10 zwierząt, które mają skłonność do zachowań homoseksualnych

Według naukowców homoseksualne zachowania obserwuje się wśród ponad 1500 gatunków zwierząt. Oczywiście wszystkich nie uda się zmieścić w jednym artykule, ale przypomnijmy sobie przynajmniej te najbardziej znane.

Samice goryli

Samice goryli

Naukowcy obserwujący zachowanie goryli w Rwandzie byli zaskoczeni tym, że z 22 obserwowanych samic, 18 miało kontakt homoseksualny. Zdaniem badaczy, samicy zaczynają zwracać uwagę na swoich przyjaciółek z powodu niezadowolenia, które doświadczają, jeśli podobające się im samce odpowiadały im odmową. Cyril Gruyter, który zaobserwował małpy, powiedział:

"Odniosłem wrażenie, że samicy czerpią przyjemność z seksualnej interakcji z innymi samicami"

Samice albatrosów

Samice albatrosów

W 2007 roku naukowcy obserwujący albatrosy ciemnolice odkryli, że około 30% wszystkich par ptaków było lesbijkami. Powodem tego był deficyt samców. Podobnie jak heteroseksualne partnery, samice wspólnie uczestniczą w budowie gniazda, obierają się wzajemnie i stają się zazdrosne, gdy pojawiają się samce. Zresztą, dla wyhodowania potomstwa "niekonwencjonalne" samice czasami jednak spotykają się z kawalerami, ale wychowywać pisklęta wolą razem z wiernymi przyjaciółkami. Znane są przypadki, kiedy pary homoseksualne albatrosów trzymały się razem do 19 lat.

Pingwiny królewskie

pingwiny

Pingwiny królewskie tworzą pary homoseksualne, kiedy nie mogą znaleźć partnera płci przeciwnej. Te pary zazwyczaj istnieją do momentu, gdy jeden z partnerów nie znajdzie partnera heteroseksualnego.

Najbardziej znaną homoseksualną parą pingwinów były samce Roy i Saylou z nowojorskiego zoo. Partnery mieszkały razem przez sześć lat i nawet wychowały pisklę – samiczkę o imieniu Tango. Wykluła się z jaja, które robotnicy z zoo zabrali innej parze i podłożyli Roya i Saylou, widząc pogorszenie ich instynktów rodzicielskich.

Później Tango utworzyła lesbijską par® z inną samicą, a jej przybrany ojciec Saylou rzucił partnera dla nowej mieszkanki zoo – samicy Scrappy.

Żyrafy

żyrafy

Zgodnie z wnioskami naukowców wśród żyraf związki homoseksualne są powszechne nawet więcej, niż kontakty heteroseksualne. Chodzi o niedostępność ich samic, które często odrzucają młodych samców, preferując partnerów starszych. Więc młode żyrafy muszą zadowalać się towarzystwem partnerów...

Bonobo

bonobo

Dla małp bonobo związki wsród tej samej płci, zwłaszcza lesbijskie – to normalna sprawa. Te krewne szympansów w ogóle uważane za jedne z najbardziej hiperseksualnych zwierząt. Badania wykazały, że prawie 75% kontaktów seksualnych między bonobo są wykonywane dla przyjemności i nie prowadzą do narodzin potomstwa, ponadto, prawie wszystkie małpy tego rodzaju są biseksualistami.

Małpy używają gier seksualnych do gaszenia powstających konfliktów, a także do wzmacniania nowych więzi społecznych. Na przykład nastoletnia samica często opuszcza rodzinę, aby dołączyć do innego stada, w którym wchodzi w relacje seksualne z innymi samicami. W ten sposób staje się pełnoprawnym członkiem nowego zespołu.

Delfiny

delfiny

Jeśli małpy bonobo mogą otrzymać tytuł "najbardziej kochliwych zwierząt na lądzie", to w świecie morskim podobny zaszczyt należy do delfinów. Zwierzęta te uwielbiają różne cielesne przyjemności, nie zaniedbując również kontaktów homoseksualnych.

Słonie

slonie

Homoseksualne pary są często spotykane wśród słoni. Rzecz w tym, że samice słonia są gotowe do seksualnego kontaktu tylko raz w roku, a po kryciu prawie 2 lata oczekują na młode. Z tych powodów znaleźć gotową do cielesnych przyjemności samicę dość problematycznie. Samce nie lubią przedłużającej się abstynencji, więc stosują związki homoseksualne.

Lwy

lew

Lwy afrykańskie, które uważane są za uosobienie męskości, często wchodzą w kontakty homoseksualne. A niektóre z nich nawet rezygnują z tradycyjnego życia w otoczeniu haremu samic dla długotrwałego związku z partnerem tej samej płci!

Szare gęsi

gęś

Czasami samce szarych gęsi tworzą pary homoseksualne. Dzieje się tak nie z powodu naturalnego fatalnego zauroczenia, a w celu zachowania statusu społecznego. Rzecz w tym, że samotny gęś, nie mający partnera, znajduje się na samym dnie gęsi hierarchii, i wszystkie inne członki stada jego ignorują, podczas gdy jego "żonate" towarzysze cieszą się znacznie większym szacunkiem. Dlatego samce, którym nie udało się stworzyć pary z samicami, poszukują partnerów wśród współbraci. Wśród samic szarych gęsi takie postępowania nie jest obserwowane.

Czarne łabędzie

łabędzie

Około 25% par czarnych łabędzi są homoseksualistami. Para samców może nawet na czas zaprosić do swojej rodziny samicę i zamieszkać z nią, dopóki nie złoży jaj. Następnie samise są bezlitośnie wyrzucane, odtąd troska o potomstwo spoczywa wyłącznie na ojcach.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty