizycznie nie mógł tego zrobić. Chodzi o to, że Gandhi zmarł w 1948 roku, a ta sentencja po raz pierwszy została opublikowana dopiero w 1974 roku w książce A. Lawrence'a The Love Principles.

8. "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota."

Einstein

Popularny aforyzm, do którego lubią odwoływać się wielkie umysły, przypisywany jest Einsteinowi, lecz niektórzy ludzie są pewni, że jako pierwszy to powiedział muzyk Frank Zappa. Obie opcje są błędne, ponieważ prawdziwym autorem tego cytatu jest pisarz Harlan Ellison.

9. "Houston, mamy problem"

Apollo

Tę frazę można znaleźć w różnych źródłach, na przykład, często brzmi w reklamie. Uważa się, że słowa te zostały wypowiedziane przez astronautę Jacka Sweigerta podczas lotu do Apollo 13, i skierowane były do stanowiska dowodzenia, ale to nie tak. Będziesz zaskoczony, ale w prawdziwym życiu słowa te nie zostały wypowiedziane przez nikogo, ponieważ są one częścią scenariusza napisanego dla filmu "Apollo 13". Powiedział je słynny aktor Tom Hanks.

10. "Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku"

Konfucjusz

Istnieje kilka wersji pochodzenia tych słów, na przykład, istnieje wersja, że jako pierwszy powiedział je Konfucjusz, ale są ludzie, którzy myślą, że to zwykłe chińskie powiedzenie. Badania wykazały, że autorem wypowiedzi jest starożytny chiński filozof Lao-tsy. Prawidłowe tłumaczenie cytatu brzmi tak: "Podróż tysiąca mil zaczyna się pod twoimi nogami".

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty