11 groźnych powikłań po grypie, o których nie miałeś pojęcia

Grypa jest podstępna i niebezpieczna. Jest to choroba, która niewyleczona może wywołać groźne powikłania, dlatego nie można jej lekceważyć.

Na powikłania najbardziej narażone są dzieci, seniorzy, przewlekle chorzy (choroby układu oddechowego, układu krwionośnego, cukrzyca, nerkowa niewydolność), osoby z osłabioną odpornością, nastolatkowie, kobiety w ciąży.

Powikłania po grypie mogą być bardzo groźne. Niestety większość z nas dotychczas nie uświadamia sobie, że nasz organizm nie potrafi samodzielnie zwalczyć choroby. Dlaczego nie można lekceważyć grypy i jakie są powikłania po grypie?

1. Zawał

serce

Kardiolodzy uważają, że po grypie aż 6-krotnie zwiększa się ryzyko zawału serca. Lekarze przekonują, że co drugi zawał poprzedzony jest ostrą infekcją układu oddechowego. Wyniki najnowszych badań pokazują, że po zakażeniu grypą może dojść do poważnych powikłań kardiologicznych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Nazarbayev University udowodnili, że zakażenia wywołane przez wirusa grypy są groźniejsze dla układu krążenia niż otyłość! Ryzyko zawału serca największe jest w pierwszym tygodniu od zdiagnozowania grypy.

2. Wtórne zapalenie płuc

płuca

Gdy wirus grypy dostaje się do płuc, wtedy może dojść do zapalenia, któremu towarzyszy uciążliwy kaszel. Każdy z nas powinien wiedzieć, że niewydolność oddechowa to powikłanie po niewyleczonej grypie. Nie można bagatelizować tych objawów, zwłaszcza jeśli pojawia się ropna plwocina z krwią.

3. Ból brzucha, wymioty i nudności

ból

Jeśli wirus grypy dostał się do płuc i doszło do zapalenia, to również może dojść do zaburzenia pracy układu pokarmowego. Oprócz niewydolności oddechowej i kaszlu mogą się pojawić takie objawy jak ból brzucha, nudności i wymioty.

4. Zapalenie ucha środkowego

ucho

Niewyleczona grypa wywołuje ból ucha (wydzielina gromadzi się w uchu środkowym), zapalenie ucha środkowego, osłabienie słuchu. Przy zakażeniu wirusowym może dojść do przedziurawienia błony bębenkowej. Zaniedbana infekcja prowadzi do osłabienia słuchu lub jego całkowitej utraty.

5. Zapalenie zatok

katar

Zmiany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych są najczęstszym powikłaniem grypy. Charakterystyczne objawy: uczucie ucisku w okolicy policzków, zatkany nos, na skutek czego może nawet dojść do osłabienia węchu.

6. Ostra niewydolność nerek

nerki

Grypa to choroba, której nie można lekceważyć, ponieważ może mieć poważnie konsekwencje zdrowotne dla naszych nerek. Niewydolność nerek może się pojawić jako jeden z objawów powikłania po grypie, który potrzebuje szpitalnego leczenia, a czasami nawet przeszczepienia nerki.

7. Zapalenie oskrzeli

choroba

Wirus grypy może wywołać zapalenie oskrzeli. Napadowy, męczący kaszel, gorączka, ból głowy potrzebują natychmiastowego leczenia. Przy infekcji wirusowej wystarczy leżeć w łóżku i dużo pić. Ciepłe napoje rozrzedzają wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiają jej odkrztuszanie.

8. Bóle mięśni

plecy

Bóle mięśni i niedowład są jednym z objawów powikłania po grypie. W ciężkich przypadkach występują parestezje (wrażenie mrowienia, drętwienia, zmian temperatury) stóp i dłoni, które są objawem zespołu Guillaina-Barrego – choroba nerwów obwodowych, która wymaga szpitalnego leczenia i długiej rehabilitacji.

9. Zapalenie spojówek

oko

Zapalenie spojówek może wywołać wirus grypy, któremu czasami towarzyszą objawy w postaci powiększonych węzłów chłonnych w okolicach żuchwy. Ryzyko zapalenia spojówek największe jest w pierwszym tygodniu od zdiagnozowania grypy.

10. Nasilenie objawów chorób przewlekłych

brzuch

Na powikłania po grypie najbardziej narażone są przewlekle chorzy, osoby, cierpiące na cukrzycę i astmę. W ich przypadku na skutek choroby może dojść do konieczności zmiany dawkowania leków.

11. Powikłania neurologiczne

stres

Wysoka gorączka, silne bóle głowy, nudności i sztywność karku mogą świadczyć o tym, że wirus grypy trafił do mózgu. Również może dojść do zapalenia nerwów obwodowych, rdzenia kręgowego.

Po przebyciu infekcji wirusowej, takiej jak grypa może wystąpić Zespół Reye'a (niebezpieczna choroba, dotykająca zwykle dzieci, która powoduje patologiczne zmiany w wielu narządach, głównie w mózgu i wątrobie) albo zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Najbardziej narażone są małe dzieci – czasami, jeśli występuje wysoka gorączka, konieczne jest szpitalne leczenie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty