11 lipca – Światowy Dzień Czekolady, czyli najsłodsze święto

11 lipca światowy dzień czekolady

Najbardziej popularny i ulubiony na całym świecie przysmak – to oczywiście czekolada. Produkt ten może podnieść na duchu, pobudzać aktywność mózgu i jest pełnoprawnym samodzielnym deserem. Nieprzypadkowo ma swoje własne święto. 11 lipca na całym świecie co roku obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. A propos, po raz pierwszy ten dzień obchodzony był przez Francuzów w 1995 roku.

Trochę historii

Czekolada to produkt owiany mitami i legendami. W różnych czasach był on używany jako lekarstwo, pieniądze, był oznaką bogactwa i arystokracji. Pierwsze wzmianki o napoju "kakao" związane są z cywilizacją Olmeków, która istniała ponad 3000 lat temu. Do przygotowania napoju mieszanka z ziaren kakaowca była rozcieńczana zimną wodą. Smak był gorzki i mało przypominał współczesny przysmak, któremu poświęcony jest Międzynarodowy Dzień Czekolady obchodzony na całym świecie 11 lipca.

Po upadku starożytnej cywilizacji na terenie Zatoki Meksykańskiej osiadły plemiona Majów. One przypisywały nasionom owoców kakaowca specjalne magiczne właściwości, a nawet czciły boga kakao. A spożywać napój mogli tylko kapłani i najbardziej godni przedstawicieli plemienia. Również Majowie używali ziaren kakao jako lokalnej waluty.

A propos, drzew w tamtych czasach nikt nie uprawiał i przez długi czas one rosły w obfitości, tworząc całe plantacje.

Po upadku cywilizacji Majów plantacjami kakaowca i całym terytorium zawładnęli Aztekowie, które również gotowali kakao-napój z mielonych ziaren z dodatkiem przypraw o nazwie "czokolatl". Później przepis się zmienił i w napój zaczęli dodawać miód, słodki sok z agawy, wanilię. Aztekowie wierzyli, że kakao jest boskim napojem, który daje uzdrowienie i przybliża człowieka do bogów.

Czekolada w Europie

Niestety droga szlachetnego napoju do Europy był krwawą. Po raz pierwszy w roku 1519 o nim dowiedział się Hiszpan Hernan Cortez. On nie tylko chciał znać przepis na napój, ale i zabił wszystkich kapłanów, którzy o nim wiedzieli. Cortez był bardzo okrutny i chciwy mimo, że Aztekowie sami podarowali mu złoto i skarby, przyjmując za posłańca z nieba.

Po powrocie do Hiszpanii Cortez, który wpadł w niełaskę króla, mógł uniknąć śmierci dzięki podarowanemu władcy napoju kakao. Od tamtej pory o boskim napoju dowiedzieli się i w innych krajach Europy.

Szczególną popularnością czekoladowy napój cieszył się we Francji i przez długi czas był oznaką dobrego smaku, arystokracji i bogactwa. I dopiero w połowie XVIII wieku stał się dostępny dla każdego Francuza.

Ciekawe fakty o czekoladzie
  1. Męski napój. Ze względu na gorzki smak kakao przez długi czas było uważane za męski napój, aż do momentu, gdy po raz pierwszy do niego dodano mleka, co sprawiło, że napój stał się bardziej delikatny i łagodny.
  2. Czekolada jest bezpieczna dla zębów. Mimo, że czekolada zawiera cukier, jej szkodliwe działanie na szkliwo kompensowane jest antybakteryjnymi właściwościami ziaren kakaowca, co sprawia, że produkt jest mniej szkodliwy niż wszelkie inne słodycze.
  3. Naturalny środek przeciwbólowy. Rzecz w tym, że kakao wywołuje produkcję hormonów szczęścia – endorfin, który nie tylko powoduje przypływ sił i energii, ale i pomaga zmniejszyć ból.
  4. Czekolada pomaga schudnąć! Naukowcy odkryli, że gorzka czekolada powoduje uczucie sytości, a także jest doskonałą alternatywą dla innych rodzajów słodyczy. Istnieje nawet dieta czekoladowa.
  5. Czekolada sprawia, że jesteśmy mądrzejsi! Kakao posiada wiele korzystnych właściwości, jedna z nich – powoduje przepływ krwi do mózgu i intensyfikuje aktywność umysłową. Dlatego uważa się, że miłośnicy czekolady są bystrzejsi niż ci, którzy rezygnują z niej.

Światowy Dzień Czekolady obchodzony 11 lipca jest najbardziej słodkim i zdrowym świętem na świecie!

 
Powiązane artykuły:
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – specjalne wydarzenia
Pomoc Humanitarna – jeden z bardzo prostych sposobów pomóc ludziom, co potrzebują koniecznych rzeczy. W artykule opowiemy o takiej dacie, jak Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.
Światowy Dzień  Życzliwości i Pozdrowień – historia święta
Spotykając człowieka, bądź to krewny, bliski przyjaciel, czy po prostu znajomy, najpierw go witamy. O doniosłości tego prostego aktu powołany opowiedzieć Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Światowy Dzień Miłości i Pocałunku – kalendarz świąt nietypowych
Najważniejsza składowa życia każdego człowieka to miłość: do siebie, do bliskiego człowieka, do rodziców, do dzieci. W artykule opowiemy, kiedy i jak odznacza się Światowy Dzień Miłości.
20 sierpnia – Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, czyli święto naszych czterołapych przyjaciół
Z każdym rokiem coraz więcej wychowanków okazują się na ulicy i dziś problem bezdomnych zwierząt dosięgnął ogromnych podziałek. O tym i powołany powiedzieć Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt, o którym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty