11 najdziwniejszych świątecznych tradycji z całego świata

Większość z nas spędza święta bożonarodzeniowe w gronie najbliższych przy świątecznym stole, suto zastawionym 12 pysznymi potrawami. To tradycja stara, jak świat, więc trudno uwierzyć w to, że ktoś inaczej świętuje Boże Narodzenie. Jak się okazało, zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych zakątkach świata bardzo się różnią od tych tradycyjnych, do których się przyzwyczailiśmy.

Są takie, które nieznacznie się różnią, ale są również tradycje, które mogą nie tylko rozbawić, ale też zszokować. O nich mowa w niniejszym artykule.

1. Potwory ze słomy

słoma

Każdego roku Bawarczycy podczas Bożego Narodzenia przebierają się w potworów ze słomy, którzy według mieszkańców Bawarii, są najbardziej przerażającymi istotami na świecie, i wychodzą na ulice miast, by straszyć przechodniów.

2. Martwy koń

strasznie

Oryginalny zwyczaj świątecznych rodem z Walii – Mari Lwyd, czyli "Szara klacz". Rytuał polega na odwiedzaniu kolejnych domów w danej miejscowości przez przebranych mężczyzn, którzy niosą ze sobą końską czaszkę z doczepionymi żebrami, przykrytą prześcieradłem. Mari Lwyd wyzywa gospodarza domu na pojedynek, polegający na docinaniu sobie nawzajem kolejnymi wersami tworzonymi na bieżąco.

3. Czarny Piotruś (Zwarte Piet)

pit

Czarny Piotruś, w tradycji niderlandzkiej to pomocnik św. Mikołaja, który rozdaje dzieciom prezenty. Łatwo go rozpoznać po wymalowanej na czarno twarzy, czerwonych ustach, kręconych włosach, złotych kolczykach. Współcześnie postać ta budzi wiele kontrowersji wśród Holendrów. Niektórzy z nich uważają, że Czarny Piotruś to rasizm.

4. El Caganer

el kaganer

Hiszpania słynie z oryginalnych zwyczajów świątecznych i jeden z nich to El Caganer – tradycyjna katalońska świąteczna figurka przedstawiającą postać w trakcie robienia kupy. Rolnicy święcie wierzą w to, że jeśli Caganera zabraknie w bożonarodzeniowej szopce, to w następnym roku plony będą bardzo ubogie, gdyż Caganer jest symbolem szczęścia, bogactwa i obfitości.

5. Rolki

rolki

Mieszkańcy Caracas (Wenezuela) świętują Boże Narodzenie w dużym towarzystwie, na ulicy, mając na nogach rolki. Wenezuelczycy zakładają rolki i jadą na Mszę do kościoła.

6. Caga Tio

kagatio

Kolejna dziwna tradycja rodem z Katalonii – Caga Tio, czyli Pieniek, robiący kupę. Drewniany pień z oczami, wielkim uśmiechem i czerwonym beretem jest praktycznie wszędzie. W Święta dzieci uderzają w Caga Tió, by ten wypróżnił się prezentami i słodyczami.

7. Krampus

krampus

Kiedy grzeczne dzieci czekają na Mikołaja, niegrzeczne drżą ze strachu przed jego bratem Krampusem. Wygląda on jak demon, ma rogi i bije niegrzeczne dzieci rózgą, a czasami nawet porywa je, aby później zjeść na obiad.

8. Yule Cat

kot

W Islandii wszystkie dzieci drżą ze strachu przed kotem Yule. Zgodnie z legendą, Yule Cat zje każdego, kto nie dostanie nowego wełnianego ubrania do Bożego Narodzenia.

9. Pajęczyna na choince

dekor

Według jednej z ukraińskich legend, uboga wdowa i jej dzieci nie mogły sobie pozwolić na udekorowanie świątecznego drzewka. Pierwszego dnia świąt podekscytowane dzieci obudziły swoją matkę, krzycząc, że drzewko już jest ozdobione. Okazało się, że dekoratorem został pająk, który w nocy spowił choinkę w migoczącą w świetle pajęczynę. Dziś niektórzy Ukraińcy również traktują pajęczynę jako swoistą ozdobę choinkową.

10. Wiedźma Befana

befana

We Włoszech prezenty zamiast Św. Mikołaja rozdaje brzydka wiedźma Befana. Legenda głosi, że Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa i zaproponowali, aby się przyłączyła do nich. Odmówiła, bo miała dużo prac domowych do zrobienia. Po pożegnaniu jednak poczuła, że popełnia błąd, więc postanowił pójść i odnaleźć ludzi, którzy ją odwiedzili.

11. Grýla

grylya

Kolejna przerażająca postać, tym razem rodem z Islandii. W Boże Narodzenie Grýla schodzi z gór w poszukiwaniu niegrzecznych dzieci, które ugotuje w swym kotle.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty