11 faktów na temat mgły

Mgła to chmura, której dolna podstawa styka się z ziemią albo zawieszona jest blisko powierzchni ziemi. Na pewno każdy z nas wie, jak wygląda to zjawisko naturalne, ale mało kto wie jak powstaje, z czego się składa i czym jest zjawisko mgły.
11 faktów na temat mgły

Mgła może być bardzo gęsta, przez co może stanowić śmiertelne zagrożenie. Czego jeszcze nie wiemy na temat mgły?

1. Jak powstaje mgła?

Mgła powstaje wtedy, gdy różnica między temperaturą powietrza a punktem rosy wynosi poniżej 2,5 stopni. Gęstość mgły zmienia się w zależności od atmosfery, temperatury, pogody i miejsca.

2. Z czego składa się mgła?

Mgła to drobne kropelki wody wiszące w powietrzu. Przy bardzo niskich temperaturach, mgła może składać się z samych kryształków lodu. Dzięki szybkiej kamerze (narzędzie, umożliwiające obserwację scen, które zmieniają się zbyt szybko, aby być dostrzeżonymi przez ludzkie oko, ponadto wyposażone jest w silne źródło światła zapobiegające rozmyciu obrazu przy krótkich czasach ekspozycji) można zobaczyć, jak miliony kropelek wody poruszają się w powietrzu.

3. Kiedy powstaje mgła?

mgła

Mgła najczęściej powstaje w godzinach nocnych albo nad ranem, kiedy dobowa temperatura powietrza jest najniższa.

4. Rodzaje mgły

Istnieje kilka typów mgieł, które rozróżnia się ze względu na procesy prowadzące do ich powstania. Są to mgły radiacyjne, adwekcyjne, orograficzne, frontowe, mgły z parowania, mgły z mieszania, mgła lodowa.

5. Krótkotrwała nagła mgła

W zależności od wilgotności i temperatury powietrza mgła nagle się pojawia, a później tak samo szybko rozprasza się i zanika.

6. Mgła nad obszarami morskimi

mgła widok

Mgła pojawiająca się nad słoną wodą, na którą oddziałują bryzgi morskie i małe kryształki soli.

7. Biała tęcza

Tęcza we mgle jest bardzo podobna do wielokolorowej tęczy. Biała tęcza powstaje zawsze naprzeciw słońca. Promienie słoneczne załamują się i odbijają od małych kropel wody, zawartych we mgle w trzech wymiarach. W wyniku tego, cienie obiektu, wyglądają jak promienie słoneczne, skierowane w kierunku równoległym do źródła światła.

Owe cienie powstają także jako śreżoga – promienie słoneczne przeświecające przez warstwę mgły. Mglisty łuk powstaje podobnie jak zwykła tęcza, ale kropelki wody w wilgotnym powietrzu są bardzo małe. Biała tęcza najczęściej tworzy pełen okrąg.

8. Najbardziej mgliste miejsce na świecie

Najbardziej zamglonym miejscem na Ziemi, zapisanym w Księdze Rekordów Guinnessa jest Grand Banks w Nowej Fundlandii (Kanada), gdzie spotykają się ciepłe wody Golfsztromu (Prąd Zatokowy) i zimne wody prądu Labradorskiego. Mgła utrzymuje się tam około 206 dni w roku. Mgła wyparowuje, zaczynając od środkowych regionów, powoli poruszając się w stronę wybrzeża, stąd tyle mglistych dni.

Najbardziej zamglone miasto na świecie – Nowy Orlean – 200 dni mglistych. Na drugim miejscu znajduje się San Francisco – 135 dni mglistych.

9. Mgła to nie zawsze woda.

tęcza

Mgła to również chmura, składająca się z kryształków lodu, dymu i spalin albo chmura, która powstaje ze zmieszania wszystkich tych substancji. Gdy widzialność wynosi od 1000 metrów, takie zjawisko nazywamy zamgleniem lub mgłą, w zależności od tego, czy składa się ona z kropelek wody, czy twardych cząsteczek.

10. Pozyskiwanie wody z mgły

W czasach starożytnych ludzie pozyskiwali wodę z mgły, umieszczając duże dzbany i naczynia pod krzewami i drzewami. Woda z liści drzew i krzewów spływała do naczyń, wypełniając je wodą. Zbieranie mgły było skutecznym sposobem na pozyskiwanie wody pitnej, jednak nie aż tak skutecznym, jak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej.

Dziś inżynierowie i naukowcy stworzyli technologie, pomagające zbierać wodę w niesprzyjających pustynnych warunkach. System ma postać pionowo ustawionej siatki, której włókna i otwory są specjalnie dostosowane do łapania wody z mgły. Na powłokach włókien zbierają się krople mgły, które swobodnie spływają do zbiorników. Skonstruowane w ten sposób łapacze mgły są w stanie zebrać dziennie kilka litrów wody pitnej z każdego metra kwadratowego siatki.

11. Historia we mgle

mgła przyroda

Mgła nie raz wpływała na bieg historii. Jeden z przykładów – bitwa na Long Island (27 sierpnia 1776 rok). George Washington, wykorzystując mgłę, przekonywająco zmylił przeciwnika i wraz ze swoimi żołnierzami wymknął się niepostrzeżenie pod jej osłoną.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty