11 rzeczy codziennego użytku, które należy wyrzucić w celu poprawy zdrowia
Chcesz poprawić zdrowie? Musisz nie tylko kupić nowe rzeczy, ale także wyrzucić niektóre stare, które negatywnie wpływają na twoje samopoczucie.
1. Stare plastikowe pojemniki na żywność
Jeśli masz w swojej kuchni pojemniki GN z poliwęglanu, wyrzuć je natychmiast! Najlepiej zainwestować w nowe, szklane pojemniki, które nie zawierają żadnych tworzyw sztucznych. Ciepło, wraz ze zużyciem przez wielokrotne mycie może zwiększyć ilość chemikaliów wyługowanych z pojemników, więc korzystanie ze starych plastikowych pojemników nie jest dobrym pomysłem.
2. Odświeżacze powietrza
Chociaż dziś coraz więcej producentów odświeżaczy powietrza oświadcza, że nie dodaje do swoich wyrobów ftalany (głównym zadaniem związków chemicznych jest sprawienie, by zapach odświeżaczy powietrza utrzymał się przez długi czas), ale jednak niektóre z nich nadal mają w swoim składzie toksyczne związki, które mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Ftalany działają toksycznie na układ rozrodczy oraz sprzyjają rozwojowi nowotworów.
3. Mydła antybakteryjne
Stosowanie mydła antybakteryjnego może w dłuższej perspektywie przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. Zawiera związki przeciwbakteryjne, takie jak triklosan, który zaburza gospodarkę hormonalną i może powodować oporność na antybiotyki.
4. Buty treningowe
Producenci zalecają wymianę butów do biegania po około 400–500 kilometrach. Wielu biegaczy biega 40-50 kilometrów tygodniowo. W takim wypadku zmiana jest konieczna co 2–3 miesiące. Pogorszenie właściwości amortyzacyjnych powoduje większe obciążenie stawów i ścięgien, co z kolei jest przyczyną częstych kontuzji. Jeśli biegasz nieregularnie, buty należy wymieniać co 6 miesięcy.
5. Szczoteczka do zębów
Jeśli myjesz zęby dwa razy dziennie, to ona bardzo szybko się zużywa. Stomatolodzy zalecają wymieniać szczoteczkę do zębów co 3 miesiące. Po tym czasie włosie szczoteczki ulega odkształceniu i zużyciu. Z tego powodu traci możliwość dokładnego oczyszczania zębów z płytki oraz skuteczność docierania do każdego zakamarka jamy ustnej, na skutek czego może dojść do próchnicy.
6. Resztki jedzenia w lodówce
Jeśli chodzi o pokarm, zawierający składniki pochodzenia zwierzęcego, to należy go jak najszybciej zjeść, zamrozić albo wyrzucić. Spożycie jedzenia, zarażonego listeriozą, może być przyczyną poronienia, czerwonki bakteryjnej i nawet powodować zgon. Właśnie dlatego należy regularnie sprawdzać termin przydatności żywności, która znajduje się w twojej lodówce i pozbywać się zepsutych produktów.
7. Brudny pojemnik na soczewki kontaktowe
Przechowywanie soczewek kontaktowych w brudnym pojemniku może być przyczyną różnych chorób infekcyjnych oczu. Pojemnik na soczewki należy wymieniać co trzy miesiące i codziennie czyścić. Jeśli nie będziesz tego robić, to może dojść do owrzodzenia rogówki oka.
8. Przeterminowany krem przeciwsłoneczny
Jeśli chodzi o krem przeciwsłoneczny, to w jego przypadku termin przydatności ma ogromne znaczenie. Struktura związków chemicznych, które blokują negatywny wpływ promieni UV, z czasem ulega zniszczeniu i rozkładowi, więc krem nie chroni nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nawet jeśli nałożymy grubą warstwę kosmetyku.
9. Stary błyszczyk do ust
Kosmetyki do ust są prawdziwym siedliskiem bakterii, zwłaszcza jeśli przechowujemy je w warunkach, sprzyjających ich rozmnażaniu. Bakterie mogą się przedostać z błyszczku do naszego organizmu nawet przez drobne pęknięcie na ustach. Błyszczyk do ust należy wymieniać co 6 miesięcy.
10. Plastikowa deska do krojenia
Krojenie produktów na plastikowej desce może być bardzo niebezpieczne. Już po pierwszym użyciu na jej powierzchni zostają ślady po nożu. Jak tylko bakterie trafiają do zarysowań, zaczynają się intensywnie rozmnażać, więc najlepiej zainwestować w dobrą drewnianą deskę do krojenia, ponieważ zawiera żywice, która jest naturalnie antybakteryjna.
11. Urządzenia elektroniczne
Nie musisz wyrzucać swego smartfona, ale tylko od czasu do czasu go odkładać. Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań doszli do wniosku, że częste korzystanie z telefonu ogłupia, może powodować agresję, depresję i nawet urojenia.
Szczególnie dotyczy to osób, które non stop korzystają z telefonu albo jednocześnie z kilku urządzeń elektronicznych. Naukowcy przekonują, że każdy z nas powinien przynajmniej kilka razy w tygodniu przeprowadzać sobie cyfrowy detoks – kilka godzin bez telefonu, czy tabletu sprawi, że poczujemy się znacznie lepiej.