11 ludzi sukcesu z zespołem Downa

Istnieje błędne przekonanie, że ludzie z zespołem Downa nic nie potrafią, nie poradzą sobie w życiu, nie mogą pracować, uczyć się, odnosić sukcesy. Jednak tak naprawdę nie jest. Bohaterowie niniejszego artykułu grają w filmach, pojawiają się na wybiegach, wykładają na uczelniach.

Judith Scott

Smutna i jednocześnie zachwycająca historia Judith Scott rozpoczęła się 1 maja 1943 roku, gdy w zwykłej rodzinie z Columbus na świat przyszły bliźniaczki. Jedna dziewczynka Joyce urodziła się zdrowa, natomiast drugiej Judith, zdiagnozowano zespół Downa.

Judith Scott

Poza tym w dzieciństwie Judith na skutek płonicy (szkarlatyna) straciła słuch. Dziewczynka nie słyszała i w żaden sposób nie reagowała na to, co do niej mówili, więc lekarze uważali, że jest upośledzona umysłowo. Jedyną osobą, która ją rozumiała, była jej siostra Joyce. Dziewczynki były nierozłączne pierwszych siedem lat.

Judith Scott 2

Następnie rodzice bliźniaczek zdecydowali się na oddanie Judith do zakładu opiekuńczo-leczniczego dla dzieci upośledzonych.

Judith Scott 3

Joyce nie widziała swojej siostry w ciągu długich 35 lat. Bardzo za nią tęskniła. Co odczuwała Judith, niestety nie wiemy.

W 1985 roku Joyce znalazła swoją siostrę i zaopiekowała się nią. W zakładzie, w którym przebywała Judith, nikt nie uczył jej pisania, czytania. Siostry przeniosły się do Oakland. Joyce nie mogła pozwolić sobie na całodobową opiekę nad siostrą, więc zapisała ją do pobliskiego Centrum Artystycznego dla osób upośledzonych (Creativ Growth Art Center). Przez blisko dwa lata Judith nie wykazywała większego zainteresowania sztuką. Momentem przełomowym były zajęcia z włókiennictwa, już na jednych z pierwszych zajęć Judith zaczęła tworzyć swoje pierwsze rzeźby i kokony, budować swój indywidualny styl. Używała wszystkich dostępnych przedmiotów, krzeseł, drutów, rur od odkurzacza, a nawet kół rowerowych. Stawała się coraz bardziej wybredna w kwestii nici i przędzy. Długo wybierała kolory i tekstury.

Judith Scott 4
Judith Scott 5
Judith Scott 6
Judith Scott 7

Niebawem jej dzieła zdobyły ogromną popularność. Niektórym one się podobają, innym całkiem odwrotnie, ale wszyscy zgadzają się co do tego, że wypełnione są niesamowitą energią. Została uznana za jedną z czołowych przedstawicielek ruchu art brut – sztuki osób chorych psychicznie. Stała się pierwszą artystką z zespołem Downa, której prace umieszczono w San Francisco, w Museum of Modern Art. Jej prace można oglądać w galeriach i muzeach w Londynie i Paryżu. Kosztują około 20 tys. dolarów.

Jej siostra powiedziała o niej:

"Judith pokazała całemu światowi, jak ten, którego wyrzucono na śmietnik, może powrócić i udowodnić, że stać go na ogromne osiągnięcia".

Pablo Pineda (ur.w 1974)

Pablo Pineda

Pablo Pineda to odtwórca głównej roli w filmie "Ja, też!". Urodził się w hiszpańskim miasteczku Malaga. W dzieciństwie zdiagnozowano mu trisomię 21 mozaikową, gdzie tylko część komórek organizmu zawiera dodatkowy chromosom 21, a część ma kariotyp prawidłowy. Rodzice postanowili nie oddawać go do domu opieki, uczęszczał do szkoły, później ukończył studia, wydział – psychopedagogika.

Później zagrał w filmie "Ja, też!" – o miłości wykładowcy z zespołem Downa i zdrowej dziewczyny. Za rolę w filmie w 2009 roku otrzymał nagrodę Srebrna Muszla na festiwalu w San Sebastian.

Obecnie Pablo wykłada na uczelni w swoim mieście rodzinnym Malaga.

Pascal Duquenne (ur. w 1970 roku)

Pascal Duquenne

Pascal Duquenne – to aktor teatralny i kinowy z zespołem Downa. Od samego dzieciństwa zachwycał go teatr, grał w różnych sztukach teatralnych, a po spotkaniu z Jaco Van Dormaelem otrzymał swoją pierwszą rolę w filmie. Zagrał George’a w filmie "Ósmy dzień ", za którą otrzymał Złotą Palmę. Następnie zagrał rolę epizodyczną w filmie "Mr. Nobody".

Pascal Duquenne 2

Dziś Pascal jest prawdziwym celebrytem. Udziela licznych wywiadów, uczestniczy w różnych programach telewizyjnych. W 2004 roku król Belgii nadał mu Order Korony.

Raymond Hu

Raymond Hu

Obrazy, które rysuje artysta Raymond Hu, wywołują zachwyt wśród znawców sztuki. Rysuje zwierzęta w tradycyjnej chińskiej technice. Zainteresował się sztuką jeszcze w latach 80., gdy jego rodzice zaprosili artystę, który miał udzielać chłopczykowi korepetycji z rysunku. Wtedy to Raymond narysował swoje pierwsze dzieło: kwiaty w kubku z miarką. Następnie zaczął rysować zwierzęta.

Raymond Hu 2
Raymond Hu 3
Raymond Hu 4

Maria Langova (ur. w 1997)

Maria Langova

Maria Langova – rosyjska pływaczka z Barnaułu, mistrzyni świata. Dwukrotnie uczestniczyła w Olimpiadach Specjalnych, zdobywając złote medale. W dzieciństwie jej matka nawet nie marzyła o tym, że jej córka zostanie mistrzynią. Po prostu dziewczynka często chorowała, więc rodzice postanowili zapisać ją na basen. Maria uwielbiała pływać i wyścigi. Wtedy to właśnie matka postanowiła, że jej córka powinna zostać zawodową pływaczką.

Jamie Brewer (ur. 5 lutego 1985 roku)

Jamie Brewer

Jamie Brewer – amerykańska aktorka, która zdobyła popularność po zagraniu w kilku odcinkach serialu "American Horror Story". W dzieciństwie dziewczyna marzyła o karierze aktorskiej, zagrała w kilku szkolnych sztukach teatralnych.

Jamie Brewer 2

W 2011 roku dostała swoją pierwszą rolę. Autorom serialu "American Horror Story" bardzo się spodobała aktorka z zespołem Downa. Jest pierwszą modelką z zespołem Downa, która wystąpiła na wybiegu podczas nowojorskiego Tygodnia Mody. Zaprezentowała na sobie strój z kolekcji Carrie Hammer. Jamie Brewer aktywnie walczy o prawa osób niepełnosprawnych. Dzięki niej w stanie Teksas obraźliwy wyraz" człowiek upośledzony" zastąpiono sformułowaniem" intelektualna wada rozwoju".

Karen Gaffney (ur. w 1977)

Karen Gaffney

Karen Gaffney – jeszcze jeden przykład tego, że ludzie z zespołem Downa mogą osiągnąć sukces, podobnie jak zdrowi ludzie. Zdobyła rewelacyjne sukcesy w pływaniu.

Pokonała wpław Kanał La Manche, pokonała 14 kilometrów w zimnej wodzie (15 stopni Celsjusza). Zdobyła dwa złote medale na paraolimpiadach. 36-letnia Karen Gaffney jest pierwszą na świecie osobą z zespołem Downa, która została odznaczona tytułem honoris causa. Taki tytuł otrzymała na Uniwersytecie w Portland w USA.

Madeline Stuart

Madeline Stuart

Madeline Stuart, modelka z zespołem Downa, którą zna cały świat. Reklamuje odzież, kosmetyki, występuje na wybiegach, uczestniczy w sesjach zdjęciowych. Schudła 20 kg! Matka dziewczynki odegrała ogromną rolę w sukcesie swojej córki.

"Codziennie mówię jej, że ona jest wspaniała i wyjątkowa, ona święcie w to wierzy. Maddy bardzo siebie kocha. Może każdemu powiedzieć, jaka ona jest wspaniała".

Jack Barlow (7 lat)

Jack Barlow

7-latek został pierwszą osobą z zespołem Downa, który zagrał w "Dziadku do orzechów". Chłopak już od 4 lat uczy się tańca i po raz pierwszy pozwolono mu wyjść na scenę. Dzięki Jackowi sztuka w wykonaniu aktorów teatru w Cincinnati miała oszałamiający sukces.

Paula Sage (ur.w 1980 roku)

Paula Sage

Paula Sage jest niesamowitym człowiekiem. Po pierwsze, zdobyła kilka prestiżowych nagród za rolę w filmie "After Life". Po drugie, zawodowo uprawia netball. Po trzecie, jest aktywnym działaczem społecznym.

Noelia Garella

Noelia Garella

Wspaniałą wychowawczyni z zespołem Downa pracuje w jednym z przedszkoli Argentyny. Dzieciaki uwielbiają 30-letnią Noelię. Na początku niektórzy rodzice nie chcieli, aby ich dziećmi opiekowała się taka osoba. Jednak niebawem się przekonali, że Noelia jest wspaniałą kobietą, która potrafi dogadać się z dziećmi. Dzieciaki odbierają ją jako normalnego zdrowego człowieka.

Noelia Garella 2
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty