11 faktów z życia Charlesa Aznavoura

Scena i muzyka odgrywały najważniejszą rolę w jego życiu. Praktycznie całe swoje życie spędził na scenie, darując fanom szczęście i miłość. Znany bard zmarł 1 października 2018 roku w wieku 94 lat.
Charles Aznavour

Charles Aznavour nie lubił, kiedy nazywano go żywą legendą i z ironią traktował słowa Charles de Gaulle, który mówił, że zdobędzie światowy rozgłos. Niewysoki mężczyzna o niezbyt atrakcyjnym wyglądzie, obdarzony charakterystycznym głosem, zmieniał się nie do poznania, kiedy wychodził na scenę. Posiadał niezwykłą charyzmę i urok, które w jakiś magiczny sposób zdobywały miliony serc na całym świecie. Był nie tylko utalentowanym kompozytorem i piosenkarzem, ale również aktorem, scenarzystą, reżyserem i pisarzem. Znany bard zmarł 1 października 2018 roku w wieku 94 lat. Na zawsze pozostanie w pamięci swoich fanów artystą, który śpiewał o miłości.

z życia Charlesa Aznavoura

Życie Charlesa Aznavoura było związane z różnymi kultowymi postaciami XX wieku. Przyjaźnił się i współpracował z Edith Piaf, Lizą Minnelli, Frankiem Sinatrą, Patricią Kaas, Luciano Pavarotti i Plácido Domingo. Skomponował około 1000 piosenek, wydał ponad 100 albumów. W 1998 roku w internetowym głosowaniu prowadzonym przez stację CNN i amerykańską edycję magazynu Time został wybrany artystą estradowym XX wieku. W 2017 roku w Alei Sław w Hollywood odsłonięto gwiazdę Charles'a Aznavoura. Mamy dla Ciebie kilka ciekawostek o legendzie francuskiej muzyki.

1. Rodzice piosenkarza w 1922 roku uciekli z Turcji przed pogromami i zatrzymali się na stałe w Paryżu. Dwa lata później urodził się Szahnur Waghinak Aznawurian. Jednak na co dzień używano imienia Charles.

Charles Aznavour młody

2. Charles zaczął występować na scenie w wieku 9 lat, śpiewając w restauracji. Chłopczyk był zmuszony porzucić szkołę, aby utrzymywać swoją rodzinę, kiedy ojciec zaciągnął się do wojska podczas II Wojny Światowej. To właśnie dzięki Charlesowi rodzinie udało się przetrwać okupację niemiecką.

Charles Aznavour historia

3. Édith Piaf była "chrzestną matką" młodego piosenkarza. Zaprosiła go w 1946 roku na swoje tournée, po tym, jak zobaczyła jeden z jego występów na scenie. Podczas wspólnego tournée ze znaną szansonistką, Charles ukształtował się jako artysta.

Piaf

4. Zaczynając od roku 1950, piosenkarz zaczął używać pseudonimu, pod którym będzie go znał cały świat – Charles Aznavour. Ormiańska końcówka jego nazwiska zniknęła po tournée we Francji.

Charles Aznavour idzie

5. W wieku 40 lat skomponował około 1000 piosenek.

Charles Aznavour piosenki

6. Ma na koncie mnóstwo ekranowych ról, jednak popularność zdobył dopiero po zagraniu w filmie "Nie strzelajcie do pianisty".

Charles Aznavour foto

7. Po tragicznym trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 roku zorganizował akcję charytatywną "Aznavour for Armenia". W 2008 roku nadano ormiańskie obywatelstwo Aznavourowi w uznaniu jego zasług dla narodu ormiańskiego.

Charles Aznavour 2008

8. W wieku 76 lat zaproponowano mu stanowisko Ministra Kultury, ponieważ zawsze uważnie obserwował światowe trendy i chciał za nimi podążać. Pomagał młodym piosenkarzom i publicznie popierał rap muzykę.

Charles Aznavour 76

9. Książki Charlesa Aznavoura: "Aznavour par Aznavour", "Le temps des avants", "À voix basse", "Mon père, ce géant" zostały ciepło przyjęte przez krytyków.

Charles Aznavour śpiewa

10. Jeden ze szczytów Pamiru nazwano na cześć legendy francuskiej muzyki.

Charles Aznavour góra

11. Charles Aznavour miał trzy żony i 6 dzieci. Uwielbiał swoją trzecią żonę Ullę Thorsell, z którą wspólnie spędzili 47 lat.

Charles Aznavour rodzina

Legenda francuskiej muzyki zmarł w swoim domu na Południu Francji.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty