11 porad dla tych, kto chce zrobić naprawdę bombowy kadr

Jak zrobić wspaniałe zdjęcie? Na ten temat można przeczytać mnóstwo artykułów. Nasza Redakcja już publikowała artykuł o dziewięciu zasadach idealnego zdjęcia, dziś chcemy uzupełnić listę korzystnych i skutecznych porad – korzystając z nich będziesz mogła zrobić realnie bombowe zdjęcia!

Framing\ Ramka (obramowanie)

Wykorzystaj elementy, które ciebie otaczają, aby stworzyć naturalną ramkę dla swego zdjęcia (taka ramka nie musi otaczać kadru od wszystkich 4 stron). To może być okno, drzwi, drzewa, gałęzie. Bardzo ważne: ramka nie musi skupiać na sobie całą uwagę.

Framing
Framing 2
Framing 3
Framing 4

Ruch w kadrze

Jeśli fotografujesz obiekt w czasie ruchu, pozostawiaj z przodu wolną przestrzeń – dzięki temu twoje zdjęcie będzie bardziej dynamicznym.

Ruch w kadrze 1
Ruch w kadrze 2
Ruch w kadrze 3
Ruch w kadrze 4

Kierunek

Nasz mózg odczytuje informację z lewa na prawo, dlatego najlepiej umieścić główny przedmiot po prawej części kadru.

Kierunek
Kierunek 2
Kierunek 3
Kierunek 4

Punkt zdjęcia

Eksperymentuj z perspektywą – w taki sposób zademonstrujesz inne spojrzenie na obiekt, który fotografujesz, a również złapiesz taki punkt, który sprawi, że twoje foto będzie oryginalnym.

Punkt zdjęcia
Punkt zdjęcia 2
Punkt zdjęcia 3
Punkt zdjęcia 4

Negatywna przestrzeń

W fotografii istnieją dwie przestrzenie:

  • Pozytywna (na niej jest przedstawiony główny obiekt);
  • Negatywna (zazwyczaj to tylne tło, plan).

Nie zapominaj uwzględniać to, co jest przedstawione na negatywnej przestrzeni, aby ono nie zepsuło, a podkreśliło zalety fotografii.

Negatywna przestrzeń
Negatywna przestrzeń 2
Negatywna przestrzeń 3
Negatywna przestrzeń 4

Głębia

Ten element sprawi, że twoje zdjęcie będzie bardziej objętościowym i nasyconym. W tym celu możesz wykorzystać:

  1. Linie równoległe, które podczas usuwania dążą do jednego punktu.
  2. Mgła, która podczas usuwania staje się bladą; w tym wypadku wydaje się, że zdjęcie jest niby złożone z kilku warstw.
  3. Tonalność kadru (przekazanie objętości za pomocą koloru; ciemne przedmioty wydają się bardziej przybliżonymi, a jasne – niby znajdują się dalej).
  4. Głębia ostrości (rozmazane tylne tło: w tym wypadku ostre obiekty odbierane są jako blisko znajdujące się, a rozmazane – daleko).
Głębia
Głębia 2
Głębia 3
Głębia 4

Przedni plan

Jeśli chcesz, aby twój kadr był głębokim, nie zapominaj o przednim planie: jeśli dodasz jakiś obiekt, to widz patrząc na twoje zdjęcie, będzie czuć się uczestnikiem akcji, która toczy się na twoim zdjęciu.

Przedni plan
Przedni plan 2
Przedni plan 3
Przedni plan 4

Odzwierciedlenie i cień

Dane elementy sprawiają, że zdjęcie staje się ciekawsze, a czasami dramatyczne. Również za pomocą odzwierciedlenia i cieniu możesz stworzyć dialog między obiektem a odzwierciedleniem (cienią).

Odzwierciedlenie i cień
Odzwierciedlenie i cień 2
Odzwierciedlenie i cień 3
Odzwierciedlenie i cień 4

Makrofotografia

Brzmi nieco nieprawdopodobnie, jednak fakt pozostaje faktem – kropla wody na soczewce smartfonu, nieźle sobie radzi z rolą makro-obiektywu. Wody na obiektywie powinno być niedużo, najlepiej, aby kropelka trafiła w środek. W innym wypadku zdjęcie będzie spotwornione.

Makrofotografia

"Złota" i "niebieska" godzina

"Złota godzina" – to pierwsza godzina po wschodzie słońca i ostatnia godzina przed zachodem słońca. W tym czasie zmniejsza się kontrast, światło staje się delikatne, z bardziej ciepłym odcieniem. Za pomocą tego online licznika możesz określić dokładny czas nadejścia "złotej godziny".

godzina
godzina 2
godzina 3

"Niebieska godzina" trwa 20-30 minut po zachodzie słońca i od razu po wschodzie słońca. W tym momencie światło staje się intensywnie błękitne. Tutaj możesz się dowiedzieć, kiedy w tym miejscu, w którym planujesz robić zdjęcia, nastąpi ta magiczna pora.

godzina 4
godzina 5
godzina 6

Ćwiczenie, ćwiczenie, a później – eksperymenty

Po tym, gdy opanujesz główne zasady kompozycji, nie bój się eksperymentować: w taki sposób otrzymasz nie tylko unikalny kadr, ale również będziesz mogła stworzyć własny styl.

Ćwiczenie
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 3
Ćwiczenie 4
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty