11 miast na świecie, w których nikt już nie mieszka

Są miasta na świecie, które zostały założone jeszcze kilka stuleci temu, ale dziś niestety z różnych przyczyn już nikt tam nie mieszka. Dlaczego?

1. Petra

petra

Wykute w skale miasto leżało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Właśnie tutaj kręcono film "Indiana Jones i ostatnia krucjata". W mieście można podziwiać zamki, świątynie i królewskie grobowce. Petra – fantastyczne miejsce, w którym poczujesz się jak bohater filmu przygodowego.

2. Palmyra

palmira

Legenda głosi, że miasto Palmyra założył król Salomon. Pod koniec XVII w. pierwsza ekspedycja angielska dotarła do ruin Palmyry. Wieloletnie wojny zrujnowały niegdyś piękne miasto. Obecnie Palmyra jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. Niestety w 2015 roku islamiści wysadzili w powietrze ruiny starożytnych świątyń Bela i Baalszamina oraz starożytnego łuku triumfalnego. Na szczęście zachował się Obóz Dioklecjana oraz Dolina Grobów.

3. Czufut-Kale

chufutkale

Czufut-kale jest jednym z najlepiej zachowanych skalnych miast Krymu. Leży na wzgórzach, których wysokość wynosi ponad 600 metrów, dlatego dość trudno jest tam się dostać. W starej części miasta Czufut-kale można zobaczyć ruiny meczetu oraz mauzoleum, ruiny domów i studnie.

4. Teotihuacán

teotiuakan

Teotihuacán to kompleks piramid zlokalizowany w zasięgu miasta Meksyk. Ze względu na lokalizację to chyba jedno z najbardziej obleganych przez turystów miejsc. Niektórzy przekonują, że w Teotihuacán można zobaczyć UFO.

5. Hashima (Gunkan-jima)

gunkandzhima

Japońska, opuszczona wyspa, na której niegdyś wydobywano węgiel. W czasach największej świetności wyspy liczba mieszkańców osiągnęła nawet kilka tysięcy osób. Kiedy węgiel stracił swoje znaczenie na rzecz ropy naftowej, koncern samochodowy, do którego wyspa należała, zdecydował o zamknięciu kopalni na Hashimie. Od roku 2009 wizyty na wyspie są dozwolone.

6. Kowloon Walled City

koulun

Miasto-osiedle w Hongkongu, które stało się azylem dla przestępców z całego świata. Wyglądało jak prawdziwa twierdza. Kowloon rozwijało się bardzo dynamicznie, a wraz z nim i przestępczość. Na kilometr kwadratowy przypadało prawie dwa miliony ludzi. W roku 1984 władze Hongkongu podjęły ostateczną decyzję o zburzeniu miasta. Stało się to 10 lat później. W jego miejscu stanął piękny park.

7. Wieś Lifta

lifta

Nieistniejąca już palestyńska wieś, która leżała przy samym wjeździe do miasta Jerozolima. Wieś została zniszczona podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, po ataku żydowskiej organizacji paramilitarnej na początku 1948 roku. Obecnie turyści mają możliwość zobaczyć jedynie ruiny meczetu i tradycyjnych domów arabskich.

8. Kolmanskop

kolmanskop

Opuszczone miasto w południowej Namibii, które rozwinęło się na początku XX wieku, po odkryciu tam diamentów. Pod wpływem różnych czynników gospodarczych i politycznych miasto zaczęło upadać. Opuszczone zostało w połowie wieku XX. Obecnie częściowo zostało wyremontowane, więc turyści mogą zobaczyć odnowione domy.

9. Kadykczan

kadykchan

Miasto zbudowane za czasów ZSRR jako osada dla górników. Po upadku Związku Radzieckiego, gdy prowadzono ograniczenie wydobycia węgla, miasto zaczęło się wyludniać. Mieszkańcy masowo opuszczali miasto ze względu na złe warunki życia. Ludność, która postanowiła zostać, była przymusowo wysiedlona, dlatego w opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione przez jego byłych mieszkańców.

10. Sanzhi

sanzhi

Tajemnicze miasteczko na Tajwanie. Opuszczone miasto miało być luksusowym kompleksem mieszkalno-hotelowym, ale nigdy nikt tu nie zamieszkał. A wszystko przez niewyjaśnione śmierci kilku robotników podczas budowy. Kolorowe budynki opuszczonego osiedla rozpadają się i niszczą.

11. Prypeć

pripyat

Miasto-widmo na Ukrainie, które niegdyś liczyło 50 tys.mieszkańców. Mieszkańców Prypeci ewakuowano po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Minęło kilkadziesiąt lat, a na ulicach wciąż leżą zniszczone rzeczy oraz dziecięce zabawki.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty