11 okropnych faktów o obgryzaniu paznokci, które sprawią, że od razu przestaniesz to robić

... jeśli oczywiście nie lubisz codziennie pochłaniać około 10 milionów bakterii.

1. Pod Twoimi paznokciami jest dużo bakterii.

ręka

Pod paznokciami gromadzi się brud i jest to wspaniałe miejsce do rozwoju różnych bakterii, grzybów. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zarazków znajdujących się pod paznokciami jest Staphlococcus aureus, który może wywoływać infekcje skóry, takie jak wrzody i ropnie.

2. Kiedy ssiesz palca i obgryzasz paznokcie, to miejsce staje się jeszcze większym zagłębiem bakterii.

ręka

W 2007 roku tureccy naukowcy zbadali 59 osób, aby sprawdzić, czy obgryzanie paznokci ma rzeczywisty wpływ na transport bakterii do jamy ustnej. Sprawdzali ślinę w poszukiwaniu bakterii, takich jak Escherichia coli i wielu innych… I wiecie co? 76% osób, które obgryzały paznokcie, uzyskało wynik pozytywny, w porównaniu do reszty badanych, którzy nie byli nosicielami. Więc jeśli nie chcesz spędzić połowy swojego życia, zastanawiając się skąd twoje problemy związane z częstym odwiedzaniem toalety, już dziś przestań obgryzać paznokcie.

3. Jeśli obgryzasz paznokcie, istnieje prawdopodobieństwo, że uszkodzisz zęby.

ręka

Kto by pomyślał, że z pozoru takie niezbyt inwazyjne obgryzanie może mieć wpływ na zniszczenie uzębienia?! W historii zdarzyły się przypadki, że ta czynność spowodowała złamanie zębów, utratę ich.

4. W ogóle szybciej stracisz swoje zęby.

proszek

Zestresowany człowiek nie tylko obgryza paznokcie, ale również zgrzyta zębami przez sen. W medycynie to się nazywa bruksizm, to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujący najczęściej w nocy. To negatywnie wpływa na jamę ustną, w tym też zęby.

5. Jeśli nosisz aparat na zębach i obgryzasz paznokcie, możesz go uszkodzić.

aparat na zębach

Dr Ansa Akram, stomatolog z Uniwersytetu w Bristolu, powiedziała amerykańskiemu serwisowi: "Osoby uzależnione od obgryzania, które noszą aparat na zębach, same sobie szkodzą. To naprawdę ryzykowne! Ten nawyk nie tylko może spowodować uszkodzenie sprzętu, ale może również powodować lub zwiększać resorpcję korzeni zębów, czyli generalnie łatwiej o ich wypadnięcie."

6. Obgryzanie paznokci może spowodować cofanie się dziąseł.

rot

Gdy następnego razu zechcesz obgryzać paznokcie, przypomnij sobie przypadek wspomniany w raporcie dr Carlene B. Krejci, która zajmowała się dzieckiem, cierpiącym z powodu bolących dziąseł nabrzmiewających pod jednym z zębów. Jak się okazało, w dziąśle były paznokcie, które doprowadziły do takiego stanu!

7. Obgryzanie paznokci może też prowadzić do brzydkiego zapachu z ust.

zapach

Obgryzanie paznokci może prowadzić do halitozy, czyli nieświeżego oddechu. Jest jednym z objawów chorób jamy ustnej i narządów wewnętrznych. W jamie ustnej jest bardzo dużo bakterii, więc nie warto zwiększać ich ilość, obgryzając paznokcie.

8. Jeśli obgryzasz paznokcie, wiedz, że na końcówkach palców może pojawić się ropa.

obgryzasz paznokcie

Często gdy obgryzasz paznokcie, zrywasz także skórę wokół nich. I tutaj pojawia się poważny problem. Zanokcica ( paronychia) – rodzaj ropowicy, zapalenie ropne związane z zakażeniem wałów paznokciowych, wokół paznokci palców dłoni. Możesz doprowadzić do pojawienia się małych ran, które niesamowicie bolą i są wypełnione ropą. Można porównać to do opryszczki na palcu. Można to wyleczyć za pomocą pigułek, ale czasami trzeba usunąć ropę chirurgicznie!

9. Może doprowadzić do opryszczki.

opryszczka

Tak, wiemy, że to brzmi bardzo poważnie, ale sami się nad tym zastanówcie. Opryszczka pojawia się nie tylko na skutek obniżenia odporności organizmu i przeziębienia, ale również wtedy, gdy bakterie trafiają do jamy ustnej.

10. Lakier do paznokci jest toksyczny.

lakier

Mnóstwo lakierów do paznokci zawiera formaldehyd – substancja używana do balsamowania ciał zmarłych. Profesor Uniwersytetu Yale David Kutz przeprowadził następujące badania: u różnych studentów pobrano próbki tego, co się znajduje pod ich paznokciami. Okazało się, że u studentów z pomalowanymi paznokciami jest mniej bakterii. Lakier rzeczywiście chroni paznokcie przed brudem, ale nie musi trafiać do naszego organizmu.

11. I ostateczny argument: twoje paznokcie mogą nigdy nie odrosnąć.

twoje paznokcie

Przewlekłe obgryzanie paznokci może uszkodzić łożysko paznokcia, które po odsłonięciu prowadzi do nieodwracalnego skracania. Czy tego właśnie chcesz dla siebie?

źródło:Buzzfeed
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty