11 niedokończonych obrazów, które i tak stały się arcydziełami

Istnieją obrazy, na których duże znaczenie mają szczegóły, i płótna, które stały się arcydziełami, mimo że nie zostały jeszcze ukończone. Brzmi to dziwnie, ale zrozumiesz wszystko, kiedy spojrzysz na te dzieła.

Uważa się, że jeśli praca nie została w pełni wykonana, to nie ma żadnej wartości. To twierdzenie obalają niedokończone obrazy, które zostały uznane za prawdziwe arcydzieła, co wpłynęło na ich wartość. Istnieją prace, które artyści po prostu nie zdążyli skończyć, a są i takie, na których celowo pozostawiono puste miejsca. Spójrz na te obrazy i oceń je sam.

1. "Głowa młodej kobiety"

Głowa młodej kobiety

Niezwykle utalentowany Leonardo da Vinci lubił eksperymentować i tworzyć coś wykraczające poza ogólnie przyjęte ramy. Artysta uważał za swojego nauczyciela pisarza i uczonego Pliniusza Starszego, który w tym czasie podziwiał niedokończony obraz Afrodyty w wykonaniu wielkiego artysty Apellesa. To stało się dla da Vinci impulsem do stworzenia swojego niepowtarzalnego arcydzieła, które można zobaczyć w Nowym Jorku w Metropolitan Museum.

2. "Uliczka w Auvers-sur-Oise"

Uliczka w Auvers sur Oise

W Paryżu w 1891 roku w Salonie Niezależnych ten obraz był wystawiony pod tytułem "Miasteczko (ostatni szkic)". Napis w nawiasie oznacza, że praca była uznana lub za niedokończoną, lub za szkic do wykonania obrazu, który nie został namalowany. Vincent Van Gogh wystawił swoje dzieło w 1980 roku (rok jego śmierci). Obraz jest niedokończony i reprezentuje styl non-finito, który został wynaleziony 300 lat wcześniej. Niektórzy historycy sztuki uważają, że niebo nie jest dopisane z powodu śmierci Van Gogha, ponieważ on raczej zrobiłby to wgłębieniami, a nie tylko niebieskimi plamami.

3. "Arlekin"

Arlekin

W twórczości Pablo Picasso często można spotkać postaci сommedia dell'arte, co jest szczególnie widoczne w okresie po pierwszej wojnie światowej. Jednym z ulubionych bohaterów jest Arlekin. Na tym obrazie można zobaczyć nie tylko portret, ale także pewne przedstawienie teatralne. Picasso starannie opracował twarz bohatera, wykorzystując różne poziomy nakładania farby, co pozwoliło podkreślić jego realizm. Podobnie jak wiele obrazów z tej listy, ta praca znajduje się w Nowym Jorku w Metropolitan Museum.

4. "Portret Marii Munch"

Portret Marii Munch

Austriacki malarz Gustav Klimt tworzył obrazy w stylu secesyjnym, dodając obrazom elementy zmysłowości i erotyzmu. Na obrazie przedstawiona jest Maryja, która popełniła samobójstwo, strzelając sobie w pierś. Powodem jej czynu było rozstanie z ukochanym. Poprzednie dwie opcje zostały odrzucone przez jej krewnych. Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedano za około 18,8 miliona funtów.

5. "Doża Alvise Mocenigo przed Zbawicielem"

Doża Alvise Mocenigo

Włoski artysta Jacopo Tintoretto kolejne swoje dzieło zostawił w niedokończonej formie. Wymalował tylko poszczególne elementy, aby pokazać swoim uczniom, jak należy przeprowadzać przygotowania do pracy. Przy okazji, był pierwszym, który zastosował technikę gruntowania płótna przed nałożeniem farby. Ma ten obraz jeszcze jedną cechę – artysta malował raz bez wstępnego szkicowania elementów. Znajduje się dzieło w Metropolitan Muzeum w Nowym Jorku.

6. "Portret Ateneum"

Portret Ateneum

Amerykański artysta Gilbert Stuart na prośbę żony prezydenta stworzył portret George'a Washingtona, ale celowo go nie skończył. Nawiasem mówiąc, właśnie ten obraz przedstawiny jest na banknocie o nominale jednego dolara. Po śmierci prezydenta artysta wzbogacił się na jego portretach, ponieważ wiele Amerykanów chcieli mieć taki obraz. Teraz portret jest współwłasnością Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie i Narodowej Galerii Portretu w Waszyngtonie.

7. "Portret Marianny de Silva y Sarmiento, księżnej Huescar"

Portret Marianny

Anton Raphael Mengs w 1775 roku stworzył portret hiszpańskiej szlachcianki, gdy ona była w drugim małżeństwie. Krytycy podzielili się na dwie grupy: niektórzy uważają, że obraz jest gotowy, i twarz kobiety jest zasłonięta welonem w cielistym kolorze. Inni wątpią w to, zastanawiając się, dlaczego są ukryte cechy księżnej. Na to istnieje dwie wersje: zasłonić twarz poprosiła sama Marianne lub to było zrobione po ukończeniu portretu. Ten obraz znajduje się w Nowym Jorku w Metropolitan Museum. Nie można nie wspomnieć legendy o istnieniu ukończonego obrazu, który również namalował Anton Raphael Mengs, ale dowodów na to nie istnieje.

8. "Portret Emilii, Lady Cahir"

Portret Emilii

Thomas Lawrence został zainspirowany lady Cahir podczas przedstawienia teatralnego. On tworzył obraz, będąc, według jego słów, w przypływie głupoty. Autor przedstawia na płótnie podwójny obraz jednej postaci, demonstrując różnicę w nastroju kobiety i swojej własnej jej wizji. Nadal nie jest jasne, dlaczego portret pozostał niedokończony. Co ciekawe, pani Emilia była z artystą aż do jego śmierci, i on wskazał w testamencie, aby zachowała dla siebie obraz, ale jego wola nie została wykonana, więc zobaczyć płótno można w Nowym Jorku w Metropolitan Museum.

9. "Święta Barbara"

Święta Barbara

Wielki holenderski malarz Jan van Eyck był autorem tego niedokończonego obrazu, ale wszyscy go uważają za "zakończony". Na obrazie przedstawiona jest święta Barbara, którą ojciec uwięził w wieży, aby uchronić ją przed światem zewnętrznym i wielbicielami, którzy mu się nie podobali. Szczegóły, namalowane przez artystę, są symbolem świata rzeczywistego, a wszystkie pozostałe – pokazują więzienie, w którym była ukryta Barbara. Oryginalny obraz jest przechowywany w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii. Słynny historyk sztuki nazywa to dzieło "alegorią niekompletności", czyli mistrz celowo dodał mu szczegółów dla ucieleśnienia idei.

10. "Salvator Mundi"

Salvator Mundi

Zbawiciela Świata malowałó mnóstwo artystów, spośród nich Leonardo da Vinci, Tycjan. Pracę nad swoją wersją zaczął również niemiecki malarz i grafik Albrecht Dürer, ale nie udało się mu zakończyć ją. Wszystkiemu wina była epidemia dżumy, z powodu której artysta musiał zmienić miejsce zamieszkania. Po tym jak wrócił i spojrzał na obraz, postanowił go nie kontynuować i pozostawić w niekończonym stanie. W przyszłości będzie go używał jako pomoc do nauczania dla swoich uczniów. Obecnie dzieło znajduje się w Nowym Jorku w Metropolitan Museum.

11. "Madonna Manchesterska"

Madonna Manchesterska

Przez długi czas nikt nie mógł ustalić, kto jest autorem tego dzieła, dopóki jeden z kolekcjonerów nie poznał w nim stylu Michała Anioła. Autorstwo zostało potwierdzone po przeprowadzeniu kilku specjalnych badań. Historycy sztuki uważają, że niedokończonna forma dodaje Madonnie szczególnego uroku i tajemniczości. Postacie w tle są symbolem zła i niepewności jutra. Zobaczyć obraz można w Londyńskiej Galerii Narodowej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty