11 sposobów na sprawdzenie autentyczności klejnotów

Aby nie stać się ofiarą oszustwa przy zakupie klejnotów, musisz znać istniejące metody sprawdzania autentyczności. Istnieją porady, które można wykorzystać bezpośrednio w sklepie przed dokonaniem zakupu.

Według statystyk około 30% sprzedawanych klejnotów są podróbkami. Istnieje ogromna liczba sposobów, aby wydać zwykłą biżuterię za drogocenne wyroby jubilerskie, więc znajomość sposobów sprawdzania autentyczności kamieni szlachetnych i metali będzie bardzo pożyteczna.

Jak sprawdzić metal?

Aby nie kupić srebra zamiast białego złota lub innego pozłoconego metalu, trzeba znać proste wskazówki.

1. Próba i stempel

Próba i stempel

Przy wyborze drogocennych wyrobów jubilerskich należy przyjąć regułę sprawdzenia próby i stempla. Warto przypomnieć, że dzięki cyfrom na próbie można określić, ile metalu szlachetnego jest w wyrobie, w tym celu należy umieścić przecinek po drugiej cyfrze. Na przykład, 958. próba złota pokazuje, że czystego metalu jest 95,8%. Ważne jest, aby dane były wyraźnie wygrawerowane, i można byłoby łatwo odczytać je, w przeciwnym przypadku lepiej zrezygnować z zakupu i wybrać coś innego. W sieci jest informacja o tym, jaki stempel powinien być na danym metalu, co przyda się do sprawdzania.

Największa próba złota, srebra i platyny – 999.

2. Użyj magnesu

magnes

Ostatnio produkty ze stali lub innego metalu pokrytego złotem lub nawet imitacją złota stały się bardzo rozpowszechnione. Oczywiste jest, że podróbki dobrze magnesują. Należy pamiętać, że metal szlachetny nie reaguje na magnes. Aby przeprowadzić mały eksperyment przed wydaniem pieniędzy za wybrany produkt, noś przy sobie mały magnes.

Jak sprawdzić kamienie?

Sprzedawanie fałszywych kamieni jest jeszcze łatwiejsze niż metali, bo na nich rozumie się mało ludzi. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na sprawdzenie autentyczności niektórych kamieni szlachetnych:

1. Diament. Ponieważ ten klejnot ma wysoką przewodność cieplną, nie zajdzie mgłą, jeśli pochuchasz na kamień. Możesz to zrobić bezpośrednio w sklepie.

Diament

2. Szmaragd. Aby zrozumieć, czy przed tobą prawdziwy kamień czy podróbką, należy wziąć do ręki szkło powiększające. Jeśli szmaragd jest prawdziwy, nie będzie miał wzorów rurkowych i spiralnych. Ponadto kamień naturalny ma słabą przewodność cieplną, więc zawsze będzie zimny w dotyku.

Szmaragd

3. Perły. Biżuteria z pereł zawsze była w cenie, więc dla zysku oszuści starają się ją podrabiać na różne sposoby. Naturalność kamienia będziesz musieć sprawdzić "na ząb": naturalne perły powinny skrzypieć na zębach, jak piasek. Fałszywe nie mają takich właściwości.

Perły

4. Bursztyn. Aby przetestować kamień w domu, można poddać go eksperymentowi za pomocą roztworu soli (1 łyżka wody i 3 łyżeczki soli). Jeśli produkt jest z żywicy epoksydowej, utonie w roztworze soli, ale prawdziwy bursztyn będzie unosić się na powierzchni. W sklepie możesz wykonać następujący test: potrzyj kamień naturalną tkaniną wełnianą, która przyciągnie do siebie nici, a także "będzie uderzać" prądem.

Bursztyn

Używamy środków ludowych

W domu możesz przeprowadzić różne eksperymenty, korzystając z dostępnych komponentów. Sprawdzone środki obejmują następujące opcje:

1. Kreda. Możesz jej użyć do przetestowania srebra. Tak więc kredą trzeba potrzeć ozdobę i jeśli srebro ciemnieje, oznacza to, że produkt jest prawdziwy.

Kreda

2. Maść siarkowa. Innym sposobem na sprawdzenie autentyczności srebra jest nałożenie niewielkiej ilości maści na produkt. Na prawdziwym metalu pozostanie ciemnoniebieska plama. Nie martw się, ona łatwo się usuwa bez żadnych konsekwencji.

3. Jod. Aby sprawdzić autentyczność złota, użyj jodu, który nałóż na metal. Jeśli masz podróbkę, to pojawi się plama, ale prawdziwe złoto pozostanie czyste. Reaguje na jod także platyna, więc prawdziwy metal zacznie ciemnieć. Im bardziej nasycony odcień, tym wyższa jest próba metalu.

Jod

4. Amoniak. Większość metali reaguje na tę ciecz. Powierzchnia metalu po działaniu amoniaku staje się czarna. Wyjątkiem jest prawdziwa platyna.

5. Ocet. Podczas interakcji z tym płynem fałszywe złoto szybko ciemnieje, więc wystarczy opuścić biżuterię na 5 minut w ocet i obserwować reakcję.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty