11 ciekawostek o zmywaniu naczyń

Dlaczego nie można zmywać plastikowych naczyń i po co stworzono zmywarkę do naczyń? 11 ciekawostek o zmywaniu naczyń, które sprawią na tobie ogromne wrażenie.

Zmywanie naczyń – to bardzo nudny proces. Jednak istnieje przynajmniej 11 dowodów na to, że warto o nim dowiedzieć się czegoś więcej.

1. Regularnie zmywanie naczyń pomaga pozbyć się stresu

mycie

Naukowcy z Florydy uważają, że ręczne zmywanie filiżanek i talerzy pomoże z łatwością poradzić sobie z różnymi problemami. W trakcie przeprowadzonych badań zauważano, że monotonne ruchy wykonywane podczas zmywania naczyń są bardzo podobne do medytacji, ponieważ podczas ich wykonywania mózg odpoczywa. Sprzyjają obniżeniu ciśnienia tętniczego i poziomu napięcia mięśni. Około 75% ludzi po zmywaniu naczyń odczuwają nagły przypływ energii.

2. Płyn do mycia naczyń ma takie same składniki co proszek do prania

proszek

W skład środków do mycia naczyń wchodzi składnik – laurylosiarczan sodu. Cena zależy od naturalności środka aromatyzującego, popularności marki i opakowania. W skład proszków do prania równie wchodzi laurylosiarczan sodu, dlatego środki do mycia naczyń nazywają "milczącym zabójcą". Jeśli dbasz o swoje zdrowie, musisz dokładnie płukać naczynia po zmywaniu albo zacząć używać ekologicznych środków do mycia naczyń.

3. Plastikowe naczynia podczas zmywania wydzielają kancerogeny, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia

naczynie

Dziś w sklepach jest dużo różnych kolorowych plastikowych naczyń, więc każda kobieta z przyjemnością kupuje je, aby w taki sposób urozmaicić wnętrze swego mieszkania. Przy tym zapominamy o tym, że plastikowe naczynia są jednorazowe. Różne chemiczne związki, które uwalniają się podczas kontaktu plastikowych naczyń z gorącą wodą, trafiają do naszego organizmu, skupiają się w nim, a później powodują rozwój nowotworów. Dlatego plastikowych jaskrawych naczyń jednorazowych najlepiej używać jedynie podczas biwaku.

4. Człowiek w ciągu roku wydaje 52 godzin na zmywanie naczyń

dzieci

Naukowcy University of Cambridge przeprowadzili badania, umieszczając specjalne przyrządy pomiarowe na zlewach 50 rodzin. Po miesiącu się okazało, że rodzina wydaje jedną godzinę tygodniowo na zmywanie naczyń. Każdy rok składa się z 52 tygodni, więc każdego roku wydajemy 52 godziny na zmywanie naczyń.

5. Brytyjczycy stworzyli własny styl zmywania naczyń

sposób

Aby zaoszczędzić gorącą wodę podczas zmywania naczyń, Brytyjczycy nabierają cały zlew wody, zatykają odpływ zatyczką, wlewają do niej płynu i zmywają w tej mieszance naczynia. Po zmywaniu jedynie je wycierają i suszą. Jeśli chodzi o płukanie naczyń, to uważają, że to niepotrzebne marnowanie gorącej wody.

6. Zmywarkę do naczyń stworzyła kobieta, która miała już dość kupowania nowych filiżanek

historia

W 1887 roku Josephine Cochrane stworzyła pierwszą zmywarkę do naczyń, dlatego, że już miała dość tego, że jej słudzy ciągle tłuką porcelanowe filiżanki podczas zmywania. Ona w swoim domu regularnie organizowała różne przyjęcia, dlatego wydawała kupę forsy na kupowanie nowych filiżanek porcelanowych. "Jeśli nikt nie może stworzyć zmywarki do naczyń, zrobię to sama" – wykrzyknęła wkurzona Josephine i stworzyła zmywarkę w ciągu kilku miesięcy.

7. Gospodyni domowe zaakceptowały zmywarki do naczyń dopiero w latach 50 XX wieku

maszynka

Josephine uważała, że wszystkie ówczesne kobiety docenią jej wynalazek, natomiast tak się nie stało. W tamtych czasach promowano wizerunek idealnej gospodyni domowej, która fanatycznie dba o czystość, dlatego nikt nie chciał przyznać się do tego, że już ma dość rutynowego zmywania naczyń. Tych, kto natomiast odważył się kupić zmywarkę, traktowano jako leniuchów. Sytuacja kardynalnie się zmieniła w latach 50. XX wieku, gdy kobiety zaczęły walczyć o swoje prawa i pracować.

8. Do usuwania resztek mleka i cukru z naczyń trzeba używać zimnej wody

mleko

Resztki po mlecznych kaszach, syropach, kremów do tortów nie można zmywać gorącą wodą: pod wpływem ciepłej wody sacharoza przywiera do dna i ścianek garnka i nie da się jej zmyć. Jeśli chcesz mieć naczynia bez zarysowań, musisz używać zimnej wody do zmywania.

9. Martha Stewart wymyśliła własny sposób na czyszczenie patelni

jedzenie

Symbol i ucieleśnienie " amerykańskiego snu" Martha Stewart wymyśliła bezpieczny i skuteczny sposób na czyszczenie patelni żeliwnych. Patelnię należy natrzeć 2-3 łyżkami soli i wlać zimną wodę, pozostawić na 2-3 godziny. Następnie wodę trzeba ugotować, dodając mydło, i brud z łatwością się usuwa.

10. Blender i mikser można wyczyścić, ubijając pianę

blender

Części składowe blendera i miksera dosyć ciężko jest wyczyścić, w trakcie tego zabiegu można doznać różnych obrażeń rąk. Istnieje bardzo prosty sposób na czyszczenie tych urządzeń: do kielicha miksera lub blendera wlewamy wodę (1\2 pojemności), dodajemy mydło w płynie i ubijamy pianę w ciągu 2-3 minut.

11. Gąbka do mycia naczyń jest siedliskiem bakterii

talerz

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili szereg badań w trakcie, których zauważano, że gąbka, której się używało zaledwie kilka dni, jest siedliskiem wszystkich możliwych bakterii. Czy istnieje jakieś rozwiązanie? Podczas każdego zmywania naczyń używać nowej gąbki albo używaną gąbkę włożyć na 30-60 sekund do mikrofalówki. Przed tym należy ją wyczyścić mydłem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty