11 mitów o kremach z filtrem

Krem do opalania – niezbędny kosmetyk dla tych, kto dba o swoją skórę. W niniejszym artykule porozmawiamy o tym, jak poprawnie stosować takiego typu krem.

Na podstawie danych udostępnionych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że każdego roku coraz więcej ludzi cierpi na raka skóry. To jest spowodowane zwiększoną aktywnością słońca i dążeniem ludzi do jak najszybszego opalenia się. Dermatolodzy apelują do ludzi, aby używali kremów do opalania, jednak wokół takich kosmetyków krąży wiele mitów, dlatego większość z nas albo boi się je stosować, albo robi to w niewłaściwy sposób.

1. Mit Nr 1 – krem z filtrem jest szkodliwy

morze

Na początku uważano, że oksybenzon, który wchodzi w skład takich kremów, może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Naukowcy przeprowadzili szereg badań, które wykazały, że dana substancja negatywnie wpływa na szczury. Później natomiast udało się ustalić, że oksybenzon nie może negatywnie wpływać na organizm człowieka, nawet jeśli regularnie będziemy używać kremów do opalania.

2. Mit Nr 2 – organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D

witamina

Kremy z filtrem częściowo zatrzymują promieni UV, czyli hamuje proces wytwarzania się witaminy D. Jednak w tym miejscu warto podkreślić, że człowiek nie na całe ciało nakłada krem, oprócz tego wystarczy wystawić twarz i dłonie na słońce na 10–15 minut, by organizm wyprodukował witaminę D3.

3. Mit Nr 3 – specjalny puder może chronić przed słońcem

puder

Wielu producentów produkuje kosmetyki, które jakoby muszą chronić naszą skórę przed negatywnym wpływem słońca. Bez wątpienia, to może być prawdą w wypadku podkładu z filtrem SPF 15-30. Będzie chronić twoją twarz przed promieniami UV. Jednak puder nie może pełnić takich funkcji. Nie tworzy na naszej skórze powłoki ochronnej.

4. Mit Nr 4 – krem jest wodoodporny

krem

Nie warto się spodziewać tego, że wystarczy jeden raz nałożyć krem i będzie cię chronić w ciągu całego dnia. Krem należy nakładać co 1,5-2 godziny, a również po każdej kąpieli. Niektórzy producenci oferują kremy wodoodporne, jednak one również nie zapewniają 100% ochrony na cały dzień.

5. Mit Nr 5 – należy się chronić tylko przed bezpośrednim światłem słonecznym (promienie UVB)

okulary

Wielu ludzi uważa, że jeśli słońce jest ukryte przez chmury, to nie warto stosować kremu do opalania. Amerykańska Akademia Dermatologii przeprowadziła badania, które wykazały, że 80% promieni UV przenikają przez chmury i oddziałują na naszą skórę. Dotyczy to samo cieniu i jeśli nawet człowiek przebywa pod parasolem przeciwsłonecznym, skóra jest narażona na promieniowanie ultrafioletowe.

6. Mit Nr 6 – usta nie potrzebują ochrony

usta

Nakładając krem do opalania na twarz i ciało, dosyć często zapominamy o ustach. Jednak one również potrzebują odpowiedniej ochrony przed słońcem, aby nie pękały. Do delikatnej skóry ust stworzono specjalny balsam z filtrem SPF. Po spożyciu pokarmu i wody koniecznie trzeba ponownie nałożyć balsam.

7. Mit Nr 7 – krem należy nakładać bezpośrednio przed opalaniem się

brzuch

Dermatolodzy ciągle powtarzają, że krem do opalania należy nakładać nie tylko w trakcie opalania się, ale również za każdym razem, jak wychodzisz z domu. Słońce na plaży i na ulicach miasta niczym się nie różni. Lekarze radzą nanosić krem nie tylko na otwarte części ciała, ponieważ odzież w 100% nie blokuje przenikania szkodliwych promieni.

8. Mit Nr 8 – można używać kremu z ubiegłego roku

słońce

Nawet nieprzeterminowany krem do opalania lepiej wyrzucić. Podobnie jak artykuły spożywcze, tak też kosmetyki posiadają terminy przydatności. Co ważne, data ważności kosmetyków dotyczy produktów nowych. Data ważności kosmetyków zakłada także, że dany produkt przechowywany był w sposób właściwy, a więc w pokojowej temperaturze, raczej zacienionym i suchym miejscu itd. Jeśli zabierasz każdego dnia ze sobą krem z filtrem, który wystawiasz na słońce i ponad 30 stopni, jego data ważności automatycznie się skraca. Lekarze polecają każdego roku kupować nowy krem.

9. Mit Nr 9 – na ciało powinno się stosować taki filtr, jaki na twarz

mleczko

Wielu ludzi kupuje jeden krem do opalania, który nakłada jak na ciało, tak i na twarz. Jednak cera na twarzy jest delikatniejsza, szczególnie wrażliwa, narażona na poparzenia, więc potrzebuje szczególnej pielęgnacji i ochrony. Producenci mają w swojej ofercie specjalne kosmetyki przeciwsłoneczne do twarzy. Nigdy nie używaj balsamów i sprayów do opalania, które zawierają alkohol.

10. Mit Nr 10 – im wyższy SPF, tym lepiej

spf

Kremy z filtrem SPF 60 i wyższym wcale nie chronią lepiej niż SPF 20 i niższe. Różnica w ich skuteczności wynosi zaledwie kilka procent. Chodzi bowiem o czas, a nie o moc. Im niższy faktor, tym częściej trzeba stosować krem, bo ochrona szybko przestaje działać. Dlatego w słoneczne dni i na wakacjach najlepiej stosować filtry 50 – działają najdłużej. Jeśli stosujesz SPF15, to 7% promieniowania słonecznego dociera do skóry, a pozostałe 93% będzie blokowane przez krem. Przy SPF 30 krem przepuści 3,3% promieni UV i zablokuje prawie 97%, a przy SPF 50 jesteś zagrożony tylko przez 2% promieniowania i chroniony przed 98%. Badania wykazały, że filtr SPF 100 chroni nas przed słońcem niewiele lepiej niż SPF 50. Różnica jest minimalna, więc po co kupować droższy krem?

11. Mit Nr 11 – ludzie z ciemną karnacją lub opalone nie muszą stosować kremu przeciwsłonecznego

spf30

Wielu ludzi uważa, że jeśli osoba ma ciemną karnację albo już jest opalona, nie potrzebuje żadnego kremu przeciwsłonecznego. Naukowcy twierdzą, że ciemna karnacja jest mniej narażona na oddziaływanie promieni UV, jednak nie ma ona jakiejś szczególnej ochrony przed procesem starzenia się skóry i nowotworami. Każdy koniecznie musi nakładać krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF 30.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty