11 osobliwości ludzkiej anatomii
1. Nasz język
Jak myślisz co jest wspólnego między twoim językiem, trąbą słonia a ramionami ośmiornicy? Są przykładem unikalnej struktury nazywanej mięśniowym hydrostatem. W hydrostacie mięśniowym różne mięśnie znajdują się w płaszczyznach ortogonalnych i w sposób antagonistyczny oddziaływają jeden na drugiego, czyli mięśnie mogą przeplatać się w taki sposób, że tworzą macierz. Mogą funkcjonować bez pomocy szkieletu. Ludzki język to nasz najsilniejszy mięsień. Oczywiście biorąc pod uwagę stosunek siły do jego wielkości. On na pewno nigdy się nie zmęczy. Twój język jest nie tylko bardzo silny, ale również i giętki. Jeśli by twój język miałby rozmiary słonia, to mógłby karczować drzewa.
2. Kość gnykowa
Jedyną kością, która nie jest połączona z inną i nie zależy od funkcjonowania innych części szkieletu jest tzw. kość gnykowa. Ma ona kształt litery V i zawieszona jest poniżej żuchwy. Połączona jest z gardłem i niektórymi mięśniami. Złamanie kości gnykowej może spowodować zgon. Chociaż zrobić to jest dosyć trudno.
3. Rynienka podnosowa
Mało kto z nas wie, jakie funkcje pełni rynienka podnosowa. Najbardziej rozpowszechniona wersja: Bóg zsyła do każdego dziecka w łonie matki anioła, który przekazuje mu słowa prawdy. Przed narodzeniem, dotyka miejsca nad wargą dziecka i wszystko co zostało mu powiedziane, jest zapominane. Jeśli zapomnieć o legendach i mitach, to rynienka podnosowa powstaje w miejscu połączenia wyrostków szczękowego i nosowego środkowego. Nieprawidłowe połączenie struktur twarzoczaszki w embriogenezie, między innymi wspomnianych wyrostków szczękowego i nosowego środkowego, może doprowadzić do rozszczepu wargi górnej obejmującego też rynienkę podnosową. Długa rynienka podnosowa jest cechą dysmorficzną. Starożytni Rzymianie uważali to miejsce za jedno najbardziej czułych miejsc ludzkiego ciała, stąd jego nazwa, oznaczająca "całować, kochać"
4. Twoje włosy
Mówią, że po śmierci włosy ludzkie nadal rosną. Ten fakt nie został potwierdzony przez naukowców, jednak udowodniono, że ani włosy, ani paznokcie po śmierci nie rosną. Skóra natomiast w wyniku odwodnienia staje się gładką i wydaje się, że włosy są dłuższe.
Włosy – to dziwne połączenie życia i śmierci. Cebulki pobudzają włosy do porostu. Włosy składają się z różnych zrogowaciałych komórek – keratyny, która wchodzi w skład zrogowaciałej warstwy skóry i paznokci. Jeśli twoje włosy mają szary odcień, to oznacza, że komórki pigmentowe niepoprawnie funkcjonują.
5. Twoje paznokcie
Zauważyłaś, że paznokcie u rąk rosną szybciej niż u nóg. To jest uwarunkowane wzajemnie powiązanymi procesami ewolucyjnymi między długością twoich paliczków (kości tworzące przednią część stopy, palców stóp i palców rąk) a szybkością wzrostu paznokci. Końce palców u nóg są krótsze od końców palców u rąk. Dlatego właśnie paznokcie u rąk rosną szybciej niż u nóg. Paznokieć palca środkowego będzie rosnąć szybciej niż paznokieć małego palca. Nauka tłumaczy to zjawisko w następujący sposób: w wyniku procesów ewolucyjnych człowiek nie potrzebuje więcej pazurów.
6. Twoja bioluminescencja
Możemy widzieć, jak świecą się meduzy i planktony, jednak czy człowiek tak potrafi? Odpowiedź brzmi: tak. Człowiek może się świecić pod wpływem zachodzących w organizmie procesów metabolicznych. Gdy w 2009 roku japońscy naukowcy stworzyli kamerę, która jest 1000 razy czulsza od oka ludzkiego, nauce udało się nakręcić to zjawisko. Człowiek najbardziej się świeci po obiedzie, wieczorem, w okolicy policzek, szyi i czoła.
7. Twoje wędrujące białka
Kinezyny – rodzina białek motorycznych (tzw. białek kroczących). Ich zadaniem jest transportowanie cząsteczek do określonych komórek. Kinezyny pokonują własny mikro szlak, na początku, którego znajdują się dwie struktury, mianowane "nogami".
8. Sonic hedhegoh
Co może być bardziej skomplikowanego od biologii (cytologii) komórek. A jeśli mówić dokładnie, od biologii komórek naszego mózgu. W 1993 roku naukowcy odkryli białko, które może rozwijać różne szczególności komórek nerwowych. Nazwa tego białka pochodzi od bohatera gier komputerowych i wideo firmy Sega, niebieskiego jeża Sonica (oryg. Sonic the Hedgehog). Sam gen otrzymał tę nazwę, ponieważ embriony mutantów muszek owocówek pozbawione funkcjonalnej kopii genu hh pokryte są cienkimi wypustkami, co budziło skojarzenie z jeżami. Naukowcy zdecydowanie mają wspaniałe poczucie humoru.
9. Twoja wątroba
W dobie powszechnych zanieczyszczeń środowiskowych wątroba cierpi najbardziej. Istnieje wiele czynników, które mogą uszkadzać wątrobę – należą do nich przede wszystkim alkohol, niewłaściwa dieta, leki, czynniki toksyczne oraz wirusy. Na szczęście wątroba ma duże zdolności regeneracyjne, po chirurgicznym usunięciu nawet 75% masy wątroby obserwuje się zachowaną jej funkcję, a co więcej, po kilkunastu tygodniach dochodzi do odbudowy masy wątroby. Więc zadbaj o ten ważny narząd, wypij szklankę soku zamiast kielicha wina.
10. Narząd Jacobsona, narząd przylemieszowy
Istnieją narządy, bez których organizm nie może funkcjonować. Jednak również są takie, bez których człowiek może spokojnie żyć. Do nich należą: wyrostek robaczkowy, mały palec, kość ogonowa. Jednak na pewno nigdy nie słyszałeś o narządzie womero-nasalnym. Niegdyś uczestniczył w kształtowaniu zachowania płciowego i był związany z emocjonalną sferą człowieka. Dziś natomiast doskonale wiemy, że wcale nie jest nam potrzebny. W żaden sposób nie jest związany z mózgiem. Między naukowcami toczą się spory, czy w ogóle potrzebny ten narząd z taką długą nazwą. Wiadomo jedynie, że narząd Jacobsona reaguje na steroidowe womeroferyny.
11. Atrakcyjność fizyczna
Jeśli już mowa o feromonach...
Kobiety i mężczyźni mają wiele wspólnego. Narządy płciowe w łonie matki zaczynają się kształtować dopiero w 5 miesiącu ciąży. Każdy z nas ma narząd płciowy podobny do narządu płciowego partnera. Łechtaczka – to mikropenis kobiety. Gruczoł krokowy – nie jest na tyle korzystny w porównaniu z kobiecą pochwą. Między innymi jest jej kopią.