11 jadalnych orzechów rosnących w zupełnie różnych warunkach
1. Orzeszki ziemne.
Orzeszki ziemne są bardzo popularne w wielu krajach, przede wszystkim w USA, gdzie istnieje cały kult poświęcony tym orzeszkom, w szczególności masłu orzechowemu, bez którego żaden Amerykanin nie wyobraża swojego śniadania. Orzech ten rośnie w ziemi jak ziemniak, więc do jedzenia nadają się tylko korzenie.
2. Orzechy brazylijskie.
Orzechy brazylijskie bardzo ciekawie rosną – w jednym dużym płodzie znajduje się wiele orzeszków. Gryzonie zabierają się wewnątrz owocu i jedzą orzechy, a część z nich zarywają w ziemi na zapas, tak niektóre z nich wyrastają. Drzewo orzecha brazylijskiego może żyć 500-1000 lat i osiągnąć olbrzymie rozmiary.
3. Orzechy włoskie.
To są nasze ulubione orzechy. Są po prostu skarbnicą witamin i mikroelementów. Można je jeść same i dodawać do ciast lub sałatek. To duże drzewo z podłużnymi liśćmi. Ma bardzo silny system korzeniowy, więc sadzić drzewa w pobliżu domów nie zaleca się, gdyż mogą z czasem zniszczyć fundament.
4. Kasztan.
Kasztan bardzo ładnie kwitnie i ma ciekawy kształt liści, dlatego w krajach postradzieckich często sadzi się na alejach. Nie wszystkie kasztany są jadalne. W naszym regionie jadalne kasztany rzadko można spotkać. Wcześniej ten orzech zastępował ludziom ziemniaki. A dziś jest cenionym przysmakiem, praktycznie na równi z truflami, szczególnie duże owoce.
5. Orzechy piniowe.
Nadaje się do jedzenia wyłącznie orzech piniowy z sosny syberyjskiej, która może rosnąć do trzech tysięcy lat. Pozostałe odmiany sosny nie dają jadalnych dla człowieka orzechów. Orzechy piniowe są bardzo kaloryczne, bogate w tłuszcze i węglowodany, bez względu na swoje małe rozmiary. Mają najlepszy smak się, jeśli orzechy trochę podsmażyć do pojawienia się z nich oleju.
6. Orzechy nerkowca.
Ojczyzną nerkowca jest Brazylia. Są interesujące ze względu na swoją niezwykłą formę i walory smakowe, szczególnie smaczne są, gdy lekko solone i prażone. Owoce nerkowca są podobne do jabłka, bardzo soczyste i smaczne, a sam orzech wyrasta na zewnątrz owoców. Owoc nie dociera do nas, bo psuje się za dobę po zerwaniu z gałęzi. Natomiast orzechy bardzo lubimy.
7. Kokos.
O kokosach słyszał każdy, ale nie każdy wie, że to prawdziwy orzech. Zewnętrzna część kokosa do jedzenia się nie nadaje, ale sam orzech, a raczej jej mleczko i wewnętrzna biała zawartość w kulinarii są bardzo zapotrzebowane. Rośnie palma kokosowa w ciepłych krajach na wybrzeżach oceanu.
8. Migdały.
Owoce migdałów bywają słodkie i gorzkie. Dla kulinarnych, leczniczych i kosmetycznych celów używane są tylko słodkie migdały. Ten orzech jest nie na tyle egzotyczny, jak wielu uważa. Krzewy migdałów rosną w Krymie i na południowych terenach byłego Związku Radzieckiego, a także w Azji i na Kaukazie. Ten orzech ma bardzo ciekawy i korzenny smak znajomy wielu. Dobry jest zarówno w postaci surowej, jak i kulinarnych potrawach. Ze względu na pikantny smak migdały dodawane nawet do przepisów kulinarnych niektórych napojów alkoholowych.
9. Pekan.
Pekan jest bliskim krewnym orzecha włoskiego, więc orzechy te nawet są podobne w smaku, ale pekan jest delikatniejszy i miększy. Pekan jest bardzo kaloryczny: 100 gramów orzechów zawiera 850 kalorii. Może osiągnąć średnicę 40 metrów i owocować w ciągu 300 lat. Ojczyzną tego orzecha jest Ameryka Północna.
10. Pistacja.
Ojczyzną pistacji są Iran i Irak, właśnie stąd do nas przyjeżdżają te orzechy. Drzewo pistacjowe jest niewysokie i ma niską koronę, w przeciwieństwie do innych przedstawicieli orzechów, a także liczy około 20 gatunków. Toleruje upał i mróz do 25 stopni.
11. Orzechy laskowe.
Orzech laskowy jest gatunkiem uprawnym leszczyny. Rośnie w postaci krzewu i w średnicy może osiągać 3 metrów. Owoce i liście tego rodzaju krzewów są większe niż ich dzikich leśnych braci.