11 ciekawostek na temat tuszu do rzęs

Tusz do rzęs jest nieodłącznym elementem wizerunku prawie każdej przedstawicielki płci pięknej. Wydaje nam się, że wszystko wiemy na jego temat, ale czy tak jest naprawdę? Rybie łuski, silikon, rtęć. Co jeszcze wchodzi w skład maskary?
maku

Kilka pociągnięć szczoteczką i mamy piękne, długie, gęste rzęsy. Maskara – główny element damskiej kosmetyczki. Jednak mało kto z nas uświadamia sobie, że czasami płacimy wysoką cenę za idealne rzęsy. I w tym przypadku wcale nie chodzi o drogie kosmetyki! W niniejszym zestawieniu ciekawostki na temat maskary, o których jej producenci woleliby, abyś nie wiedziała.

1. W skład tuszu do rzęs wchodzi rybia łuska

ryba

W skład wielu maskar wchodzi substancja o nazwie guanina, będąca barwnikiem pochodzącym z rybich łusek. Nadaje ona rzęsom efektowny połysk i kolor.

2. Najkrótszą datę ważności ze wszystkich kosmetyków ma maskara.

tusz

Wiedziałaś, że tusz do rzęs ma najkrótszą datę ważności? Zaleca się wymianę tuszu co 3 miesiące i nigdy nie później niż po upływie 5 miesięcy. Kiedy ostatnio wymieniałaś swoją maskarę?

3. Przeterminowana maskara zawiera gronkowiec złocisty

oko

Jak wynika ze statystyk, około 85% kobiet używa tuszu do rzęs po terminie jego ważności. Niestety, wciąż nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa używania takiej maskary, ponieważ zawiera ona gronkowiec złocisty. Nie warto więc ryzykować i używać przeterminowanego tuszu do rzęs, gdyż jest to groźne dla zdrowia. Zrób generalne porządki na swojej toaletce i wyrzuć wszystkie przeterminowane kosmetyki.

4. Tusz do rzęs zawiera rtęć

rtęć

Maskara zawiera rtęć. Ciekawe jest to, że stosowanie rtęci do kosmetyków jest zakazane, jednak w tuszach jest ona dozwolona. Dlaczego? Bo na razie nie ma alternatywnego składnika. Na szczęście jest to taka ilość, która nam nie szkodzi.

5. Tusz do rzęs osłabia rzęsy

oczy

Myślisz, że to mit i nie warto słuchać porad kosmetologów, którzy zawsze przypominają o konieczności demakijażu oczu przed snem? Nic bardziej mylnego. Pamiętaj o tym, że zawsze przed snem należy przeprowadzać demakijaż oczu, gdyż maskara osłabia rzęsy, sprawiając, że staną się one suche i łamliwe.

6. Rimmel czy tusz do rzęs?

rimmel

W 1830 roku francuski perfumiarz i biznesmen, Eugene Rimmel wynalazł maskarę do rzęs. Kosmetyk stał się tak popularny, że nawet do dziś słowo rimmel oznacza w kilku językach tusz do rzęs.

7. Dlaczego kobiety otwierają usta podczas malowania rzęs?

kobieta

Wszystkie kobiety w trakcie malowania rzęs otwierają usta. A to wszystko dlatego, że łatwiej jest im powstrzymać mruganie z otwartymi ustami. Wiedziałaś o tym?

8. Wodoodporny tusz do rzęs zawiera silikon

makeup

Wodoodporny tusz to doskonałe rozwiązanie, jeśli wybierasz się na przykład z przyjaciółmi nad jezioro. Maskara wodoodporna zawiera silikon i roztwory żywicy, które obciążają rzęsy i przy częstym stosowaniu mogą powodować ich wypadnięcie. Zdecydowanie znacznie lepiej na co dzień używać tuszu, stworzonego na bazie wody, a tusz wodoodporny używać jedynie od czasu do czasu, gdy naprawdę zajdzie taka potrzeba.

9. Tusz do rzęs doprowadza do ślepoty

historia

Pierwsze eksperymenty z tuszem do rzęs miały negatywne konsekwencje w postaci uczuleń i nawet ślepoty. W latach 30. XX wieku po użyciu tuszu do rzęs 10 kobiet straciło wzrok, a jedna zmarła. Produkt został wycofany i dopiero po pięciu latach w USA wprowadzono obowiązkową certyfikację i testowanie kosmetyków na zwierzętach. Na szczęście nikt więcej nie ucierpiał z powodu maskary.

10. Szczoteczką do rzęs jet niebezpieczna

makijaż

Wiedziałaś, że szczoteczką do rzęs można wyrządzić sobie krzywdę? Najczęstszym urazem, jakiego doznają kobiety, są otarcia oka przez szczoteczkę do rzęs.

11. Niegdyś tusz wodoodporny zawierał terpentynę

oczy make

Pierwszy wodoodporny tusz do rzęs ze względu na dużą zawartość terpentyny był niebezpieczny dla rzęs i oczu. Dopiero po kilku latach praca nad recepturami zaowocowała bezpieczną wodoodporną formułą maskary.

Spodziewamy się, że po przeczytaniu niniejszego artykułu przestaniesz używać przeterminowanego tuszu do rzęs, zaczniesz przeprowadzać codzienny demakijaż oczu i od czasu do czasu robić zabiegi kosmetyczne, za które twoje rzęsy będą ci niezmiernie wdzięczne.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty