11 ludowych sposobów na uśmierzanie bólu zęba

Ból zęba może nie tylko zepsuć humor każdemu z nas, ale także pozbawić spokoju na długi czas. Ale jeśli w najbliższym czasie nie możemy pójść do dentysty, nie wpadaj w rozpacz. W ludowej apteczce istnieje kilka prostych i dostępnych środków, które pomogą w tej sytuacji.

Ból zęba może pojawić się w najbardziej nieodpowiednim momencie, powodując poważny dyskomfort. Nie zawsze możemy pójść do apteki i tym bardziej do dentysty, dlatego, aby nie cierpieć, trzeba mieć w swoim arsenale kilka prostych ludowych metod uśmierzania bólu zęba do wizyty u lekarza.

1. Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru

To jedna z najbardziej popularnych metod uśmierzania bólu zęba. Nadtlenek jest środkiem czyszczącym, który niszczy bakterie w jamie ustnej. Należy stosować 3% roztwór, którym trzeba płukać jamę ustną przez 30 sek. Po tym obowiązkowo przepłucz jamę ustną ciepłą wodą, a następnie wypluj ją. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie.

2. Bourbon lub whisky

burbon

Alkoholu, oczywiście nie można nazwać panaceum, ale według opinii wielu osób pomaga złagodzić ból zęba. Od razu warto zauważyć, że nie warto pić whisky, ponieważ pożądanego efektu w ten sposób nie osiągniesz. W alkoholu należy namoczyć wacik i przyłożyć go na 15 min. do chorego miejsca.

3. Ogórek

ogórek

Niespodziewanie, ale tego warzywa można użyć w celu złagodzenia bólu zęba, ponieważ ogórek ma działanie hemostatyczne i uspokajające. Najpierw trzeba przez chwilę schłodzić ogórek w lodówce, ale on nie powinien być zbyt zimny. Odetnij kawałek warzywa i umieść go na chore miejsce. Dla wzmocnienia efektu można natrzeć go solą morską.

4. Czosnek

czosnek

W tym przypadku trzeba wybrać lub nieprzyjemny zapach z jamy ustnej albo ból zęba. Czosnek posiada doskonałe właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. W medycynie ludowej jest stosowany w różnych celach, pomaga on złagodzić ból zęba. Do tego pokrój jeden ząbek, zmiażdż kawałki nożem i zostaw na 10 min, aby zaczęła wydzielać się allicyna, która ma odpowiednie działanie. Na kawałek gazy nałóż trochę czosnku i przyłóż do chorego zęba. Po tym należy przepłukać usta ciepłą wodą z solą. Przy okazji nieprzyjemny zapach usunie pietruszka.

5. Kurkuma

kurkuma

Ta przyprawa jest wykorzystywana nie tylko do celów kulinarnych, w medycynie ludowej jest również uważana za skuteczny środek. Chodzi o jej właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Kurkuma pomoże poradzić sobie z infekcjami zębów i dziąseł, a nawet ropniami. Należy zmieszać przyprawę z niewielką ilością wody, aby powstała papka. Połóż ją na wacik i przyłóż do problematycznego miejsca. Do kurkumy można również dodać 1 łyżeczkę miodu, który ma działanie antybakteryjne.

6. Roztwór soli

sól

Jeśli nie wiesz, sól jest doskonałym środkiem do zwalczania bakterii i wirusów. Do ciepłej wody należy dodać trochę soli morskiej i wymieszać do rozpuszczenia. Nabierz roztworu do ust i potrzymaj go pół minuty, a następnie wypluj. Powtórz ten zabieg kilka razy.

7. Mięta

mięta

Roślina ta nie tylko ma przyjemny uspokajający zapach, ale także jest silnym naturalnym środkiem przeciwbólowym, ponieważ zawiera mentol. W wielu domach jest herbata miętowa w torebkach, która może pomóc w uśmierzeniu bólu zęba. Zmocz saszetkę, włóż ją na kilka minut do lodówki lub zamrażarki, a następnie przyłóż do obszaru problematycznego na 20 minut. Możesz również użyć olejku miętowego, dla tego nanieś kilka kropli na wacik i przyłóż do chorego zęba.

8. Lód

lód

Nie musisz zamrażać zęba, ponieważ możesz również wpływać na inne części ciała. Kawałkiem lodu rozetrzyj miejsce między palcem wskazującym i kciukiem. To miejsce związane jest drogami nerwowymi z zębami, co pomoże zmniejszyć ból. Powtórz ten zabieg po pięciu minutach.

9. Cebula

cebula

Warzywo, wywołujące łzy, ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu można usunąć z jamy ustnej bakterie, które prowokują ból. Odetnij kawałek cebuli i przyłóż do chorego miejsca co najmniej na 5 min, a jeśli lubisz to warzywo, można je ssać lub po prostu trzymać w ustach.

10. Olejek goździkowy

masło

Jest to jeden z podstawowych ludowych pomocników w walce z problemami stomatologicznymi, bo olejek ma działanie przeciwzapalne, znieczulające, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Zawiera naturalne znieczulenie – substancję zwaną eugenolem. Przepis jest bardzo prosty: weź 0,5 l wody, dodaj do niej kilka kropli olejku goździkowego i przepłucz usta. Istnieje jeszcze jeden sposób – nanieś olejek na wacik i przyłóż do chorego zęba i obszaru wokół niego. Można też uśmierzyć ból olejkiem z drzewa herbacianego.

11. Akupresura

Akupresura

Na ciele człowieka znajduje się mnóstwo aktywnych punktów, oddziaływanie na nich pomaga radzić sobie z różnymi problemami, na przykład, bólem głowy, gwałtownym spadkiem ciśnienia, nudnościami itp. Stosować akupresurę do zmniejszenia bólu zęba należy w następujący sposób:

Opuszkami palców naciśnij na kostkę, tylko z tyłu nogi. Naciskać należy niemocno.

Określ punkt, w którym przecina się kciuk i palec wskazujący. Naciśnij na niego kciukiem drugiej ręki i przytrzymaj przez 10 min.

Kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki weź drugi palec odpowiedniej nogi. Naciskać należy na płytkę paznokciową, a dokładniej na część, która znajduje się dalej od kciuka. Czas trwania manipulacji – 2 min.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty